eremit.dk
Sti: Forside > Emneindeks > KD > Bind VI > nr.220

Kjøbenhavns Diplomatarium

Bind: VI
Side: 231-339
Nummer: 220


<-Forrige . Indhold . Næste->

220.

1645.

Mandtal over Hovedskatten.

Mandtal oc forklaring paa dennom, som haffuer wdgiffuit hoffuitskatt wdi Kiøbenhaffn wdi neruerende aar 1645.

Øster Quarter.

1. Melcher Oldeland, rendtemester.

2. Jesper Dunckell, K. M. postbud.

3. Laxmand Gyldenstierns gaard.

4. Peter Heil och hans høstrue, Peter Knutsen, Maren, piige, 1 rdl.

5. Peder Nielsen och hans høstru, Hans Jørgen, Lauridz Madzen, Maren pige 1 rdl. 1 ort.

6. Albret Schotte och hans høstrue, Hans Kudsk, Maren, Birgitte, piiger, 1 rdl. 1 ort.

7. Hans Abelsteen, K. M. trometer.

8. Lisebet Gotfrid Michelsens, Søfren Jensen, Anders Kudsk, Woldborg, Maren, Inger, piiger, 1 1/2 rdl.

VI s.231

9. Beate Reinholt Thimmes hafuer et fri bref, 8 smaa faderløse børn och ingen formue.

10. Magdalene Myndters 1 ort.

11. Christen Jensen Schreder och hans høstru, Christen Christensen, Maren, pige, 1 rdl.

12. Knud Lauridzen høcher och hans høstrue, Maren, piige, 1/2 rdl. 1 ort.

13. Petter Lorendz, K. M. leudtenandt.

14. Lisebet Marcus Hesses, Anne, piige, 1/2 rdl.

15. Morten Sorg, K. M. wintaper.

16. Olle Katt och hans høstrue, Anne, piige, 1/2 rdl. 1 ort.

17. Johan Thomesen och hans høstrue Emicke, Johan Danckst, Jockum Fridwalt, Mette, Ingeborg, Margrete, piger, 2 rdl.

18. Jost Stapelow, Anne, piige, 1/2 rdl.

19. Gregers Hendricksen, Ørsell, Gregers 1/2 rdl.

20. Hening Lademager och hans høstrue 1/2 rdl.

21. Christen Jensens encke, Karen, piige, 1/2 rdl.

22. Johan Thiell skreder och hans høstrue, Jens Hansen, Bendt, piige, 1 rdl.

Kongensgade.

1. Nicolaj Edinger wintapper och hans høstrue, Lorendz Pouelsen, Hans Phillip, Gotfrid, Karen, Maren, piiger, 1 1/2 rdl. 1 ort.

2. Jens Jensen skreder och hans høstrue, Anne, piige, Jens Thomesen, Stefen Stefensen 1 rdl. 1 ort.

3. Gert Myndter och hans høstrue, Mathias, Hendrich, Gerdtze, Anne 1 1/2 rdl. : 1 ort.

4. Johan Engelbret snedicher och hans høstrue, Peder Hansen, Bertell Søfrensen, Anne 1 rdl. 1 ort

5. Jacob Bullau glaser och hans høstru 1/2 rdl.

6. Hans Bandtzer pidtzersticker och hans høstrue 1/2 rdl.

7. Lenert Myndter och hans høstru, Marie, piige, 1/2 rdl. 1 ort.

8. Suend Giede skipper och hans høstrue, Anne Ollufsdaater, Anne, piger, 1 rdl.

9. Throels Hansen och hans høstrue fordreffuen.

10. Anne Mickelsdaatter encke, Else, Maren, piiger, 1/2 rdl. 1 ort.

11. Berendt Olluffsen skiper och hans høstrue 1/2 rdl.

12. Anthoni Kordtz, K. M. drabandt.

13. Claus Ladehoff prammand och hans høstrue, Anders Raffn, Anne, piige, 1 rdl.

14. Titus Lybeck snedicker och hans høstrue, Lorendz Wittinberg 1/2 rdl. 1 ort.

VI s.232

15. Hans Simmensen schreder och hans høstrue, Jørgen, Andres, Catrine 1 rdl. 1 ort.

16. Søffren Jensen skrifuer K.

17. Adamb Brandenburg Smitt och hans høstrue, Jørgen Dobant, Andres, Morten, 1 rdl. 1 ort.

18. Captein Wellem Efferdtzen K.

19. Klement Hoffmand, Bertell Lodewick, trometer K.

20. Margrete Hans Reinckes K.

21. Dauidt Etuer maller och hans høstrue, Stadtzins Adamb 1/2 rdl. 1 ort.

22. Bertell Detlef trometer K.

23. Niels Jørgensen skriffuer paa bryggerset.

24. Petter Riiber leutenant K.

25. Valentin blytecker, Dauid Hansen, Bertell, Kirsten 1 rdl.

26. Hans Kiøns thometers encke K.

27. Niels Pedersen skreder och hans høstrue, Morten, Guldbrandt, Inger 1 rdl. 1 ort.

28. Schipper Olle Jensens encke, Kiesten, pige, 1/2 rdl.

29. Schiper Søfren Nielsens encke, Maren, pige, 1/2 rdl.

30. Schipper Niels Olluffsen och hans høstrue, Karen, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

31. Schiper Chresten Keelsen och hans høstrue, Hans, Inger 1 rdl.

32. Lucas Hendrichsen, K. M. captein.

33. M. Suend, K. M. schibbyger.

34. Poull Baneckes encke, Biørn, Anders 1/2 rdl. 1 ort.

35. Anders Madzen, K. M. renteschrifuer.

36. Euert Karstensen, K. M. captein.

37. Simen Schuester, K. M. drabant.

38. Zacharias Gerdzen, K. M. renteschrifuer.

39. Christen Kremmers encke, Thore, pige, 1/2 rdl.

40. Arendt Dyszel, hans høstrue, Kisten, Anne, Maren, 1 rdl. 1 ort.

41. Hans Hopman, hans høstrue, Boel, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

42. Lauridz Rasmusen skreder, hans høstrue, Lauridz, Mickell, Inger, 1 rdl. 1 ort.

43. Mette Smidtz encke 1 ort.

44. Christen Tølløe skreder och hans høstrue 1/2 rdl.

45. Hendrich Knudzen, K. M. skibsskrifuer.

46. Peder Grydestøber, hans høstrue, Niels, Maren, Karen 1 rdl. 1 ort.

47. Jørgen Engel bager och hans høstrue, Jockim Hansen, Jockum Mickelsen, Maren 1 rdl. 1 ort.

48. Hans Pedersen och hans høstrue, Anne, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

49. Jens Søfrensen, K. M. renteskrifuer.

VI s.233

Nickolay kierckegaard.

1. Lisebet Papis encke, Anne Andersdaater, 1/2 rdl.

2. Her Jens Jacobsen capelan.

3. Jørgen Lautterup, K. M. capitein.

4. Claus Brandt, K. M. captein.

5. Madz Grafuer, kierckens tienner.

Wingaardstrede.

1. Olle Suendsen prammand och hans høstrue 1/2 rdl.

2. Michell Jacobsens encke K.

3. Jens Fergemand och hans høstrue, Ane, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

4. Niels Andersen, K. M. thimmermand.

5. Maren Hansis encke K.

6. Casper Bogfører och hans høstrue 1/2 rdl.

Vlckegaden.

1. Erich Pedersen, hans høstrue, 1/2 rdl.

2. Lauridz Pedersen, K. M. skibstimmermand.

3. Peder Jørgensen skollemester gifuer till de høylerde.

4. Morten Christensen dreyer paa Holmen K.

5. Bendt Andersen, K. M. skibstømmermand.

6. Lauridz Andersen och hans høstrue 1/2 rdl.

7. Rasmus Lollick, K. M. thimmermand.

8. Morten Bødicker, hans høstrue, Johan, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

9. Berendt Smid och hans høstrue, Christen, Jens, Margrete 1 rdl. 1 ort.

10. Jacob Moltman, Margrete.

11. Morten Morttensen, K. M. styrmand.

12. Jørgen Thering, K. M. styrmand.

13. Søfren Jørgensen och hans høstrue 1/2 rdl.

14. Pouell Bendtzen, K. M. schibsthimmermand.

15. Heelle Andersen, hans høstrue, Ingeborg, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

16. Anders Jørgensen, wagt paa Holmen K.

17. Peder Kockis encke K.

18. Eskild Nielsen, K. M. skrifuer paa Holmen.

19. Jochum Raphan, K. M. skibstømmermand.

20. Heelle Andersen arckelimesters encke K.

21. Willem Willemsen, Maricke Willems 1/2 rdl.

22. Schiper Joen Gregersen, hans høstrue, Johanne, 1/2 rdl. 1 ort.

23. Hans Mickelsen, hans høstrue, Ellen, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

24. Pouell Nielsen, K. M. styrmand.

25. Schipper Hans Jørgensen och hans høstrue 1/2 rdl.

VI s.234

Wingaardstrede.

1. Jens Jensen Knap och hans høstrue, Anne, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

2. Hendrick Smid, hans høstrue och pige 1/2 rdl. 1 ort.

3. Biørn Suendsen och hans høstrue 1/2 rdl.

4. Anders Jensen, K. M. rebslaaer.

5. Olle Pedersen, smid paa Holmen.

6. Anders Gregersen och hans høstrue 1/2 rdl.

7. Simen Pedersen, K. M. smid paa Holmen.

8. Søfren Andersen, K. M. tømmermand paa Holmen.

9. Anders Rasmusen, K, M. smid paa Holmen.

10. Schiper Lauridz Nielsen och hans høstrue, Anne, piige, 1/2 rdl. 1 ort.

11. Simen Wulff steenhuggers encke 1 ort.

12. Jens Jensen paa Holmen K.

13. Espen Pedersen schibstømrer K.

14. Olle Hansen baadsmand K.

15. Niels Castensen bøcker K.

16. Niels Pedersen dreyer paa Holmen K.

17. Christen Andersen dreyer K.

18. Poffuel Hendrichsen ligger K.

19. Jens Iffuersen prammand och hans høstrue 1/2 rdl.

20. Marcus Radebandt och hans høstrue, Peder Pedersen, Jesper, Mette, Waldborg 1 1/2 rdl.

21. Steen Beck rentemester K.

22. Thomas Andersen, K. M. renteschrifuer.

23. Jens Porttener udi Østerport fri.

24. Augustinus Smid K.

25. Schipper Jørgen Lollick och hans høstrue 1/2 rdl.

26. Anders Grims encke, Christen Christensen, Else 1/2 rdl. 1/2 ort.

27. Lauridz Gerdzen och hans høstrue 1/2 rdl.

28. Jørgen Regelsen rendteskrifver vdi her Joest Høegs gaard.

29. Phillip Pedersen smid paa Holmen K.

30. Dirick Snedicker paa Holmen K.

31. Welb. Christoffer Vlffeldz gaard.

32. Magdalene Lyders encke, Anne, pige, 1/2 rdl.

33. Michell Mulle schibsskrifuer K.

34. Thrued Knifsmid och hans høstrue 1/2 rdl.

35. Søfren Mickelsen smid K.

36. Hans Mickelsen smid K.

37. Søfren Pedersen smid K.

38. Hans Jørgensen smid K.

VI s.235

39. Hans Pedersen smid K.

40. Peder Berttelsen schibsskrifver K.

41. Jens Andersen bøcker K.

42. Niels Iffuersen bundtmager, Maren 1/2 rdl.

43. Ett ledigt huus.

44. Niels Gudmandtzen baadsmand K.

45. Simen Jørgensen tømmermand K.

Vd till gaden.

1. Moens Bøckers encke 1 ort.

2. Hendrick Brun leudtenant K.

3. Hans Spegell och hans høstrue, Catrine, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

4. Claus Borchorst och hans høstrue 1/2 rdl.

5. Mickell van Bergen och hans høstrue, Hans, Christen, schwenne, 1 rdl.

6. Hans Mathisen skreder, Søren, Ane 1/2 rdl. 1 ort.

7. Pouell Pedersen prammand och hans høstrue, Else, pige, 1 rdl. 1 ort.

8. Captein Olle Suendsen K.

Karen Iffuer Pouelsens gang.

1. Erick Jacobsen smed paa Holmen K.

2. Et ledig huus.

3. Captein Moens Dauidzens encke K.

4. Rasmus Mickelsen reersuend K.

5. Olle Pedersen thimmermand och hans høstrue 1/2 rdl.

6. Christen Hansen postbud K.

7. Hans Thomesen boesmand, Ingeborg 1/2 rdl.

8. Hans Andersen boesmand och hans høstrue 1/2 rdl.

9. Christen Mogensen kudsks encke K.

10. Jens Lauridzen skreders encke 1 ort.

I Hans Haugemands boer.

1. Lauridz Nielsen skibskrifuer K.

2. Lauridz Pedersen schibsschrifuer K.

3. Christen Ollesen fergemand och hans høstrue, Maren, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

4. Maren Orbans encke 1 ort.

5. Gert Thiesen skreder och hans høstrue 1/2 rdl.

6. Kiesten Lauridz Oelsens K.

7. Pouell Christensen maanidztiener.

I Anders Søffrensens gang.

1. Olle Hendricksen tømmermand K.

2. Dauid Knudzen tømmermand K.

VI s.236

3. Jens Lauridzen baadzmand K.

4. Jens Jensen baadzmand och hans høstrue 1/2 rdl.

5. Hans Alsing styrmandz encke K.

6. Lauridz Marstrand och hans høstrue 1/2 rdl.

7. Schipper Rasmus Marstrands encke 1 ort.

8. Hans Madzen boedsmand K.

9. Giert Andersen baadzmand K.

10. Hage Børesen baadzmand K.

11. Gunder Suendtzen thømmermand K.

12. Niels Olluffsen och hans høstrue 1/2 rdl.

13. Anders Enwoldzen och hans høstrue 1/2 rdl.

14. Mickell Meyer borger och hans høstrue, Christoffer, Maren 1 rdl.

15. Zacharias Pedersen smid paa Holmen K.

16. Simen Nielsen och hans høstrue 1/2 rdl.

17. Jockim Jørgensen, K. M. trometer.

I Jockum Thrometers gang.

1. Niels Malle baadzmand K.

2. Rasmus Søffrensen smid K.

3. Fredrich Student.

Vd till stredit.

1. Schipper Johan Orik 1 ort.

2. Thomas Handtskemager och hans høstrue, pige, 1/2 rdl 1 ort.

3. Jacob Kock K.

Swaldergaden.

1. Pouell Christensen tømmermand K.

2. Anders Thrometers encke K.

3. Frandz Christensen sandfører och hans høstrue 1/2 rdl.

4. Suend Morttensen och hans høstrue, Johanne, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

5. Peder Odewold och hans høstrue, Thrine, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

6. Christen Pedersen och hans høstrue, Karen, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

7. Olle Jørgensen och hans høstrue, Anne, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

8. Mathias Andersen 1 ort.

9. Schipper Anders Jensen och hans høstru 1/2 ort.

10. Schipper Carsten Cornellisen K.

11. Schipper Peder Høeg och hans høstru, Randel, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

12. Schipper Madz Madzen K.

13. Jørgen Bundtmager beretter at hafue betalt till Sigfrid Friis.

14. Martin Michelsen prouiandtskrifuer.

15. Frandz Sillemand och hans høstrue, Kiesten, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

16. Frandz Farenholdt 1 ort.

VI s.237

17. Jens Andersen boedsmand och hans høstrue 1/2 rdl.

18. Bendt Mickelsen och hans høstrue 1/2 rdl.

19. Gert Jørgensen schollemester fordrefuen.

Nickolaj kierckegaard.

1. Olle Andersen ligger K.

2. Jørgen Koch och hans høstrue 1/2 rdl.

3. M. Jens Schellerup parto.

4. Jens Klocker.

5. Johan Lorendz organista selff thridie.

6. Sal. herr Jacobes encke. 1)

Admiralsgade.

1. Karen sal. mester Mortens encke.

2. Hans Christensen skibsskrifuer K.

3. Iffuer Persen, smid paa Holmen K.

4. Bertell Jespersen vngkarl 1 ort.

5. Mickell Seiglegger K.

6. Jens Boemslutter, hans høstru, Karen, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

7. Niels Jørgensen, borgemester af Landzcronne.

8. Engelskmand skibbygger K.

9. Claus Mickelsen och hans høstrue 1/2 rdl.

10. Judit Gorris Snedickers och hendes daatter 1/2 rdl.

11. Captein Ernst Prickell K.

12. Thomas Biørensen och hans høstrue, Thomas, Maren 1 rdl.

13. Hendrich Schuldt, en fordreffuen mand.

14. Lucas Hammer och hans høstrue, Karen, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

15. Petannecken 1 ort.

16. Thomas Afflech och hans høstrue, Johan, Karen 1 rdl.

17. Inger 1 ort.

18. Jørgen Karstensen rendteskrifuer.

19. Captein Claus Holdst K.

20. Johan Boelmester K.

21. Hans Grott och hans høstrue, Anne, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

22. Christen Andersens encke, Anne, pige, 1/2 rdl.

23. M. Vallentin Sum och hans høstrue, Anne, Anders kudsk, Anne, pige, 1 rdl. 1 ort.

24. Frandz Rasmusen och hans høstrue, Inger, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

25. Søfren Rasmusen och hans høstrue 1/2 rdl.

26. Peter Myndter och hans høstrue 1/2 rdl.

__________

1) Vedføjet ved de 2 sidste: Er tilreigned at betalle i sumarum.

VI s.238

27. Peter Bruens encke, Jesper, Inger, piige, 1/2 rdl. 1 ort.

28. Mette Flores, Thoer, Jørgen, Joen, Johanna, Johan Mickelsen och Henrich Skrøder 1 1/2 rdl. 1 ort.

29. Captein Anders Andersen K.

30. Reinholdt Reinholdzens encke, Maren, Maren, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

31. Siffuert Friis rendteskrifuer.

32. Jacob Kock i kielderen, Maren, piige, 1/2 rdl.

33. Else, Christian Florises, Dirich, Haluor, Johanne, Kistine, piiger, 1 rdl. 1 ort.

34. Matthias Hansen och hans høstrue, Hans Olufsen, Claus, Bent, Kisten, Magdalena, Anne, Inger, Inger, piiger, 2 1/2 rdl.

35. Hendrick Attrad och hans høstrue, Anne, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

36. Niels Nielsen rendteskrifuer K.

37. Arendt von der Ende och hans høstrue, Kiesten, piige, 1/2 rdl. 1 ort.

38. Captein Daniel Husum K.

39. Peter Thomesen, skriffuer paa Holmen K.

40. Knud Bertellsen till Matthies Hansens 1 ort.

41. Jacob Hansen och hans høstrue, Mette och Pernille 1 rdl.

42. Peder Mortensen raadmand och hans høstrue, Detleff Skreder, Clemend, Karen, Kiesten 1 1/2 rdl.

43. Maren Distelierer och hans høstrue, Inger, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

44. Ottneer Scholemester.

45. Schiper Peder Munck och hans høstrue, Kiersten, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

46. Michell Rostock och hans høstrue, Karen, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

47. Anne Trægaardz encke, Anne, pige, 1/2 rdl.

48. Jørgen Skrøder prouiantmester K.

49. Jørgen Kock i Tugthuset K.

Lille Kierckestrede.

1. Schipper Anders Hysing och hans høstrue 1/2 rdl.

2. Thomas Pedersen tømmermand K.

3. Johan Windter och hans høstrue, Boj, Anne 1 rdl.

4. Jørgen Werner och hans høstrue, Druede, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

5. Bendix Thømmermand och hans høstrue 1/2 rdl.

6. Jørgen Michelsen skrifuer och hans pige 1/2 rdl.

7. Niels Andersen, fordrefuen af Laholm.

8. Lauridz Hansen och hans høstrue, Ingeborg, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

9. Bendt Touesen (Tønesen?) och hans høstrue, Karen, pige, 1/2 rdl, 1 ort.

10. Leffinicke encke, Margrette, pige, 1/2 rdl.

11. Rasmus Hansen skreder och hans høstrue, Anne, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

VI s.239

12. Bendix Bundtmager och hans høstru, Maren, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

13. Karen Christen Terckelsens, en fattig siug pige 1 ort.

14. Jens Jacobsen och hans høstrue, Karen, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

15. Søfren Mickelsen, fordreffuen af Jylland.

16. Peder Hansen Riiber och hans høstrue, Maren, pige, 1/2 rdl. 1 ort. Kielderen staaer ledig.

Wed Stranden.

1. Catrine Gerdz, Anne, pige, 1/2 rdl.

2. Effuert Funck och hans høstrue, Peder, Margrete, Karen 1 rdl. 1 ort.

3. Jacob Kesenich och hans høstrue, Claus, Maren, Anne 1 rdl. 1 ort.

4. M. Christian Balbierer och hans høstrue, Hendrich, Anne, Karen 1 rdl. 1 ort.

5. Jochum Rampe, hans høstrue, Anne, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

6. Catrine Weyers, Jacob Brede, Jacob, Catrine, Lisebet, Jens, Maren, Apoloni 2 rdl.

7. Søfren Hoffmand, doctor von Jydland.

8. Hans Kallemeyer leutenant K.

9. Hans Ribolt och hans høstrue, Anne, Boeld, Susanna, piger, 1 rdl. 1 ort.

10. Hendrich Dyre, Ellen, Karen, Maren 1 rdl.

11. Jens Boysen och hans høstrue, Hans Pedersen, Hans Søfrensen, Clemend Boysen, Hans, Peder, Ellen, Mette, Kiersten 2 1/2 rdl.

12. Effert Nyekirch och hans høstrue, Maren, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

13. Margrete docter Fyrens.

Store Kierckestrede.

1. Otte Selhors encke, Stefen, Enwold, Kiesten 1 rdl.

2. Jochum Feigas encke, Anders, Dorete, Inger 1 rdl.

3. Detleff Witt, Boell Detleff Widz, Maren, Hans Pedersen, Lauridz, Samuell, Jacob 1 1/2 rdl. 1 ort.

4. Jens Hansen roedmester sielff fierde 1 rdl.

5. Christen Lauridzen och hans høstrue 1/2 rdl.

6. Margrete Peder Kielsens, Mette, pige, 1/2 rdl.

Nicolay kierckegaard.

1. Willem Strange och hans høstrue, Sophie, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

2. Jørgen Deutke och hans høstrue, Anne, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

3. Jens Bøcker paa Holmen K.

4. Jens Trøelsen sandfører, Ingeborg 1/2 rdl.

5. Lorendz Viendt drabandt K.

6. En fordreffuen sadelmager paa sallen.

VI s.240

Store Kierckestrede.

1. Rasmus Schomager och hans høstrue 1/2 rdl.

2. Anders Desow och hans høstrue 1/2 rdl.

3. Dorete Ellises, Birgitte, 1/2 rdl.

4. Detleff Høcker och hans høstrue, Karen, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

5. Hans Jørgensen och hans høstrue, Gert, Paaske, Jacob, Hans von Husen 1 1/2 rdl.

6. Ett ledigt huus.

Amaggertorff.

1. Jacob Thimmerraand och hans høstrue, Maren, Gundell, Anne 1 rdl. 1 ort.

2. Hans Hansen och hans høstrue, Birget, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

Østergade.

1. Niels Pouelsen och hans høstrue 1/2 rdl.

2. Børre Schomager och hans høstrue 1/2 rdl.

3. Roloff Lademager, hans høstrue, Gundel, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

4. Niels Søfrensen och hans høstrue 1/2 rdl.

5. Effert Reeckel, hans høstrue, Anne, Maren, piiger, 1 rdl.

6. Niels Smid paa Holmen K.

7. Carsten Pedersen och hans høstrue, Hans Andersen, Sidzel, Anne, piiger, 1 rdl. 1 ort.

8. Hans Befarth myndtersuend K.

9. Jørgen Hansen och hans høstrue, Karen, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

10. Frandz Klyfer guldsmed och hans høstrue, Marcus, Søffuert, Anne, pige, 1 rdl. 1 ort

11. Henrich Dollerup och hans høstrue 1/2 rdl.

12. Pouell Første roedmester och hans høstrue, en suend och piige 1 rdl.

13. Henrich Folsted snedicker och hans høstru, Hendrich, Peder, Jens, Maren, piige, 1 1/2 rdl.

14. Jacob Gardener och hans høstrue, Hans, Vallentin, Lorendz, Niels Kudsk, Maren, Thrine, piiger, 2 rdl.

15. Lorendz Nielsen, weyer paa Holmen.

16. Hans Emb kobbersmid och hans høstru, Karl Rabsen, Samuel Nieman, Pouell, Jochim, Anne, Maren, Mariche, piiger, 2 rdl. 1 ort.

17. Jens Suertfeger, Peder Jensen, Niels, Christen, Jørgen, Christoffer, Sidzell 1 1/2 rdl. 1 ort.

18. Johan Weber 1 ort.

19. Jochim Gandz høchers encke, Lisebet, pige, 1/2 rdl.

20. Maricke Marcusdaatter 1 ort.

21. Hendrich v. der Liip, weyer paa Holmen K.

VI s.241

22. Schipper Lorendz Pedersen bortrømbt.

23. Hendrich Puustech myndtersuend K.

24. Søfren Rye schreder och hans høstrue, Michell Søfrensen 1/2 rdl. 1 ort.

25. Hans Siboldt bundtmager och hans høstrue, Giertrud, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

26. Søfren Bundtmager, Anne, pige, 1/2 rdl.

27. Magnus Kettelsen, byens spelmand. self anden 1/2 rdl.

Strand Quartier.

1. Baldtzer Condeuin och hans høstrue, 2 drenge, Henrich Jørgensøn, Peder Moensen och Karen Mortensdaatter.

2. Cornelle v. Mander, enche, Dirich Lauridtzøn, Jacob Jensøn, Karen Christensdaatter, pige, 1 rdl.

3. Vdi M. Andreas Meyers huus: Kirstine Andersdaatter, Gottfred Møllersuend, Gerttrud Pedersdaatter, pige, 3 ort.

4. Peder Nielsen rendteskrifuer, Kirsten sal. Jørgen Fingerlings, Jacob Lille kieldersuend, Johan Hansen, Claus Halber, Anne Jacobsdaatter, Gierttrud Strangisdaatter, Giertrud Jensdaatter och Dorette Andersdaatter 2 rdl.

5. Jacob van Hamb och hans høstrue, Inguord Danielsen, Inger Jensdaatter, Anne Ollesdaatter 1 rdl. 1 ort.
Wdi Jacob v. Hambs kielder, Mergrette Hillebrandtz 1 ort.
Johanne Hillebrands 1 ort.

6. Lauridtz Hammer, Anders Hammer, Kirsten Hammersdaatter, Hans Rasmusøn, Jens Nielsøn, Kirsten Pedersdaatter, Anne Pedersdaatter och Hans Hammer 2 rdl.

7. Willum Fyren och hans høstrue, Johannes Krellinch, Giertrud Hansdaatter, Anne Nielsdaatter, Susanne Nielsdaatter och Dorette Hansdaatter 1 1/2 rdl. 1 ort.

8. Mortten Pledtzius och hans hustrue, Peder Lavridtzøn, Karen Ollesdaatter, Dorete Rasmusdaatter, Anne Andersdaatter, Anne Werners, Ditmer Biørnsen.
I Morten Pletzius kielder: Anders Mortensøn och hans hustrue 1/2 rdl.

9. I Krapeis kielder: Knud Nielsen och hans høstrue 1/2 rdl. Søfren Ibsen och hans høstrue 1/2 rdl. Rasmus Søffrensen och. hans høstrue, Birgete Nielsdater 1/2 rdl. 1 ort.
Krapeis gaard: Derudj kejserlig resident.

10. Jacob Moeridtzen, hans høstrue och Ingeborg Pedersdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

11. Lisbet Simen Hansens, Anne Lauridtsdatter, Kirsten Nielsdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

12. Borgmester Christoffer Hansen, hans høstru, Mickel Hansen

VI s.242

drengen, Thorben Monsen dreng, Lauridtz kudsk, Karen Jensdatter, Inger Persdatter, Ingeborg Haagensdaater.

13. Petter Mudtzfeldt, Angenet Musfelt, Mathias Crougmand, Zacharias Haagensen, Karen Søffrensdaater, Boel Jensdater, Christen kudsk, Samson Michelsen til losament, Erich Søfrensen 2 rdl. 1 ort.

14. Find Nielsen raadmand, hans høstrue, Hans Pedersen studiosus, Søfren Jensen, Wolborg Jensdater 1 rdl. 1 ort.

15. Maren Madtzdatter, Bartolomeus Jensen, Mickel Pedersen kudsk, Anne Jensdater 1 rdl.

16. Jens Mørck och hans høstrue, Inger Andersdaater.

17. Arndt Berndtsen, hans høstrue, Anne Gudmandtzdater och Margrete Mogensdater 1 rdl.

18. Captein Johan Farbis.

19. Johan Stenkul, hans høstrue, Hans Kellinghusen, Hans Wøes, Michel Beck, Thomas kudsk, Engel Tempetius, Mette Lauridtzdater, Anne Daffwidtzdatter, Birgite Nielsdater, Lisbet kockepige 2 1/2 rdl. 1 ort.

Leyerstrede.

1. Allexander Thregaard, hans høstru, Johannes Thregaard, Ellen Margrete Thregaard, Zibelle Thregaard, Sifvert Hafert, Kirsten Nielsdater 1 1/2 rdl. 1 ort.

2. Thomis Bonnix, hans høstrue och Kierstine Lauridtzdater 1/2 rdl. 1 ort.

3. Hans Rafn aff Ysted fordrefuen.

4. Peder Pedersen skreder fordrefuen af Ysted.

5. Dirich Lindewold skreder, hans høstru och Aalhed Dirichsdaater.

6. I borgemester Christoffer Hansens baghus: welb. Christoffer Mordmand captein.

7. Jørgen Roskild skreder, hans høstru, Kiersten Hansdaater, Søfren Thomesen, Niels Christensen, Claus Jensen, skredersuenne, Karen Christensdaatter.

8. Karll von Mander, hans høstrue, Phillip Ohm, Erich Barker, Iffuer Rafn, Jens Lauridz, Christian Hubersen, Maren Steensdaatter, Ellen Pedersdaatter, Zibilla von For 2 1/2 rdl.

9. Michell Throie schreder, hans høstrue, Niels Hansen, Gulbrandt Londreng 1 rdl.

10. Werner Thor Borig captein.

11. Henrich Leuin och hans høstrue, Else Knarke 1/2 rdl. 1 ort.

12. Michel Jørgensen schibsskrifuer.

13. Samuel Johansen, hans høstrue, Angeneta Samuelsdaatter, Maren Nielsdaatter 1 rdl.

VI s.243

14. Karen sal. mester Johan Borckersen skyder sig til di høylerde.

15. Anders Nielzen skreder, hans høstrue, Peder Jensen, Peder N., schredersuene, och Ane Nielsdaatter.

16. Hans Jan posemendtmager, hans høstrue och Jacob Goltsmidt 1/2 rdl. 1 ort.

17. Hendrich Kriidt, hans høstruø, Elsebe Henricksdaater, Olle Jensen och Birgete Ollufsdaatter 1 rdl. 1 ort.

18. Jochim Schuldt schreder, hans høstru, Karen Søffrensdaatter, Simon Seholdt, Peter Enuoldsen, Niels Nielsen, schredersuene, och Maren Moridzdaatter.

19. Madz Nielsen, fordreffuen af Hobroe.

20. Jacob Knacke bøsseskøtter.

21. Søfren Beck rendteskrifuer.

22. Johan Sehr schreder, hans høstrue, Rasmus Andersen, Lauridz Christensen, Søfren N. och Bodill Nielsdaater 1 1/2 rdl.

23. Peder Hansen rendteskrifuer.

24. Peder Wulff kremmer 1 ort.

25. Lauridz, fyrbøder paa Rendteriet.

26. En fordreffuen enckefrue aff Pommeren.

27. Gert Hiluardz glarmester, hans høstrue, Jens Nielsøn och Anne Børisdaatter 1 rdl.

28. Dorette sal. Morten Møllers, Anne Jacobsdaatter, Christen Jensen, Jørgen Thrutman, Mickel Lunow, Christen Christensen kudsk, Birgette Rasmusdaatter, Anne Pedersdaatter 2 rdl.

29. Christen Jensen Bech, hans hustrue, Herman Christensen, Jens Michelsen, Jens Pedersen, Magdalena Nielsdaatter, Maren Michelsdaatter, Inger Olluffsdaatter, Christen paa Reberbanen 2 rdl. 1 ort.

Hyskenstrede.

1. Johan Wøest och Johanne Matiesdaater, Maren, Didrick Guldsmeds, Christopher Svencke, Karen Andersdaater och Anne Pedersdaater 1 rdl.

2. Jockum Thonne schomager, hans hustrue 2 ort.

3. Christian Roede, hans hustrue och Gunder Bendzdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

4. I Christian Roedis hus Hans Andersøn 1 ort.

5. Welb. Jens Gage schibscaptein.

6. Søffren Fiskebløder, hans hustrue och Maren Rasmusdaatter 3 ort.

7. Hans Sehusen aff Aalborg fordreffuen.

8. Jochim von Kleue, hans hustrue, Jochum Jørgensøn och Anne Jørgensdaatter 1 rdl.

VI s.244

9. Anders Madtzen schreder, hans hustrue, Olle Christensen och Karen Christensdaatter 1 rdl.

10. Margrette sl. Jørgen Schreders, Morten Jacobsøn, Maren Jepsdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

11. Jens Lauridzøn bogfører, hans hustrue, Anne Rasmusdaatter och Maren Jensdaatter 1 rdl,

12. Zegud Nielsen fordreffuen aff Ydsted.

13. En presteencke aff Ydsted fordreffuen.

14. Claus Lubsin dreyer, hans hustrue 1/2 rdl.

15. Hr. Anders Wartous prest.

16. Casper Høffuer snedicker, hans hustrue, Christen Pedersen och Birgette Rasmusdaatter 1 rdl.

Amagertorff.

1. Esaias Fleischer, hans høstru, Maren, Henrich Berners, Petter Jerendorff, Henrich Krudzfeldt, Nicolaus Scharffenberg, Bendix Kampen, Maties Hansen, Christen kudscher, Gundell Pedersdaater, Johanne Haagensdaater, Karen Nielsdaater, Maren Jostdaatter och Ewa Sneiders 3 1/2 rdl.

2. Jens Christensen rendteskrifuer.

3. Welb. Christen Scheell.

4. Jockum Wulff, hans høstrue, Jacob Køn, Henrick Isacksen, Lamberdt Knudzen, Peder Jansen, Anne Jensdaater, Maren Pedersdaatter, Heiluigh Reem.

5. Welb. sal. Jørgen Winds frue Ingeborg Vlffstand.

6. Johan Ludwig och hans høstrue 1/2 rdl.

7. Casper Grodt, hans høstrue, Adam v. Bergen, Nicolay Bostrup, Jockum Gerdztorff, Kiersten Andersdaatter och Anne Søfrensdaatter 1 1/2 rdl. 1 ort.

8. Karen Andersdaatter, Peder Pedersen slodzskriffuer, Jørgen Hansen myndtskriffuer, alle i en gaard.

9. Cordt Henrick Mercker, hans høstrue, Herman Mercher, Lutgerus Sewerin, Maren Hansdaatter 1 rdl. 1 ort.

10. Peter Hauschen, hans høstrue, Ochswold Thuck, Lauridz Karstensen, Karen Boesdaatter och Kiersten Pedersdaatter 1 1/2 rdl.

11. Hans Dreyer, Moridz Dreyer, Henrich Klan, Henrich Glede 1 rdl. Henrich Pape af Lundt i samme hus.

12. Christoffer Badsker, Hans Jacob suend och Maren Suendzdaatter. Kongens.
Claus Thomesen och hans høstrue i kielderen 1/2 rdl.

VI s.245

13. Sidze sal. Jesper Bockmand, Olle Bockmand, Birgitte Bockmandzdaatter och Mette Andersdaatter 1 rdl.

14. Heririch Dreyer der Junger, hans høstrue, Hans Casper, Maren Pedersdaatter, Anne Ollufsdaater 1 rdl. 1 ort.

15. Henrich Dreyer den eldre, Augustus Dreyer och Johanne Lauridzdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

16. Soffia sal. Hans Mortensens, Heluig Johansdaater, Maren Søffrensdaatter, Mette Pedersdaatter 1 rdl.

17. Werner Klouman, hans høstrue, Zacharias Mogensen, Olle Andersen, Harmen Morckmand, Søfren Pedersen, Anne Bendtzdaatter, Maren Pedersdaatter 2 rdl.

18. Moridz Fricke, hans høstrue, Peter Fricke, Hans Wilhelmb Sreffue, Karen Nielsdaatter 1 rdl. 1 ort.

19. Hendrch Friis raadmand och hans høstrue, Willum Kloumand, Hans Jacobsen, Jakob Heviig, Hans Santum, Maren Lauridzdaatter, Sidze Mathiasdaatter, Bodell Ericksdaatter 2 rdl. 1 ort.

20. Johan Bøfke, hans høstrue, Agete Jacobsdaatter, Jørgen Hertzog, Johan Hertzog, Willem von Lun, Pernille Danielsdaatter och Thrine Haagensdaatter 2 rdl.

21. Hans Herman Heister, hans høstrue, Anders Jessen, Maren Nielsdaatter och Bodel Pedersdaatter 1 rdl. 1 ort.

22. Zacharias Garbe, Henrick Hambrock 1/2 rdl.

23. Lauridz Andersen af Hobroe fordreffuen.

Høybrostrede.

1. Matthias Brask, Lyder Brask, Gert Brask, Thrine Brask, Gabriel Brandt, Pouell Thomesen och Mette Rasmusdaatter 1 rdl. 1 ort.

2. Maria sal. Steffen Rodes, Magdalena Roede, Marie Roede, Henning Eliasen, Anders Ollesen, Anne Hartings, Inger Biørnsdaatter och Anne Brockmands 2 rdl.

3. Daniel Lus, Hartuig Moer, Cort Lades, Ingeborg Mortensdaater 1 rdl.

4. Luder Stüffken, hans høstrue, Henrick Rolluffsen Kruse, Karen Ollufsdaatter, Claus Iffuersen och Inger Søfrensdaatter 1 1/2 rdl.

5. Harmen Isenberg, Elias Jacobsen, Keld Jensen och Anne Hansdaatter 1 rdl.

6. Margrete sal. Hendrick Rosenmeyers, Leonhart Klouman, hans høstrue, Karl Rosenmeyer, Jacob Hocke, Johan Henrick Wulff, Jørgen Adrian, Hans Bull, Daniell Kellinghusen, Peder Hansen kudsk, Christoffer Scheffer, Karen Carstensdaatter, Mette Larsdaatter, Inger Andersdaatter och Inger Nielsdaatter 3 1/2 rdl. 1 ort.

VI s.246

7. Gerdt Collendal, hans høstrue, Olle Clausen, Peter Brun, Luder van Ort, Inger Madzdaatter, Jockim Pedersen 1 1/2 rdl. 1 ort.

8. Claus Hønnicke, hans hustrue, Thomas Biskop, Jørgen Smidt, Daniel Clausen, Thrine Pedersdaatter 1 1/2 rdl.

9. Hans Hoffmand, Lisebet Hauemandz, Niels Hauemandz, Catrina Hauemandz, Peder Ibsen och Kirstine Jepsdaatter 1 1/2 rdl.
Johan Ens af Helsingborg hos Hans Hauemand, fordreffuen.

10. Johan Bram, Johan Vorgt, Herman Hollerfodt, Jørgen Christensen, Niels Pedersen, Kirsten Nielsdaatter, Inger Pedersdaatter och Anne Boesdaatter 2 rdl.

11. Pouel Pouelsen och hans hustrue, Johan Phillip, Else Hansdaatter 1 rdl.

12. Petter Gagelman, hans hustrue, Thore Pedersdaatter, Sinne Pedersdaatter, Else Jensdaatter, Søffren Søffrensen och Jens Hansen 1 1/2 rdl. 1 ort.
Rasmus Rasmusen och hans hustrue wdi Petter Gagelmands kielder 1/2 rdl.

13. Joest Steemand och hans høstrue, Peter Holst, Johan Lorendz, Else Nielsdaatter, Kirsten Pedersdaatter.

Fergestrede.

1. Mester Peter Suan badtsker, Josua Eidels, Kirstina Schonfeldz 1/2 rdl. 1 ort.

2. Claus Wilde, hans høstrue, Kirsten Andersdaatter och Karen Pedersdaatter 1 rdl.

3. Anne Effuersdaatter, Johanne Oelsdaatter 1/2 rdl.

4. Johan Hollender skreder, Haagen Johansen, Niels Jensen skredersuend och Else Christensdaatter 1 rdl.

5. Herman Heitman, han hustrue, Lisebeth Hermandsdaatter, Birgitte Joelsdaatter 1 rdl.

6. Kirsten Docters, Giertrud Laursdaatter, Bodel Jørgensdaatter, Anne Thorbensdaatter.

7. Lauridz Rasmusøn wdi Margrette Rosenmeyers kielder 1 ort.

Snaris quarter.

Snaregaden.

1. Willem Willemsen, Anne Lauridsdaatter, Hendrick Pedersen 1/2 rdl. 1 ort.

2. Karen Anders Oelsens, Dorette Jacobsdaatter, Anne Stefensdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

3. Niels Ebbesen tyghusskriffuer med sin høstrue, Kirstine Niels-

VI s.247

daatter och Maren Nielsdaatter, Karen Søfrensdaatter, Anne Pedersdaatter, Anne Lauridzdaatter.

4. Hans Mandixen med sin høstrue, hans søn, hans daatter, Peder drengen, Kiersten stufpige, Maren stegerspige 1 1/2 rdl. 1 ort.
Niels Gregorisen med sin høstrue fordreffuen fra Landzcrone.

5. Gert Borckerdzen med sin høstrue, Margrete Borkerdz, Mette Jespersdaatter, Morten Jensen och Dorete Nielsdaater 1 1/2 rdl.

6. Anne Gert Meyers, Ellene Gerdzdaatter, Kierstine Pedersdaatter, Maren Hansdaatter 1 rdl.

7. Christen Pouelsen udi cantzeliet med hans høstrue, Kierstine Nielsdaatter, Anne Pedersdaatter.

Wid Stranden.

1. Hans Jacobsen. K. M. skibsskrifuer.

2. Karen Frandz Prammandz 1 ort.

3. Christoffer Mickelsen med sin høstrue 1/2 rdl.

4. Christoffer Børgesen och hans høstrue 1/2 rdl.

Magstrede.

1. Peder Andersen, hans høstrue och Kiersten Jensdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

2. Fer Peder, K. M. skibsskrifuer, med sin høstrue.

3. Bodell Børge Kornmaallers ock Lene Børgesdaatter 1/2 rdl.

4. Lauridz Thønesen och hans høstrue 1/2 rdl.

5. Mogens Hansen med sin høstrue, fordrefuen af Landzcrone.

6. Herr Anders førige scholmester til Holmen.

7. Kierstine Simens, Maren Simensdaatter, Margrete Simensdaater, 1/2 rdl. 1 ort.

8. Børge Hansen och hans høstrue 1/2 rdl.

9. Diderich Jehan Farber och hans høstrue och Lisebett Jacobsdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

10. Anne Bendz, fordrefuen aff Laudzcrone.

11. Karen Fiskebløders 1 ort.

12. Gert Pipper, K. M. farber, Hans Piper, Cornellis Piper och Maren Pallisdaatter.

13. Henrich Grubbe och hans høstrue 1/2 rdl.

14. Hans Lauterup med sin høstrue, fordrefuen af Flensborg.

15. Simen Jacobsen med sin høstru, af Ydsted fordrefuen.

16. Peder Henningsen och hans høstrue, Anne Jensdaatter, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

17. Giertrud Pouell Prammandz och Inger Pedersdaatter, pige, 1/2 rdl.

18. Rasmus Johansen, hans høstrue och Anne Simensdaatter, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

VI s.248

19. Pernelle Lauridz Bendzens, Niels Lassen, Rasmus Søffrensen, Karen Jacobsdaatter 1 rdl.

20. Rasmus Munck och hans høstrue, Haagen Biørnsen, Jens Søfrensen, Jens Christensen, Ellen Knudzdaatter, Mallene Olles, Jens Pedersen, Jens Jensen 2 rdl. 1 ort.

21. Jacob Pedersen och hans høstrue, Mette Anne, Maren stegerspige, Mergrete stuffpige, Jens Brøggersuend, Niels Vnderknegt, Knud Gaardreng 2 rdl.

22. Lauridz Jensen och hans høstrue, Kerstine Stegerspige, Kiersten Amme, Leene Andersdaatter, Lauridz Pedersen, Jens Pedersen, 1 1/2 rdl. 1 ort.

23. Olle Rasmusen, hans høstrue, Peder Brygersuend och Alete Pedersdaatter 1 rdl.

24. Mette Hans Hansens, Niels Jacobsen, Lauridz Fisker, Asmond Fisker, Gundel Bendzdaatter, Karen Jensdaatter 1 1/2 rdl.

25. Olle Nielsøn med høstrue, aff Threlborg fordreffuen.

Knaderup Strede.

1. Thomas Thomasøn och hans høstrue, renterieskriffuer, och Margrette Jensdaatter.

2. Kirstine Jens Rebslagers och Mette Nielsdaatter 1/2 rdl.

3. Morten Søffrensen, hans hustrue, Kirstine Olluffsdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

4. Suend Schammelsen och hans hustrue 1/2 rdl.

5. Johanne Reebslagers och Maren Christensdaatter 1/2 rdl.

6. Bodel Jensis, Hans Hansen, Mette Hansdaatter, Anne Hansdaatter och Kirstine Christensdaatter 1 rdl. 1 ort.

7. Niels Pallesøn och hans hustrue, Bentte Madzdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

8. Claus Clausen och hans høstrue, fordreffuen aff Landzcrone.

Snaregaden.

1. Christen Schreder, hans hustrue, Anders Hansen och Lauridz Andersen 1 rdl.

2. Hendrich Nix och hans hustrue 1/2 rdl.

3. Ebbe Murmester och hans hustrue 1/2 rdl.

4. Peder Pedersen raadmand, hans hustrue, Johanne Nielsdaatter, Ingeborig Jensdaater, Johanne Arendzdaatter, Bodild Lauridzdaatter och Niels Mortensøn 1 1/2 rdl. 1 ort.

5. Hans Jostsøn, thiener paa Provianthuset, hans hustrue, Karen Pedersdaatter och Dorette Pedersdaatter.

6. M. Ernst Skreder, hans hustrue och Ellen Jacobsdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

7. Niels Bendtzen, Henrick Bendtzen och Kirsten Andersdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

VI s.249

8. Christen Jacobsen, Peder Jensen 1/2 rdl.

9. Frederich Hansen, Jochum Johansen 1/2 rdl.

10. Hermand Thuresen, hans hustrue, Peder Christensen, Leene Jensdaatter, Maren Nielsdaatter 1 rdl. 1 ort.

11. Maren Studs, Anne Andersdaatter, Jens Nielsen 1/2 rdl. 1 ort.

12. Leene Diderick Boskis, Helmer Diricksen, Maren Jensdaatter, Anders Jensen, Jens Lauridzen, Margrete Lauridzdaatter 1 1/2 rdl.

13. B. Hans Nansen och hans hustrue, Maren Efferdzdaatter, Else Johan Wøstis, Mickel Hansen, Maren Andersdaatter, Mette Jensdaatter, Anne Nielsdaatter och Niels Hansen 2 rdl. 1 ort.

14. Frederich Perellsticker, hans høstrue, Henning Jensen, Margrete Hansdaatter, Maren Nielsdaatter och Karen Jensdaatter 1 1/2 rdl.

15. Claus Thiesen och hans høstrue, Kirstine Mortensdaatter, Hans Pedersen 1 rdl.

16. Peder Lauridsen och hans høstrue, Suend Hansen, Peder Matzen, Herman Gryner, Else Nielsdaatter 1 1/2 rdl.

17. Vldrick dreyer vdi Tugthuset, hans høstrue, Anne Pedersdaatter, Lieber Biørn.

18. Iffuer Christoffersen rendteskriffuer, hans høstrue, Ellen Pedersdaatter och Thrine Clausdaatter.

19. Christen Lauridzen och hans høstrue, Joen Ottesen, Børge Oelsen, Zidzell Jensdaatter 1 rdl. 1 ort.

20. Hans Jacobsen, hans høstrue, Zidzell Pedersdaatter och Anne Thygesdaatter 1 rdl.

21. Hans Pedersen, hans høstrue, Lauridz Jensen, Gudmand Mogensen, Anne Nielsdaatter, Johanne Ollisdaatter 1 1/2 rdl.

22. Morten Knyter, hans høstrue och Maren Jensdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

23. Wendzell Jacobsdaatter och Sara Seemandzdaatter 1/2 rdl.

24. Jens Christensen, Henrich Brøgersuend, Peder Mickelsen, Inger Søfrensdaatter och Maren Erichsdaatter 1 rdl. 1 ort.

25. Søfren Pallesen, hans høstrue och Maren Jensdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

26. Truls Frost och hans høstrue 1/2 rdl.

27. Margrete huffquinde, Anne Madzdaatter och Jacob Snedicker 1/2 rdl. 1 ort.

28. Margrete Ortmandz, Anne Poels, Else Ortmandz 1/2 rdl. 1 ort.

29. Morten Pedersen, hans høstrue och Anne Andersdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

30. Haagen Nielsen, hans høstrue, Karen Jensdaatter, Anne Lauridzdaatter 1 rdl.

31. Mickel Thiide och hans høstrue, Hans Thiide, Engel tienstpige, Maren Ebbesdaatter 1 rdl. 1 ort.

VI s.250

Wandmøllestrede.

1. Maren Koches och Michel Powelsen 1/2 rdl.

Compagniestrede.

1. Hans Alsing och hans hustrue, Margrete Nielsdater och Thrinne Gundersdaatter 1 rdl.

2. Madz Pedersen, hans høstrue, Mallene Hansdater och Olle Wnderknegt 1 rdl.

3. Niels Pedersøn och hans høstrue, Lauridz Brøggersuend, Hans Wnderknegt och Johanne Nielsdater 1 rdl. 1 ort.

4. Lauridtz Michelsen och hans høstrue, Haagen Oelsen, Hans Oelsen, Margrete Madtzdater, Ingeborg Suendzdater, Dorete Hansdater och Enuold Gaarddreng 2 rdl.

5. Clemmend Ibsen och hans høstrue, Niels Jensen, Jesper Jensen, Albert Nielsen 1 rdl. 1 ort.

6. Jacob Andersøn, hans høstrue, Jens Rasmusøn, Bertel Vnderknegt, Hans Heselberg, Peder Lauridtzen, Maren Jacobsdater, Giertrud Pedersdater och Anne Hansdater 2 rdl. 1 ort.

Knaderup strede.

1. Christoffer Kur och hans hustrue 1/2 rdl.

2. Søffren Pedersen, hans høstrue och Anne Jensdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

3. Dirich Hermandsen, hans høstrue och Maren Søffrensdaatter 1/2 rdl 1 ort.

4. Lauridz Ibsen i K. M. tieniste, hans høstrue.

5. Suend Pedersen, hans høstrue 1/2 rdl.

6. Jacob Andersen, hans høstrue 1/2 rdl.

7. Terchild Lauridzen och hans høstrue 1/2 rdl.

8. Lucie Gunders, fordrefuen af Landscrone.

9. Jacob Friborg, K. M. drabant, hans høstrue, Anneke Jacobsdaater.

10. Peder Andersen, K. M. thiener, hans høstrue och Dorete Pedersdaater.

Compagniestrede.

1. Jacob Pedersen, Morten Brøgersund och Mette Jensdaater 1/2 rdl. 1 ort.

2. Jens Andersen och hans høstrue 1/2 rdl.

3. Peder Wilcken, hans høstrue och Birgitte Christensdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

4. Anne Endtmand, Bodell Hansdaater 1/2 rdl.

5. Wichmand Bager, hans høstrue, Jørgen Kricker, Morten Tromp, Peder Christensen, Maren Hansdaatter 1 1/2 rdl.

6. Reinholdt Roede, hans høstrue, Suend Pedersen och Maren Pedersdaater 1 rdl.

7. Søfren Knudsen vdi K. M. tieniste, hans høstrue och Mete Pedersdaater.

VI s.251

8. Baldzer Seckmand i K. M. tieniste, hans høstrue, Maren Jensdaater, Karen Ibsdaatter och Zidzell Pedersdaatter.

9. Bendt Lauridsen och hans høstrue, Niels Jensen, Peder Vnderknegt, Anne Lauridzdaatter, Anne Jensdaatter 1 1/2 rdl.

10. Hans Numensen, skrifuer paa Holmen, hans høstrue, Karen Madzdaatter, Mette Christoffersdaatter, Karen Pedersdaatter, Christen Vognsuend, Henrick Voyget och Hermen drengen.

Badstuestrede.

1. Steffen Roetgitter och hans høstrue, Hans Jensen 1/2 rdl. 1 ort.

2. Hans Smelich och hans høstrue 1/2 rdl.

3. Hans Snedicher, hans høstrue, Dorete Jensdaatter, Abraham Jensen 1 rdl.

4. Claus Carstensen och hans høstrue 1/2 rdl.

5. Egert Egertzen och hans høstrue, Peder Søffrensen, Anders Vnderknegt och Maren Pedersdaater 1 rdl. 1 ort.

6. Jørgen Snicker och hans hustrue 1/2 rdl.

7. Peder Riiber. hans høstrue, Peder Nielsen, Jens Andersen och Mette Jensdaater 1 rdl. 1 ort.

8. Michel Nielsen, hans høstrue, Søfren Morttensen, Lauridz Christensen, Rasmus Knudzen, Anne Ollesdaatter 1 1/2 rdl.

9. Hans Nielsen 1 ort.

10. Anne Effert Oelsens, Gundell Biørnsdaatter 1/2 rdl.

11. Christen Gudmandzen, hans høstrue, Anne Pedersdaater 1/2 rdl. 1 ort.

12. Johan Pedersen och hans høstrue, Pouell Suendzen 1/2 rdl. 1 ort.

13. Claus Carstensen, K. M. postbud, och hans høstrue, Kirstine Jensdaatter.

14. Peder Lauridzen, hans høstrue, Peder Nielsen, Hans Pedersen, Mette Lauridzdaatter 1 rdl. 1 ort.

15. Jørgen Koopmager, hans høstrue 1/2 rdl.

16. Madz Nielsen, hans høstrue och Maren Søffrensdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

17. Niels Pouellsen, K. M. postbud, hans høstrue, Mogens Norbag, Christine Norbag.

18. Hans Fergesen och hans høstrue 1/2 rdl.

19. Niels Tønnesen, hans høstrue, Rasmus Jeusen, Morten Jørgensen 1 rdl.

20. Geedske Aalborgs, Peder Lydersen, Hans Jespersen 1/2 rdl. 1 ort.

21. Zidzell Tønneses, Bendix Jensen och Giertrud Thomisdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

22. Hendrick Fos och hans høstrue 1/2 rdl.

VI s.252

23. Jockum Edickebrøger, hans høstrue och Anne Jensdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

24. Bodell Schomager, hans høstrue, Ellen Bodelsdaatter.

25. Anne Anders Knudzens, Maren Søffrensdaatter 1/2 rdl.

26. Jens Oelsen och hans høstrue, Olle Skaaning 1/2 rdl. 1 ort.

27. Karen Bertels, Kirstine Mogensdaatter 1/2 rdl.

28. Anders Andersen, hans høstrue, Jens Madzen och Maren Albredzdaatter 1 rdl.

29. Anders Nielsen, hans høstrue, Lisebet Jensdaatter och Kirstine Pedersdaatter 1 rdl.

Broleggerstrede.

1. Gregorius Arendzen, K. M. skibsskrifuer, hans høstrue och Margrete Jensdaatter.

2. Hans Grubbe, hans høstrue, Hans Morttensen, Jens Iffuersen och Kirstine Pedersdaatter 1 rdl. 1 ort.

3. Jacob Slangerup, hans høstrue och Anne Pedersdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

Endeløsstrede.

1. Hans Pedersen skibsskriffuer, hans høstrue och Gundel Pedersdaater.

2. Pouell Pedersen skipper vdi K. M. tieneste, hans høstrue.

3. Inger Jensdaatter 1 ort.

4. Thiis Bødicker och hans høstrue 1/2 rdl.

5. Michell Tømmermand, K. M. tiener, och Kirsten Bendzdaatter.

6. Welb. Frederich Pasbierg hafuer udi sin gaard sit eget folck.

7. Søffren Jacobsen skibsskriffuer, hans høstrue och Maren Ericksdaater.

8. Ellen Persen, K. M. bøsseskøtter, och hans høstrue.

9. Østen Ellesen, Karl Baldzersøn, Jens Danielsen, Anders Jensen, alle vdi K. M. tieniste.

10. Rasmus Søffrensen, udi K. M. tieniste, hans høstrue, Maren Nielsis, Hans Brodersen, Niels Judesen, alle i K. M. tieniste.

11. Simen Thomesen, thiener paa Prouianthuset, hans høstrue.

12. Captein Christoffer Høyer, hans høstrue, Margrete Hansdaater.

Broleggerstrede.

1. Madz Madzen, hans høstrue, Søffren Jensen, Hans Carstensen 1 rdl.

2. Kirstine Plattenslagers, Maren Madsdaatter och Anne Erichsdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

3. Lauridz Rasmusen, hans høstrue, Peder Jensen, Bodell Andersdaatter, Zidzell Christensdaatter 1 rdl. 1 ort.

4. Olle Nielsen, hans høstrue, Michell Jensen, Hans Pedersen, Karen Jensdaatter och Anne Pouelsdaatter 1 1/2 rdl.

VI s.253

5. Hans Ericksen, hans høstrue, Rasmus Hansen och Ingeborg Jensdaatter 1 rdl.

6. Jens Christensen och hans høstrue 1/2 rdl.

Raadhusstrede.

1. Olle Lauridzen, hans høstrue, Jens Bendzen, Jens Christensen och Anne Ollesdaatter 1 rdl. 1 ort.

2. Anne Hans Mickelsøns, Anne Pedersdaatter 1/2 rdl.

3. Peder Falck tygmester, hans høstrue, Anne Jacobsdaatter och Maren Ibsdaatter.

4. Hans Andersen och hans høstrue, Jacob Søffrensen, Giertrud Søffrensdaater och Birgitte Jensdaatter 1 rdl. 1 ort.

Brolegerstrede.

1. Wulff Rauffn och hans høstrue, Margrete stufpige, Dorete stegerspige, Thyre amme och Suend wogenmand, Zidzel amme 1 1/2 rdl. 1 ort.

2. Hendrich Brøger, hans høstru, Madz Oelsen, Bendt Vnderknegt, Maren stufpige, Johanne Henricksdaatter 1 1/2 rdl.

3. Jochim Brøger och hans høstrue, Abrahamb brøgersuend, Suend Vnderknegt, Anne Madsdaater och Anne Jensdaatter 1 1/2 rdl.

4. Johan Robering och hans høstrue, Thomas Brøgersuend, Christen Jensen, Jørgen Høyer, Bodell Andersdaatter och Johanne Ericksdaatter 1 1/2 rdl. 1 ort.

5. Maren Eskis, Bendte Mortensdaatter, Anne Jochumsdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

6. Lauge Thomesen, Maren Jensdaatter och Pouell Pedersen 1/2 rdl. 1 ort.

7. Anders Hoppener, Jens Andersen, Jacob Vnderknegt, Leene stufpige, Sinne stegerspige 1 rdl. 1 ort.

8. Mickell Nielsen, hans høstrue, hans daatter 1/2 rdl. 1 ort.

9. Kistine Madzes och hindes daatter 1/2 rdl.

Badstuffstrede.

1. Lisebet Madz Grams af Landzcrone.

2. Kirstine Gregersis, Anne Gregersdaatter, Anders Rasmusen och Maren Lauridzdaatter 1 rdl.

3. Hans Jacobsen och hans høstrue, Johan Vrgant, Mathias Suendzen och Maren Hansdaatter 1 rdl. 1 ort.

4. Hans Kirck dreyer och hans høstrue och Anne Jensdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

5. Moridz Morttensen, Kistine amme och Mette Jensdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

Nye torff.

1. Anthoni Kleinsmid och hans høstrue, Jens Andersen och Dorete Hackens 1 rdl.

VI s.254

2. Biørn Bendzen och hans høstrue, Maren Jespersdaatter och Anne Jensdaatter 1 rdl.

3. Johan Leen och hans høstrue, Anne stufpige, Johan Styffer, Madz Nielsen och Agate Suendzdaatter 1 1/2 rdl.

4. Niels Hansen och hans høstrue, Vincentz Jensen, Bonde Thomesen, Torben Nielsen, Kistine Morttensdaatter, Karen Jensdaatter och Margrette Nielsdaatter 2 rdl.

5. Jens Tombøll, hans høstrue, Anders Brøgersuend, Suend Vnderknegt och Kirstine Tygesdaatter 1 rdl. 1 ort.

6. Peder Christensen, hans høstrue, Peder Jensen, Jens Vnder- knegt, Anne stufpige och Birgitte Jensdaatter 1 1/2 rdl.

7. Willum Badsker, hans høstrue, suennen, stegerspigen, Matias Suart, Fredrich Smidt 1 1/2 rdl.

8. Dr. Egidius vdi Karen Iffuers waaning.

9. Karen Iffuers, Maren Hansdaatter, Sinne Ollisdaatter, Maren stegerspige och Søfren wogenmand 1 rdl. 1 ort.

10. Peder Lauridzen, Ellene Jensdaatter, Maren Jensdaatter och Lauridz Jensen 1 rdl.

11. Jens Lauridzen och Karen Jensdaatter 1/2 rdl.

12. Maren Søffrensdaatter och Karen Jacobsdaatter 1/2 rdl.

13. Olle Andersen och hans høstrue, Christen Brøgersuend och Kirstine Jensdaatter 1 rdl.

14. Kirstine Knudz och Kirstine Pedersdaater 1/2 rdl.

15. Hillebrand Jørgensen, hans høstrue, Jens Brøggersuend, Niels Vnderknegt, Hans Nielsen, Hans Lauridsen, Johanne stegerspige, Kirstine Olsdaatter och Karen stufpige 2 rdl. 1 ort.

16. Lauridz Hesselbierg, hans høstrue, Madz Lauridzen, Anders Brøggersuend, Niels Vnderknegt, Lauridz Kolle, Maren Jensdaatter och Ellene Pedersdaatter 2 rdl.

17. Morten Riiber, hans høstrue, Peder Mortensen, Niels Christensen Jon Vuderknegt, Maren Madsdaatter och Anne Christensdaatter 1 1/2 rdl. 1 ort.

18. Peder Christoffersen, hans høstrue och Bendt Jensdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

19. Christoffer Pedersen, Remmert Benhartzig och Johan Erenst 1/2 rdl. 1 ort.

20. Johan Hotstafferer, hans høstrue oc Antoni Krou 1/2 rdl. 1 ort.

21. Peder Bannick, hans høstrue, Niels Jensen, Lauridz Carstensen, Gundell Jensdaatter 1 rdl. 1 ort.

22. Titto Pedersen och Jens Rasmusen 1/2 rdl.

VI s.255

23. Anders Søffrensen rendteskriffuer, hans høstrue och Gundell Oelsdaatter.

24. Henrich Steenkull, hans høstrue, Claus Brøgersuend, Olle Vnderknegt, Mette Jensdaatter, Anne Pedersdaatter och Jens Hansen 1 1/2 rdl. 1 ort.

25. Peter Otte, hans høstrue, Pouell Christensen, Ditleff Hansen, Lauridtz Pedersen, Jens Wogenmand, Frederich Erichsen, Søfren Lauridzen, Thille Nielsdaatter, Birgitte Christensdaatter, Karen Gregersdaatter 2 1/2 rdl. 1 ort.

26. Christian Weiner, K. M. cantzelies forwaldter, hans høstrue och hans folch anlangendis, da gaff Christian till suar, at hand dertill wilde suare for sin tilbørlig øffrighed, naar behoff giordis.

27. Margrete Dysings, Johan Sohnov, Anek de Kockis och Wollborg Hansdaatter 1 rdl.

28. Bodell Lauridz Detleffsens, Jørgen Clausen och Woldborg Jensdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

29. Rasmus borgemester af Aars.

30. Abgustus Foigd, K, M, cantzelies forwaldter, hans høstrue, Anne Suendzdaatter och Mette Pedersdaatter.

Skoeboederne.

1. Maren Feldtbereders, Nicolay Baldzersen, Hans Jensen, Anders Lees, Maren stufpige, Karen stegerspige, Apelone Baldzers 1 1/2 rdl. 1 ort.

2. Gert Boldt, hans høstrue, Mogens Jensen, Jochim Hansen, Karen stufpige 1 rdl 1 ort.

3. Rolluff Boldeuin och hans høstrue, Niels Hansen, Peder Piill, Vibecke stegerspige 1 rdl. 1 ort.

4. Niels Maldtgiører, hans høstrue och Ellen Jensdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

5. Hans Tesk och hans høstrue, Anne Christensdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

6. Wulff Feldtbereder, hans høstrue, Christian Krafft, Jørgen Stangest, Johanne Christensdaatter, Ellen Thruelsdaatter 1 1/2 rdl.

7. Hans Pedersen, hans høstrue och Kirstine Pedersdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

8. Peder Andersen, hans høstrue, Kirstine Pedersdaatter, Terchell Michelsen, Jens Christensen 1 rdl. 1 ort.

9. Sifuert Bøcker, hans høstrue, Thiis Johansen 1/2 rdl. 1 ort.

10. Anne Peder Clausens, Lisabet Jacobsdaatter, Lisebet Hansdaatter, Apollone Christensdaatter, Wilem Danielsen, Clemend Rasmusen, Peder Suardz 1 1/2 rdl. 1 ort.

11. Fredrick Rostorff och hans høstrue, Kirsten Henricksdaatter, Lyder Knudzen, Anne Mogensdaatter och Anders Wognsuend 1 1/2 rdl.

VI s.256

12. Johanne Jens Pedersens och Kirstine Søfrensdaatter 1/2 rdl.

13. Thomis Nielsen, hans høstrue, Peder Nielsen, Rasmus Vnderknegt, Anne Andersdaatter, Maricke Bertelsdaatter 1 1/2 rdl.

14. Anders Mickelsen och Mette Hansdaatter 1/2 rdl.

15. Borgemester Reinholt Hansen, hans høstrue, Karen Reinholdzdaatter, Anne Reinholdzdaatter, Rasmus Nielsen, Suend Nielsen, Lisabet Jespersdaatter, Maren Andersdaatter och Inger amme 2 rdl. 1 ort.

16. Henrick Isacksen, hans høstrue, Henrich Henrichsen, Anne Nielsdaatter och Anne Jensdaatter 1 rdl. 1 ort.

17. Lauridz Bager, hans høstrue och Maren Ollisdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

18. Hans Jacobsen, hans høstrue, Trine stufpige, Karen stegerspige och Niels drengen 1 rdl. 1 ort.

19. Martin Schuldtz, hans høstrue, Christian Morttensen, Herman Enskirch, Magdelena stegerspige, Ellene stufpige, Susana Maria och Pouell Torbensen 2 rdl.

Wester Quarter.

1. Sal. M. Wickmands høstrue.

2. Dauid Klaudi, K. M. bygningsskrifuer, med sin høstrue, Lauridz Nielsen, Heluig Pedersdaatter och Kirstine Pedersdaatter.

3. Jesper Pedersen med sin høstrue, fordrefuen, 3 thienistepiger och quindens moder.

4. Niels Honing och hans høstrue, Sidtzel Nielsdaatter, Bodild Nielsdaatter, Engelbrett Oelsen, Olluf Suendsen 1 1/2 rdl.

5. Peder Andersen Engelmand 1 ort.

6. Jens Huid och hans høstrue, Anders Oelsen, Anders Nielsen, Gye Espensdaatter, Zidzel Berttelsdaatter 1 1/2 rdl.

7. Hans Lesping dreyer, hans høstrue och Karen Andersdaatter, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

8. Cort Stenow snedicker med sin høstrue, tilhuse Lisebet Knøtters 1/2 rdl. 1 ort.

9. Lauridz Hansen, K. M. reebslager, hans høstrue, Jens Lauridzen, Anders Andersen och Margrette Berttelsdaatter.

Grønnegaard.

1. Jacob Hansen skreder och hans høstrue 1/2 rdl.

2. Niels Hellesen fergemand och hans høstrue 1/2 rdl.

3. Thrine Steffensdaatter encke 1 ort.

4. Pouell Bødicker, K. M., med sin høstrue.

VI s.257

Farffuegaden.

1. Anders Møller kleinsmid och hans høstrue och Maren Pouelsdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

2. Niels Oelsen reebslager med sin høstrue. Maren Pouelsdaatter och Pouell Ibsen 1 rdl.

3. Jockum Cronneborg mønsterskriffuer och hans høstrue.

4. Jørgen Lauridzen skibsleutenant och hans høstrue, Maren Jensdaatter, pige.

5. Troels Haagensen fisker och hans høstrue 1/2 rdl.

Perlegaarden.

1. Erick Mogensen med sin høstrue 1/2 rdl.

2. Axell Suendsen fisker med sin høstrue 1/2 rdl.

3. Ingwor Rollandsen, K. M. baadzmand, och hans høstrue.

4. Olluff Christensen, K. M. baadzmand, och hans høstrue.

5. Niels Nielsen, K. M. bøseskøtter, och hans høstrue.

6. Jacob v. Fuhren och Heluig Andersdaatter, pige 1/2 rdl.

7. Carsten Thomesen och hans høstrue, Siffuert Pedersen, Hans Pedersen, Margrete Pouelsdaatter, Kirstine Andersdaatter, Mette Christensdaatter 1 1/2 rdl. 1 ort.

8. Lauridz Pouelsen brøger och hans høstrue, Lauridz Christensen, Maren Jensdaatter, Karen Pedersdaatter, Anne Rasmusdaatter 1 1/2 rdl.

9. Birgitte Niels Westergades encke 1 ort.

10. Steffen Guldmandsen brøger och hans høstrue, Jens Christensen, Inger Eskildsdaatter 1 rdl.

11. Peder Pedersen vrtecremmer och hans høstrue, Iffuer Nielsen, Maren Rasmusdaatter och Luse Ollufsdaatter 1 rdl. 1 ort.

12. Giertrud Niels Madzens encke, K. M. brefdrager.

13. Niels Pedersen skreder och hans høstrue, Heiden Nielsdaatter, Lauridz Søfrensen, Johanne Throelsen(!) 1 rdl. 1 ort.

14. Boe Knudsen, K. M. aarsknegt, och Anne Pedersdaatter.

15. Christen Mølhuger, K. M. Thyghus, och hans høstrue.

16. Peder Nielsen fordrefuen.

17. Nicolaus Farffuer med sin høstrue, Niels Nielsen, Karen Nielsdaatter och Elline Nielsdaatter 1 rdl. 1 ort.

18. Sophia Berendz encke och Bodild Hansdaatter 1/2 rdl.

19. Christoffer Flander enckemand och Bodild Hansdaatter 1/2 rdl.

20. Marquor Steenberg, K. M. drabandt, hans høstrue, Ingeborg Pedersdaatter och Anne Pedersdaatter.

VI s.258

Wandkonsten.

1. Bodild Willadzdaatter encke och Hans Pouellsen 1/2 rdl.

2. Søffren Jensen, K. M. reebslager.

3. Lauridz Boysen och hans høstrue fordreffuen och Bodild Hansdaatter.

4. Frandz Nielsen, K. M. captein, och en thienistepige.

5. Jorsan Wandtmager med sin høstrue, Haagen Ericksen, Johan v. Minen och Lisebet Dresels 1 rdl. 1 ort.

6. Simen Eillertzen med sin høstrue, vdj Walckemøllen 1/2 rdl.

7. Johan How med sin høstrue och Zidzell Jensdaatter, fordreffuen.

8. Jacob Oelsen skipper med sin høstrue, Karen Jacobsdaatter, Anne Jensdaatter och Lauridz Posen baadzmand 1 rdl. 1 ort.

9. Peder Juell brøger med sin høstrue, Olluff Pouellsen, Peder Søfrensen, Jørgen Juell, Anne Rasmusdaatter och Gundell Nielsdaatter 1 1/2 rdl. 1 ort.

10. Gudmand Olsen brøger med sin høstrue, Anders Mortensen och Anne Bendzdaatter 1 rdl.

11. Øster Mogensen, K. M. tømmermand, med sin høstrue.

12. Christen Jensen Wiig, K. M. tømmermand, med sin høstrue.

13. Christen Maller fisker, enckemand 1 ort.

14. Christoffer Iffuersen med sin høstrue, Jens Tomasen, Karl Christensen, Johanne Christensdaatter 1 rdl. 1 ort.

15. Suend Oelsen, K. M. tømmermand, med sin høstrue.

16. Jens Terckildsen maanidztienner med sin høstrue.

17. Olluf Christensen, K. M. aarsknegt, med sin høstrue och Elline Mogensdaatter, pige.

18. Ammon Nielsen, K. M. baadzmand.

19. Anders Pedersen fisker med sin høstrue 1/2 rdl.

20. Mette Hans Timmermandz encke 1 ort.

21. Jockum Bødicker med sin høstrue och Karen Søfrensdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

22. Johan Christoffersen med sin høstrue 1/2 rdl.

23. Anders Bendzen med sin høstrue och Kirstine Pedersdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

24. Maren Mickell Clausens fordrefuen.

25. Jens Jørgensen med sin høstrue, Maren Jensdaatter och Peder Amager med sin høstrue 1 rdl. 1 ort.

26. Christen Lauridzen med sin høstrue och Maren Nielsdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

27. Christen Nielsen, K. M. liiger.

VI s.259

28. Jens Pedersen bombslutter med sin høstrue och Kirstine Pouelsdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

29. Jens Suenske med sin høstrue och Maren Abrahamsdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

30. Henrick Friis offuerskierer med sin høstrue och Bendte Poulsdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

31. Johan Fester offuerskierer med sin høstrue 1/2 rdl.

32. Søfren Schuldt, K. M. skibsskriffuer, med sin høstrue och Karen Jacob Mals, quindens moder, Anne Mortensdaatter, pige.

33. Thrine Hans Simensens och Magdalena Fallentins, hendes moder 1/2 rdl.

34. Michel Kruse weffuer och hans høstrue, Pouell Bytter och Maren Hansdaatter 1 rdl.

35. Hans Wedzel, K. M. rendteskriffuer, med sin høstrue, Jens Christensen, Adamb Skuck, Kirstine Suensdaatter och Kattrine Skunskis.

Sønden Wolden.

1. Jørgen Bellemand offuerskierer med sin høstrue 1/2 rdl.

2. Jesper Lauridzen, K. M. tømmermand, med sin høstrue.

3. Pouell Kiøbenhaffn, K. M. baadzmand, med sin høstrue.

4. Knud Johansen, K. M. timmermand, med sin høstrue.

5. Peder Eilertsen, K. M. fangefoeget, med sin høstrue.

6. Olluff Kierse, K. M. baadzmand.

Farffuegaden i den nøre siide.

1. Søfren Jørgensen, K. M. timmermand, med sin høstrue.

2. Samson Torsen, K. M. timmermand, med sin høstrue.

3. Lauridz Søffrensen fisker med sin høstrne 1/2 rdl.

4. Hans Mulle, K. M. fyrbøder, med sin høstrue.

5. Bodild Ibsdaatter 1 ort.

6. Maren Svend Andersens 1 ort.

7. Anders Olsen med sin høstrue 1/2 rdl.

8. Niels Pedersen med sin høstrue 1/2 rdl.

9. Christen Skaboe med sin høstrue, Anne Christensdaatter och Kirstine Christensdaatter 1 rdl.

10. Christen Andersen, K. M. brøgersuend, med sin høstrue och Kirstine Christensdaatter.

11. Willem Clausen fisker med sin høstrue 1/2 rdl.

12. Pouell Rasmusen och hans høstrue, Suend Persen, Niels Persen, och Maren Hansdaatter 1 rdl. 1 ort.

13. Pouell Oelsen, K. M. bøcker, och Anne Christensdaatter, pige.

VI s.260

14. Peder Nielsen K. M. baadzmand.

15. Biørn Møndrick med sin høstrue 1/2 rdl.

16. Jens Nielsen fisker med sin høstrue och Birgitte Jensdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

17. Morten Stoppers epterleffuerske och Hening Witte 1/2 rdl.

18. Niels Hansen, K. M. slodzporttener, Karen Nielsdaatter och Kirstine Lauridzdaatter.

19. Erick Ericksen, K. M. ligger.

20. Niels Andersen fisker med sin høstrue och Anne Mortensdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

21. Lauridz Pedersen med sin høstrue, Madz Lauridzen och Anne Lauridzdaatter 1 rdl.

Daniel Bundmagers gaard.

1. Gunder Andersen skibsleutenant med sin høstrue och Maren Christensdaatter.

2. Børge Suendsen med sin høstrue 1/2 rdl.

3. Jacob Lauridsen med sin høstrue 1/2 rdl.

4. Rasmus Lauridzen, K. M. bøseskøtter, med sin høstrue.

5. Arendt Hellesen, K. M. baadzmand, och Anne Hansdaatter, pige.

6. Cortt Oelsen, K. M. baadzmand, med sin høstrue.

7. Anders Andersen fiisker med sin høstrue 1/2 rdl.

8. Børe Børesen med sin høstrue 1/2 rdl.

9. Jens Fisker vngkarl 1 ort.

10. Steen Rasmusen, K. M. baadzmand, med sin høstrue.

11. Peder Andersen med sin høstrue 1/2 rdl.

12. Knud Rasmusen, K. M. saugskierer, med sin høstrue.

Vd till Farffuegaden.

1. Suend Oelsen, K. M. dreyer, med sin høstrue.

2. Rasmus Lauridzen, K. M. plidzkarl.

3. Lauridz Torbensen, K. M. skibmand, med sin høstrue och Anne Laursdaatter.

4. Knud Wandkicker med sin høstrue och Inger Pedersdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

5. Morten Pedersen fisker med sin høstrue, Erick Jacobsen och Anne Nielsdaatter 1 rdl.

Hestemølle strede.

1. Hendrick Kock bager med sin høstrue, Claus Skicker, Peder Mickelsen, Thomas Christensen, Brix Brixsen, Giertrud Pedersdaatter och Ellene Andersdaatter 2 rdl.

2. Biergitte Jost Barsebecks encke 1 ort.

VI s.261

3. Peder Pouellsen Procurator enckemand, Bastian Nielsen och Anne Nielsdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

4. Peder Thomesen dreyer med sin høstrue, Anders Albretsen, Lybert Friis och Anne Pedersdaatter 1 rdl. 1 ort.

5. Dorete Peder Simensens encke 1 ort.

6. Søffren Kylling med sin høstrue 1/2 rdl.

7. Marcus Skoeflicker med sin høstrue och Gunder Pedersdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

8. Christoffer Rasmusen med sin høstrue och 4 weffuepiiger 1 1/2 rdl.

9. Hans Vnger skoeflicker med sin høstrue 1/2 rdl.

10. Kirstine Jordemoders encke(!) 1 ort.

11. Bertel Olsen, K. M. timmermand, med sin høstrue och Maren Andersdaatter.

12. Pouel Nielsen, K. M. baadzmand.

13. Adzer Jensen, K. M. boerer, med sin høstrue.

14. Suend Pedersen maanedztiener med sin høstrue.

15. Peder Klemendsen med sin høstrue 1/2 rdl.

16. Lauridz Søffrensen brøger och Johanne Jensdaatter, pige 1/2 rdl.

17. Aage Søffrensen, K. M. styrmand, med sin høstrue.

18. Michell Søffrensen, K. M. wegter paa Slottet, och hans høstrue.

19. Jens Oelsen fisker med sin høstrue 1/2 rdl.

20. Niels Pouelsen fisker med sin høstrue 1/2 rdl.

21. Michel Pedersen fisker och sin høstrue 1/2 rdl.

22. Suend Lauridzen brøger enckemand 1 ort.

23. Anders Rasmusen, K. M. smidsuend.

24. Peder Hansens epterleffuerske, Gunder Gundesen, Mattias N., Margrette Jørgensdaatter 1 rdl.

25. Jacob Nielsen af Randers fordreffuen, med sin høstrue, Kiersten Knudzdaatter och Barbra Pedersdaatter.

26. Johanne Frandtzis encke och Mette Jespersdaatter 1/2 rdl.

27. Casper Pottemager med sin høstrue, Bendt Nielsen och Emerendz Mortensdaatter 1 rdl.

28. Lauridz Bertelsen, K. M. skibs captein, med sin høstrue och Bodell Jensdaatter.

29. Henrich Westphallen snedicker med sin høstrue, Gudmand Islender, Karen Søfrensdaatter och Maria Haselt 1 rdl. 1 ort.

30. Hans Terckildsen med sin høstrue, 1 woxen daatter, 2 tienistepiger och Madz Nielsen 1 1/2 rdl.

31. Fader Munch skreder enckemand, Maren Fadersdatter, Jens Jensen, Daniel Pedersen och Birgite Nielsdaatter 1 rdl. 1 ort.

VI s.262

32. Christoffer Bremmer med sin høstrue, Peitter Bremmer, Jens Jensen, Peder Jensen, 2 thienistepiger 1 1/2 rdl. 1 ort.

33. Olluff Hendricksen med sin høstrue och 2 tienistepiger 1 rdl.

Suennegaden.

1. Thobias Smiid med sin høstrue, 2 smidesuenne, 1 leredreng, 1 tienistepige 1 1/2 rdl.

2. Peder Søfrensen med sin høstrue och Bodild Audersdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

3. Broder Pedersen med sin høstrue, K. M.

4. Søfren Bundesen slutter med sin høstrue, Karen Jensdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

5. Hans Hoffmand snedicker med sin høstrue och Peder Christensen 1/2 rdl. 1 ort.

6. Blasius Kambmager med sin høstrue 1/2 rdl.

7. Tyge Jacobsen, K. M. styrmand, med sin høstrue.

8. Anne Ambrosius encke 1 ort.

9. Madz Morttensen med sin høstrue 1/2 rdl.

10. Søfren Rasmusen, K. M. saugskierer, med sin høstrue.

11. Olluf Ibsen, K. M. saugskierer, med sin høstrue.

12. Jens Borer paa Holmen K. M., med sin høstrue.

13. Christen Breffdrager med sin høstrue 1/2 rdl.

14. Maren Niels Clausens encke och Lisebet Nielsdaatter 1/2 rdl.

15. Thord Hansen, K. M. baadzmand.

16. Mette Peder Jacobsens encke, Anne Knudzdaatter och Jens Willerede 1/2 rdl. 1 ort.

17. Børe Therchelsen med sin høstrue, Abigell Pedersdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

18. Niels Pedersen med sin høstrue, Karen Thomisdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

19. Suend Børesen med sin høstrue, Kirstine Pedersdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

20. Erich Vickmand weffuer med sin høstrue, 2 weffuersuenne, 3 weffuepiger 1 1/2 rdl. 1 ort.

21. Niels Pedersen, K. M. kock, med sin høstrue och Bodild Jensdaatter.

22. Halwor Christoffersen, K. M. thimmermand, med sin høstrue.

Store S. Clemendsstrede.

1. Peder Harboe, K. M. skibskock.

2. Jørgen Andersen, K. M. plidzkarll, med sin høstrue.

3. Lauridz Pedersen kiøbmand med sin høstrue och Maren Jensdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

4. Hans Jostsen slagter med sin høstrue, Mogens Nielsen, 2 slagtersuenne och 3 tienistepiger 2 rdl.

VI s.263

5. Mortten Baall bagger med sin høstrue och 3 tienistepiger 1 rdl. 1 ort.

6. Lauridz Tømmermand, K. M. scharsiant, med sin høstrue, Maren Hansdaatter och Cidzell Pedersdaatter.

7. Niels Bødicker med sin høstrue och Jens Hendricksen 1/2 rdl. 1 ort.

8. Niels Kock med sin høstrue och Niels Nielsen 1/2 rdl. 1 ort.

9. Anders Nielsen prammand med sin høstrue och Maren Lauridzdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

10. Lauridz Knudsen skoeflicker med sin høstrue 1/2 rdl.

11. Bendt Andersen med sin høstrue, Anders Bendtzen och Anne Nielsdaatter 1 rdl.

12. Michel Hacker snedicker och høstrue, Michel Borquordzen och en tienistepige 1 rdl.

13. Jens Murmester med sin høstrue 1/2 dlr.

14. Christen Jensen, K. M. koch, med sin høstrue.

15. Morten Mortensen med sin høstrue, Hans Mortensen, Gregers Nielsen, Kirstine Laurisdaatter 1 rdl. 1 ort.

16. Morten Jensen hackelskierer enckemand och Anne Jensdaatter, pige, 1/2 rdl.

17. Kirstine Niels Fiskebløders och Birgitte Nielsdaatter 1/2 rdl.

18. Peder Søfrensen, K. M. skibsskrifuer, med sin høstrue och Magdalena Andersdaatter.

19. Jørgen Andersen med sin høstrue K. M.

20. Anders Jensen, K. M. baadsmand, med sin høstrue och Karen Nielsdaatter.

21. Giertrud ebbelquinde, encke, 2 woxne døtterer 1/2 rdl. 1 ort.

22. Christen Nielsen skoeflicker med sin høstrue, 1 tienistepige 1/2 rdl. 1 ort.

23. Jørgen Rasmusen med sin høstrue, Anne Jørgensdaatter, Maren Jensdaater, pige, 1 rdl.

24. Olluf Hansen høcker med sin høstrue, Karen Pedersdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

25. Niels Pedersen slagter med sin høstrue, 2 slagtersuenne, Kierstine Pedersdaatter 1 rdl. 1 ort.

26. Peder Andersen slagter med sin høstrue, 2 slagtersuenne, 2 tienistepiger 1 1/2 rdl.

27. Niels Olsen prouiant(!) med sin høstrue 1/2 rdl.

28. Jacob Rasmusen, K. M. baadzmand, med sin høstrue.

29. Hans Pedersen, K. M. ligger.

30. Christen Aalborg, K. M. baadzmand, med sin høstrue.

VI s.264

31. Pouel Pedersen murmester med sin høstrue 1/2 rdl.

32. Elling Eskildsen, K. M. bøsseskøtter, med sin høstrue och Anne Caspersdaatter.

33. Suend Andersen, K. M. baadzmand, med sin høstrue.

Hendrich Fyrens gaard.

1. Olluff Olsen med sin høstrue, Karen Olufsdaatter och Lauridz Andersen 1 rdl.

2. Aruit Haagensen, K. M. arckelimester, med sin høstrue.

3. Oluf Christensen høcker med sin høstrue 1/2 rdl.

4. Hans Mortensen med sin høstrue 1/2 rdl.

5. Joen Pedersen, K. M. bøsseskøtter, med sin høstrue.

6. Michel Andersen, K. M. archelimester, med sin høstrue, Anne Mickelsdaatter och 2 tienistepiger.

7. Anders Jensen fisker med sin høstrue 1/2 rdl.

8. Joen Pedersen, K. M. bysseskytter, med sin høstrue, Anne Andersdaatter och 1 tienistepige.

9. Lauridz Pedersen, wagt paa Holmen, med sin høstrue.

10. Christen Madsen smid K. M.

11. Hans Lauridzen med sin høstrue och Mette Hansdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

12. Peder Hare fisker med sin høstrue 1/2 rdl.

13. Niels Hansen Malmøe, K. M. tiener, med sin høstrue.

14. Lauridz Knudsen med sin høstrue, fordrefuen.

15. Lauridz Andersen med sin høstrue 1/2 rdl.

16. Knud Rasmusen, K. M. skibsskrifuer, med sin høstrue och Thyre Jensdaatter.

17. Peder Jensen, K. M. baadzmand, med sin quinde.

18. Anders Oelsen med sin høstrue 1/2 rdl.

Lauendelstredet.

1. Suend Amonsen, K. M. bysseskytter med sin høstrue.

2. Ellen s. Jenss Mickelsens encke, K. M. schipper, och Anne Frandtzdaater,

3. Anders Andersen med sin høstrue och Karen Pederssdaater 1/2 rdl. 1 ort.

4. Hanss Stercke fischer med sin høstrue och Kirstine Bendzdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

5. Thomes Jenssen, K. M. mestermandz suend, med sin høstrue och Anne Pedersdaatter.

6. Nielss Anderssen, K. M. thimmermand.

7. Lauridz Skaboe med sin høstrue 1/2 rdl.

8. Nielss Høeg schiper med sin høstrue och Inger Nielssdaater 1/2 rdl. 1 ort.

VI s.265

9. Peder Anderssen, K. M. borer, med sin høstrue.

10. Joen Amensen fischer med sin høstrue 1/2 rdl.

11. Jenss Jenssen drager med sin høstrue 1/2 rdl.

12. Nielss Knade med sin høstrue, Erich Joensen och Dore Andersdaater 1 rdl.

13. Anderss reebslagersuend K. M.

14. Clauss Christenssen med sin høstrue K. M.

15. Lauridz Esbensen reebslager K. M.

16. Lauridz Pedersen weffuer med sin høstrue och 2 weffuerpiiger 1 rdl.

17. Peder Bendtzen baadzmand med sin høstrue 1/2 rdl.

18. Jørgen Søffrenssen, K. M. wogendreng, med sin høstrue.

19. Jørgen Anderssen, K. M. bysseschyter, med sin høstrue.

20. Jenss Jenssen, K. M. saugschierer med sin høstrue.

21. Lauridz Oelsen, K. M. schibstømmermand, med sin høstrue och Bodell Hanssdaater.

22. Søfren Christensen, K. M. bødicker, med sin høstrue.

23. Michell Søfrenssen, K. M. baadzmand, med sin høstrue.

24. Erich Michelssen, K. M. baadzmand, med sin høstrue.

25. Nielss Jørgenssen, K. M. reebslager, med sin høstrue.

26. Joen drager med sin høstrue 1/2 rdl.

27. Frandz wagtmestere med sin høstrue, Anne Jenssdaater 1/2 rdl. 1 ort.

28. Jens Seffrenssen arbedzkarll med sin høstrue 1/2 rdl.

29. Christen Lauridzen med sin høstrue och Birgite Anderssdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

30. Niels Lauridzen, K. M. baadzmand, med sin høstrue.

31. Anders Olsen, Olle Pederssen K. M.

32. Jeppe Pedersen, Madz Jespersen K. M.

33. Jenss Lauridzen kleinsmid, K. M. captein armes, och Maria Clausdaatter.

34. Niels Claussen fischer med sin høstrue 1/2 rdl.

35. Anders Jacobssen, K. M. baadzmand.

36. Elsse Albert fischers encke 1 ort.

37. Jens Pedersen med sin høstrue, fordrefuen.

Ebbe Murmesters gaard.

1. Tord Haagenssen, K. M. baadzmand, med sin høstrue.

2. Mogenss Søffrensen, K. M. bysseschytter, med sin høstrue.

3. Zacharias Fuxs med sin høstrue K. M.

4. Peder Pouelssen, K. M. baadzmand.

5. Søfren Mickelssen, Ko. Ma. baadzmand, med sin høstrue.

6. Nielss Lauridzen, K. M. baadzmand, med sin høstrue.

VI s.266

7. Axell Jørgenssen, K. M. bøsseschøtter, med sin høstrue och 2 thienistepiiger.

8. Hans Willer bager med sin høstrue, Joen Dreffssen, Jenss Pederssen och 2 tienistepiiger 1 1/2 rdl.

9. Børge Anderssen med sin høstrue 1/2 rdl.

Michell Brøgers gade.

1. Olluf Mulle, K. M. aarssknegt med sin høstrue.

2. Jenss Rassmussen med sin høstrue 1/2 rdl.

3. Michell Jenssen med sin høstru och Leene Pedersdaater 1/2 rdl. 1 ort.

4. Anderss Pederssen med sin høstrue 1/2 rdl.

5. Olluf Hans Køs, K. M. tømmermand med sin høstrue.

6. Øster Mogensen, K. M. bøsseschøter, med sin høstrue.

7. Søfren Nielssen, K. M. baadzmand med sin høstrue.

8 Anderss Laurdsen fischer med sin høstrue och Anne Jenssdaater 1/2 rdl. 1 ort.

Pølsse gaarden.

1. Jochum Frick, K. M. smid, med høstru.

2. Jens Andersen, K. M. baadsmand, med høstru.

3. Michell Nielssen, K. M. smid, med sin høstrue.

4. Palle Mickelssen, K. Ma. bøsseschøter, med sin høstrue.

5. Thord Nielssen med sin høstrue fordrefuen.

6. Lauridz Hanssen, K. M. smid, med sin høstrue.

7. Nielss Eschesen, K. M. tømmermand.

8. Heelle Pederssen, K. M. baadzmand, med sin høstrue.

9. Vlrich Christian. Kongl. M. ladehuger, med sin høstrue,

10. Iffuer Nielssen, K. M. bøsseschøtter, med sin høstrue.

11. Rassmus Rassmussen ballastfører med sin høstrue och Johanne Rasmussd. 1/2 rdl. 1 ort.

12. Jehan Hanssen, K. M. aarsknegt, med sin høstrue.

13. Nielss Tordsen, K. M. bøsseschøtter, med sin høstrue.

14. Lauridz Henningssen, K. M. reebslager, med sin høstrue.

Hellig Kaarsstræde.

1. Ernne Dirich timmermandz encke 1 ort.

2. Peder Knudssen, K M. mestermand, med sin høstrue.

3. M. Nielss herrkock och høstrue och 3 tienestepiiger.

4. Jens Søfrenssen, K. M. schibskock. med sin høstrue och Gundell Michelsdaatter.

5. Paasche Pedersen, K. M. fangefoeget, med sin høstrue.

6. Lauridz Jenssen høcher med sin høstru och Karen Nielssdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

VI s.267

7. Lauridz Pederssen høcher med sin høstru och Ingeborg Lauridsdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

8. Anders Madzen med sin høstrue och Karen Holgerssdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

9. Olluff Jørgenssen høcher med sin høstru och Sidzel Clemendzdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

10. Simen Ollffsen, K. M. murmestersuen, med sin høstrue.

11. Hanss Hass, K. M. timmermand, med sin høstrue.

12. Nielss Rassmussen Møller enckemand, Jacob møllersuend, Karen Nielsdaatter och Anne Jørgenssdaatter 1 rdl.

Michell Brøggers gade.

1. Jenss Mortenssen, K. M. baadzmand, med sin høstrue.

2. Lauridz Jenssen, K. M. plidzkarll, med sin høstrue.

3. Margrete murmesters encke och Anne Anderssdaatter 1/2 rdl.

4. Jens Weiner, K. M. kleinsmid, med sin høstrue.

5. Nielss Joenssen baadzmand med sin høstrue 1/2 rdl.

6. Suend Tordssen, K. M. tiener, med sin høstrue.

7. Rassmns Christenssen, K. M. silckeweffuer, med sin høstrue.

8. Nielss Jacobssen, K. M. wognsuend.

9. Peder Suendsens effterleffuersche 1 ort.

10. Niels Jenssen, K. M. timmermand, med sin høstrue.

11. Joen Johanssen, K. M. schibskoch, med sin høstrue.

12. Jørgen Melquorssen, K. M., med sin høstrue.

Smechenborg.

1. Gunder tromslager med sin høstru, K. M.

2. Christen Laurdzen maanidztienner med sin høstrue.

3. Jørgen Nielssen, K. M. plidzkarll, med sin høstrue.

4. Dorete Aagge Anderssens encke och Anne Pedersdaatter 1/2 rdl.

5. Peder Anderssen brøger med sin høstru, Jens Pederssen, och 2 tienistepiger, Kiersten s. Anders Laurssens 1 1/2 rdl.

6. Jens Madtzen murmester med sin høstru, Lanridz Søffrenssen och 2 tienistepiiger 1 rdl. 1 ort.

7. Suend Sifuerdzen maanidztienner med sin høstrue.

8. En gammell quinde, fordrefuen.

9. Peder Iffuerssen sckreder med sin høstru 1/2 rdl.

10. Anders Anderssen, K. M. skibskock, med sin høstrue.

Lille s. Clemendtz strede.

1. Niels Pederssen, K. M. reebslager, med sin høstrue.

2. Hans Haagenssen, porttener i tugthusset, och Anne Nielsdaatter.

3. Bendte Peder Holstis encke 1 ort.

VI s.268

4. Hans Lerche med sin høstrue 1/2 rdl.

5. Bertell Anderssen med sin høstru 1/2 rdl.

6. Karen Søffren knapstøbbers och 2 piiger 1/2 rdl. 1 ort.

7. Anders ladehuger, K. M. paa thyghuset, och Anne Andersdaatter.

8. Madz Hanssen, K. M. ladehuger, med sin høstrue.

9. Peder Anderssen, Ko. M. baadzmand, med sin høstrue.

10. Peder Christensen, K. M. byschøt, med sin høstrue.

11. Peder Nielssen, K. M. byschøt, med sin høstrue.

12. Knud Søfrenssen, K. M. bøschøtt, med sin høstrue.

Synden Wolden.

1. Hannss Branndt med sin høstrue 1/2 rdl.

2. Peder Nielssen tømmermand med sin høstru 1/2 rdl.

3. Anne Niels kalckeslaaers 1 ort.

4. Bodild Christen Tomesens encke och Inger Morttenssdaatter 1/2 rdl.

5. Hans Jochumssen kallundsmand med sin høstrue och Kiersten Anderssd. 1/2 rdl. 1 ort.

6. Jens Pederssen, plidzkarll i thugthusset, med sin høstrue.

7. Niels Rassmussen, K. M. kock, med sin høstru.

8. Peder Skaboe fischer med sin høstru 1/2 rdl.

9. Lauridz Torssen, K. M. baadzmand, med sin høstrue.

10. Michell Nielssen, K. M. bøsseschøtt, med sin høstrue.

11. Jørgen Hansen, K. M. bøsseschøt, med sin høstrue.

12. Niels Knudzen med sin høstrue 1/2 rdl.

13. Jacob Aarssknegt med sin høstrue K.

14. Olluff Nielssen, K. M. bøsseschøtt, med sin høstrue.

15. Jens Jacobsen, K. M. saugskierer, med sin høstrue.

16. Mathias Andersen, K. M. aarsknegt, och Karen Joestdaatter.

17. Jochum dreyer rned sin høstrue och broder Claus 1/2 rdl. 1 ort.

18. Søfren kleinsmid med sin høstrue 1/2 rdl.

19. Elsse Jenssdaatter, Christensse Zacharissdaatter, Ingwor Pederssen med sin høstrue och Mette Pedersdaatter 1 rdl. 1 ort.

20. Madz Nielsen, K. M. bøsseschøtt.

21. Johan glarmester med sin høstru 1/2 rdl.

22. Anne Marstrandz encke, K. M. folch.

23. Suend Gudmandssen, K. M. saugscherer, med sin høstrue.

24. Albret Gaassmand med sin høstrue 1/2 rdl.

25. Jens Jenssen med sin høstru 1/2 rdl.

26. Jens Nielssen Bads med sin høstru 1/2 rdl.

27. Henrich, wagt paa børssen, med sin høstrue och Margrete Christensd. 1/2 rdl. 1 ort.

VI s.269

28. Karen eble quinde enche 1 ort.

29. Peder Baadsted med sin høstrue 1/2 rdl.

30. Jens Hanssen, K. M. schibsschriffuer, med sin høstrue.

31. Johan Pederssen Falch med sin høstrue och Mette Ibsdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

32. Hans Sparwardt bødicker med sin høstrue, Hans Kiøne, Maria Hansdaatter 1 rdl.

33. Jens Rassmussen murmester med sin høstrue och Margrete Nielsd. 1/2 rdl. 1 ort.

34. Birgitte Nielsdaatter encke och Johanne Nielsdaatter 1/2 rdl.

35. Daniell skreder med sin høstrue och Magdallena Mattiesdaater 1/2 rdl. 1 ort.

36. Michell Nielssen thimmermand och Maren Jenssdaatter 1/2 rdl.

37. Christen Anderssen och hans høstrue, Michell Pederssen, Lauridz Oelssen och 3 tienistepiiger 1 1/2 rdl. 1 ort.

38. Suend Mickellssen och hans høstrue 1/2 rdl.

39. Christen Bendzen raadmand med sin høstrue, Nielss Christenssen och 2 tienistepiiger 1 rdl. 1 ort.

40. Hans Jacobssen høcher med sin høstru och Kiersten Jenssdaater 1/2 rdl. 1 ort.

41. Maren Peder Nissens och 2 tienistep. 1/2 rdl. 1 ort.

42. Christen Knudssen, K. M. schibsschriffuer, med sin høstrue.

Wester gade.

1. Anderss Mortensen med sin høstrue, Lauridz Nielssen och 2 tienistep. 1 rdl. 1 ort.

2. Maren s. Nicolay Reggels, Anne Christenssdaatter och Anne Jenssdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

3. Niels Christenssen med sin høstrue och Anne Søffrenssdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

4. Rasmus Anderssen med sin høstrue, Peder Christensen och 2 tienistepiger 1 rdl. 1 ort.

5. Chierstine s. Madz Christenssens och 2 tienistepiiger 1/2 rdl. 1 ort.

6. Isack murmester med sin høstrue, Jørgen Nielssen och 2 tienistepiger 1 rdl. 1 ort.

7. Karen Søfren Rassmussens enche, Peder Søfrenssen, Elline Andersdaater och Marine Lauridzdaater 1 rdl.

8. Dauid Pederssen med sin høstrue, fordrefuen, och Margrette Nielsdaatter.

9. Hermand Christenssen med sin høstrue 1/2 rdl.

VI s.270

10. Anderss Pederssen med sin høstru, fordreffuen, och Johanne Pedersdaatter.

11. Søfren Pederssen kandestøber med sin høstrue och Elsse Christensdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

12. Willum snedicker med sin høstru, Hendrich N. thimmermandsuend, Johanne Lauridzdaater 1 rdl.

13. Simen Danielssen bagger med sin høstrue, Olluf Carstensen och Karen Nielssdaatter 1 rdl.

14. Søfren Nielsen schreder med sin høstrue, Maren Søfrensdaater och Anders Andersen 1 rdl.

15. Daniell Giønge medt sin tieniste quinde 1/2 rdl.

16. Nielss Rassmussen med sin høstrue, Kierstine Ollufsdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

17. Jens Zachariassen med sin høstrue, 2 thienistepiiger och Nielss Pedersen 1 rdl. 1 ort.

18. Lauridz Søffrensen brøger med sin høstrue, 2 brøgersuenne oeh 3 thienistepiiger 1 1/2 rdl. 1 ort.

19. Hanst Block kleinsmid med sin høstrue 1/2 rdl.

20. Hans Winberg med sin høstrue, 3 smedesuenne och Giertrud Jensdater 1 1/2 rdl.

21. Elline brøgers encke, Peder Nielssen, Niels Joenssen, Anders Amonssen och Inger Heellisdaater 1 rdl. 1 ort.

22. Lauridz rembsnider med sin pige 1/2 rdl.

23. Søffren plidzfoget enckemand, Anders Pederssen och 2 tienistepiiger 1 rdl.

24. Michell Søfrensen Leeg med sin høstru, 2 brøgersuenne, 1 thienistepiige 1 rdl. 1 ort.

25. Madz Joenssen enckemand, 2 brøggersuenne och 2 thienistepiiger 1 rdl. 1 ort.

26. Karen s. Ebbe Jenssens och 2 thienistepiiger 1/2 rdl. 1 ort.

27. Nicolay pottemager och hans høstrue, 2 suenne och 1 tienistep. 1 rdl. 1 ort.

28. Pouell Pedersen och hans høstrue och Maren Christenssdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

29. Kirstine Hans Pouelssens 1 ortt.

Nøre quarter.

Nøre gade.

1. Niels Christenssen med sin høstru, Niels Bloch och Birgitte: Jensdatter 1 rdl.

VI s.271

2. Peder Nielssen med sin høstrue, Birte Dauidzdaater, Anne Jensdaater och Boeld Escheldsdaater 1 rdl. 1 ort.

3. Giertrud s. Carsten Søffrens, Mette Søfrensdaater och Maren Jenssdaater 1/2 rdl. 1 ort.

4. Olluf Hanssen kandstøber och hans høstrue, Karen Jensdaater, pige, 1/2 rdl. 1 ort.

5. Pouell Christenssen med sin høstru, Peder Pederssen och Kiersten Jacobsdaater 1 rdl.

6. Jens Vdtzen skreder med sin høstru och Sidzell Bendzdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

7. Jacob Oelssen med sin høstrue, Karen och Mette Olssdaater 1 rdl.

8. Hans Berendtsen med sin høstrue fra Ydsted, fordrefuen.

Doctor Laurtzis gaard.

1. M. Jørgen Paal badtschier med sin høstrue, Otte en suendt, Johan Kyell, Johan Anderssen och Mergrete Engellands 1 1/2 rdl.

2. Samuell felbereder fra Lund.

Anne Docters gaard.

1. Holger Ibssen schoeflicker och hans høstrue 1/2 rdl.

Studie strede.

1. Thie Søfrenssen och hans høstrue.

2. Angenete tilhusse, fra Landzcrone.

3. Herr Otte scholeholder.

4. Inger thrompetters 1 ort.

Ann Docter Caspers gaard.

1. Mette Jens sangers 1 ort.

2. Mallenne Laurdzis och Ludze Andersdaatter 1/2 rdl.

3. M. Peder Spormandz residentz.

Docter Otte Sperlings gaard.

1. Anders bogbinder med sin høstrue, Kiersten Nielsdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

2. Phillip Borman, K. M. tydsche secret.

Anne Docter Erichs gaard.

1. Johan Melcher med sin høstrue, Catrine Johansdaater och Anne Søfrenssdaater 1 rdl.

2. Pouell Heningssen med sin høstrue, Christen Pederssen, Niels Jacobssen, Maren Jenssdaatter, Ingeborg Anderssdaatter och Maren Jensdatter 1 1/2 rdl, 1 ort.

3. Christoffer hotstafferer med sin høstrue och Anne N. dater 1/2 rdl. 1 ort.

Store Laurdtz Biørenssens strede.

1. Jens Jenssen smid, Jens Nielssen smid och Bendix tømmermand K. M.

VI s.272

2. Peder Gregerssen paa det ny brøgers.

3. Hans Hertuig, kudsch paa slottet.

4. Christian Haacher, K. M. carperal.

5. Morten Jacobssen 1 ort.

6. Lauridz Jenssen drafuer paa det nye brøgers.

7. Maren Jørgen porteners 1 ort.

8. Elsse Albredz muremesters 1 ort.

9. Margrete ofuerskerers 1 ort.

10. Inger N., fordrefuen af Ydsted.

11. Moens Tøstesen, K. M. baadzmand.

12. Lauridz bøcher med sin høstru och Kiersten N.daater 1/2 rdl. 1 ort.

13. Anders Anderssen dreyer och Malleene Andersdaater 1/2 rdl.

14. Malleeue Adzersdaater 1 ort.

15. Christofer fergemand, Anders N. och Margrete Lauridzdaater 1/2 rdl. 1 ort.

16. Peder Oelssen, K. M. tømmermand.

17. Willadz Nielssen med sin høstrue 1/2 rdl.

18. Kiersten s. Søfren kremmers, en thydsche quinde, och Mette, en enche, tilhusse, 1/2 rdl. 1 ort.

19. Anne Christen slagters.

20. Cornellis Skreder K. M.

21. Anne Lauridzes 1 ort.

22. Peder Suendsen scholholder.

23. Olluf Bødecker och Jochum Brøger K. M. t.

24. Hermand Anderssen med sin høstrue och Sidze N.daater 1/2 rdl. 1 ort.

25. Rassmus Kaae weffuer med sin høstru, Karen Pederssdaater, Maren Pederssdaater och Maren Nielsdaater 1 rdl. 1 ort.

26. Olluf Slagter med sin høstrue 1/2 rdl.

27. Anne Gregersis, Johane Gregersdaater och Maren Søfrenssdaater 1/2 rdl. 1 ort.

28. Mattias Wendzell, Ko. M. mucicant.

29. Berendt Brun snedicker och hans høstrue, Cort Willer och Bold Rassmussdaater 1 rdl.

Studistrede.

1. Valentin Dønicker och hans høstrue, Mette Jenssdaater 1/2 rdl. 1 ort.

2. Jørgen Munck af Ysted, fordrefuen.

3. Jens Fischer med sin høstrue och Maren Søffrensdaater 1/2 rdl. 1 ort.

4. Anthonj Bager och hans høstrue, Jochum Heiss, Anders Nielssen, Anne, Maren N.dater och Thrine Asmundsdaater 1 1/2 rdl. 1 ort.

VI s.273

5. Berte Carls och Dorete Poulsdaater 1/2 rdl.

6. Jens Wogenmand med sin høstrue, Jens Jensen, Søfren Ibsen, Maren N.daater 1 rdl. 1 ort.

7. Niels Pedersen tømmermand och hans høstrue, och Boed Rasmusdater 1/2 rdl. 1 ort.

8. Adzer Pederssen, K. M. postbud.

9. Hans Bundtmagger, K. M. wagt.

10. Henrich Bløncke wefuer med sin høstrue och Maren N.daater 1/2 rdl. 1 ort.

11. Dirich Klattenborg med sin høstrue, Jacob Oelsen och Thrine Stefensdaater 1 rdl.

12. Thomas murmester med sin høstru 1/2 rdl.

13. Anders Oelssen, K. M. dreyer.

14. Anders Wiborg soldatt.

15. Johanne Christensdaater, Immerendz Schrøder och Anne Jensis, er soldatt quinder.

16. Hans Madzen med sin høstrue 1/2 rdl.

17. Nielss Andersen bødker, K. M. suend paa det nye Brøgers.

18. Peder Smed paa Holmen.

19. Hans Nielsen med sin høstrue 1/2 rdj.

20. Hanss Tysch weffuer med sin høstrue och Anne Christensdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

21. Olluf Christensen wogenmand med sin høstru, Hans och Maren Christensdaater 1 rdl.

22. Jens Jenssen, tømmermand paa Holmen.

23. Niels Hofbroe, K. M. bøsseschøtter.

24. Christen saugscherer, K. M. t.

25. Søfren Christenssen kalchslager, K. M. bøsseschøtter.

26. Elsse Christens och Maren Laursdaatter 1/2 rdl.

Wed Westerwold.

1. Niels Slagter med sin høstrue 1/2 rdl.

2. Rasmus Smed, K. M. t.

3. Anders Sølfgraufer med sin høstrue 1/2 rdl.

4. Nielss Mus wogenmand, Søfren Jenssen, Elsse Christensdaater 1/2 rdl. 1 ort.

5. Monss Pederssen 1 ort.

6. Melcher Hanssen med sin høstrue 1/2 rdl.

7. Jens Schamelssen wogenmand och Karen Rasmusdaatter p. 1/2 rdl.

8. Ingeborg Søren schipers 1 ort.

9. Niels Maallesund med sin høstrue 1/2 rdl.

VI s.274

10. Jens Pederssen, K. M. t.

11. Pouell Jenssen, plidzkarll paa Prouianthuset.

12. Niels Pederssen, K. M. t.

13. Jens Kock, K. M. t. /

14. Knud Thomessen K. M.

15. Jacob, porttener i Westerport, med sin høstrue 1/2 rdl.

16. Jens Kock, K. M. t.

17. Jørgen Ridzer med sin høstrue 1/2 rdl.

18. Pouell Thimmermand K. M.

19. Olluf Lauridzen, K. M. baadzmand.

Studie strede.

1. Otte baadzmand K. M.

2. Jørgen baadzmand K. M.

3. Abrahamb Haagensen, K. M. baadzmand.

4. Peder Ibssen S[k]offlicher med sin høstru 1/2 rdl.

5. Hans Christenssen plidzkarll paa Prouianthuset.

6. Peder Hanssen plidzkarll K. M.

7. Maren Laurses tilhusse 1 ort.

8. Inguor Jenssen med sin høstrue 1/2 rdl.

9. Hans Jenssen kalchslager 1 ort.

10. Peder Søfrenssen, K. M. t.

11. Nielss Lauridzen Aallborg, K. M. t.

12. Christen Bøsseschøtter K. M.

13. Anders Pederssen K. M.

14. Niels Rassmussen och hans høstrue 1/2 rdl.

15. Suend Thrompeter K. M.

16. Otte Andersen K. M.

17. Claus Stoppesen och hans høstrue 1/2 rdl.

18. Peder Bøcker K. M.

19. Madz Knudzen soldat K. M.

20. Jens Mickelssen bødker K. M.

21. Anders Christenssen K. M.

22. Olle Knudssen, K. M. t.

23. Johanne, en encke, 1 ort.

24. Erich Thromslaaer K. M.

25. Anderss Rasmussen K. M.

26. Hermand Hoffmester och hans høstrue och Elsse Søfrenssdaater 1/2 rdl. 1 ort.

27. Asmund Schult weffuer och hans høstrue och Jochum Røpen 1/2 rdl. 1 ort.

VI s.275

28. Erich Aruedzen med sin høstrue, Jørgen N. och Leene N.daatter 1 rdl.

29. Rasmus Brøger med sin høstrue och Anne Nielsdaater 1/2 rdl. 1 ort.

30. Anne Pederssdaater och Anne Hansdaatter tilhuuse 1/2 rdl.

31. Johan tømmermand med sin høstru 1/2 rdl.

32. Madz Abrahamsen, K. M.

33. Jørgen Dirickssen med sin høstru och Gert Dirichsdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

34. Madz klocher paa slotet.

35. Morten guldslaaer med sin høstru, Matias Morttensenn, Kattrine Daalssmand tilhusse 1 rdl.

36. Hans Laurdzen med sin høstru 1/2 rdl.

37. Johannes Aarelbur, Greiers N., Hans N. och Lisebet Jochumsdaater 1 rdl.

38. Michell bogtrøcker wedkomer de høylerde.

39. Christen kudsch, K. M.

40. Peder Simenssen sckolholder.

41. Detleff Kømig med sin høstru 1/2 rdl.

42. Mergrete en enche af Landzcrone.

43. Lauridz vrtekremmers høstrue, Kiesten och Karen Nielssdatter 1/2 rdl. 1 ort.

44. Lauridz pottemager med sin høstru, Anderss Søfrenssen, Niels Gertzen och Bendte Hansdaater 1 rdl. 1 ort.

45. Anne Gudmandz 1 ort.

46. Niels N., K. M. t.

47. Ifuer Pedersen, paa det nye brøgers.

48. Søren, Anders, Troels och Christen baadzmand, K. M.

49. Søfren tømmermand med sin høstrue, Berte Pederssdaater och Dorete Jenssdaater 1 rdl.

Mette Docters gaard.

1. Søfren Søfrensen med sin høstrue 1/2 rdl.

2. Anders Lyderssen, af Aars.

3. Søfren knifsmid och hans høstrue, Lauridz Hanssen 1/2 rdl. 1 ort.

4. Thomas Ibssen schreder med sin høstru 1/2 rdl.

5. Peter Haache med sin høstrue, Anders Kern, Dauidt Paasche, Malleene Madzdaater och Margrete N.daater 1 1/2 rdl.

6. Henning Brøger med sin høstrue och Mergrete N.daater 1/2 rdl. 1 ort.

7. Henrich Balcke snedker med sin høstru, Morten Huit, Christofer N., Christen Isachssen, Christofer N. och Sophia N.daater 1 1/2 rdl. 1 ort.

8. Christen Skreder med sin høstrue och Søfren Jenssen 1/2 rdl. 1 ort.

VI s.276

Doctor Simon Paulj gaard.

1. Peder Mamon med sin høstrue och Anne N.datter 1/2 rdl. 1 ort.

2. Peder Hanssen tømmermand och Maren Michelsdaater 1/2 rdl.

3. Hanss Pedersen, K. M. musicant.

4. Frederich Gabrielssen med sin høstru 1/2 rdl.

   Bispens gaardt.

Nøre gade.

1. Johan Runckell med sin høstru, Jørgen Hanssen och Clare Jørgensdaater 1 rdl.

2. Mogens Nielssen, Maren Monsdater, Karen Nielsdaater och Kiersten Nielssdaater 1 rdl.

3. Peder Anderssen med sin høstrue, Mette Christensdaater och Dorete Jorgennsdaater 1 rdl.

4. Melcher Winckler, Maria och Else Melchersdaater och Birgete Haagensdaater, pige, 1 rdl.

S. Peders strede.

1. Hans Søfrenssen med sin høstrue 1/2 rdl.

2. Anderss Jacobssen med sin høstrue och Birgite N.daater 1/2 rdl. 1 ort.

3. Claus Jespersen, K. M. tøm.

4. Ingeborg Michell Andersens 1 ort.

5. Peder Nielssen graffuer, di høylerde.

6. Dinis Glarmester med sin høstrue, Lissebet Dinessdaater, Hans Dinnessen och Bold Nielsdaater 1 rdl. 1 ort.

7. Docter Claus Blommes gaard.

8. Dorete m. Wolffgangs gaard.

9. Jacob Maller med sin høstrue 1/2 rdl.

10. Peder Koch med sin høstrue, Thrine Bertelsdaater och Gundel N.daater.

11. Anne Biørnsdaater, tilhusse, 1 ort.

12. Giertrud Anders Reiner 1 ort.

13. Niels Jenssen hjulmand K. M.

14. Hans Ramb ridzer med sin høstrue, Mallena, Maria och Marta Hansdaatter och Catrine Jacobssdaater, pige, 1 1/2 rdl.

15. Johannes, kandter till den tydsche kiercke.

16. Johanes Nønich, K. M. mussicant.

17. Niels Knudzen paa Thyghuusset.

18. Claus Claussen weffuer med sin høstrue, Jochum Kop och Ide Nielssdaater 1 rdl.

19. Christen Jacobssen bødker med sin høstrue och Birete Hansdaater 1/2 rdl. 1 ort.

VI s.277

20. Henrich Slagter med sin høstrue, Bente och Karen N.daatter 1 rdl.

21. Niels Anderssen med sin høstrue 1/2 rdl.

22. Hendrich Høll bager med sin høstrue, Jørgen Leuendall, Jens Anderssenn, Catriana Henrichsdaater och Thrine Hansdaater 1 1/2 rdl.

Vdi gaarden boendis.

1. Hans N. och Knud Lauridzen, K. M. t., Hans Frøllich wefuer med sin høstru, Kiersten Christendaater och Dorte Ollesdaater 1 rdl. 2 ort.

2. Jens Michelssen, brøger paa det nye Brøgers.

Lille Lauritz Biørnsens strede.

1. Søfren Rassmussen med sin høstrue, Lauridz Ibssen och Maren Jensdaater 1 rdl.

2. Kiersten Anders bøchers 1 ort.

3. Jens Pedersen schoflicher med sin høstrue 2 ort.

4. Røe Lauridz, K. M. ligger.

5. Christen Pederssen, K. M. ligger.

6. Angenete, en enche, 1 ort.

7. Thrine Henrichsdaater och Thrine Hansdaater 1/2 rdl.

8. Niels, brøgersuend paa det nye Brøgers.

9. Anders Madzen kremmer och Kiesten Jepes 1/2 rdl.

10. Jens Anderssen wogenmand med sin høstrue 1/2 rdl.

11. Peder N. 1 ort.

12. Hans Mouridzen K. M.

13. Madz Jacobssen med sin høstrue och Kiersten N.daater 1/2 rdl. 1 ort.

14. Nielss Nielssen K. M.

15. Søfren timmersuend 1 ort.

16. Jep Lauridsen tømer K. M.

17. Christopher Johanssen med sin høstrue 1/2 rdl.

S. Peders strede.

1. Niels Pederssen med sin høstrue och Anne Nielsdaater 1/2 rdl. 1 ort.

2. Lauridz Slagter med sin høstrue och Birgite Lauridzdaater 1/2 rdl. 1 ort.

3. Morten Beier wefuer med sin høstrue och Maren Christenssdaater 1/2 rdl. 1 ort.

4. Olluf Børressen, K. M. t.

5. Christen Jenssen K. M.

6. Søfren Rassmussen med sin høstrue, Bendte Hansdaater och Johanne Søfrenssdaater 1 rdl.

7. Niels murmester med sin høstru 1/2 rdl.

8. Niels Anderssen och hans høstrue 1/2 rdl.

VI s.278

9. Thomas Jacobsen 1 ort.

10. Henrich Hanssen weffuer, Anders Anderssen, Maren Gerssdaatter och Giertrud Laursdaatter 1 rdl.

11. Peder Dreyer och Christen Michelsen, K. M.

12. Knud Lindegaard med sin høstrue och Anne Madzdaater 1/2 rdl. 1 ort.

13. Anders Jenssen, tømmermand K. M.

14. Anders Wilch weffuer med sin høstrue och Jacob Barner 1/2 rdl. 1 ort.

15. Anne Jacobsdaater, en soldats kone.

16. Salue Olsen quartermester.

17. Morten Pederssen med sin høstrue 1/2 rdl.

18. Christen Jenssen med sin høstrue 1/2 rdl.

19. Eschild Bendzen tømer, K. M.

20. Madz murmestersuend i tugthusset.

21. Anne Pederssdaater, tilhusse, 1 ort.

22. Jacob Pederssen hofmesters kudsch.

23. Jens Christenssen murmestersuend sericant(?).

24. Suend Oelssen murmestersuend, med høstrue 1/2 rdl.

25. Hans Bremmer skreder 1 ort.

26. Michell Kriigsmand paa prouianthuset.

Wed Westerwold.

1. Berendt kock, K. M.

2. Peder Kristenssen, K. M.

3. Dorete Christens och Inger Oelssdatter 1/2 rdl.

4. Stafen maller med sin høstrue, fordrefuen.

5. Peder Christensen med sin høstru 1/2 rdl.

6. Hendrich brolegger med sin høstru 1/2 rdl.

7. Michell N. tilhusse, K. M.

8. Rigerdze Peders 1 ort.

9. Lauridz Christenssen med sin høstrue 1/2 rdl.

10. Niels Suendssen Holmbou, K. M.

11. Eller, saugscherer paa Holmen.

12. Rassmus Pedersen, boerer paa Holmen.

13. Lauridz Jenssen, tilhusse K. M.

14. Suend, bøcker paa Holmen K. M.

15. Ifuer Pedersen, tilhusse K. M.

16. Terchell Gostessen, K. M.

17. Tore Kiøbenhaufn, K. M. t.

Jens Jensens woninger.

1. Thomas Anderssen med sin høstrue 1/2 rdl.

2. Karen Hans Oelssens 1 ort.

VI s.279

3. Morten hanschemager med sin høstru 1/2 rdl.

4. Niels Hansen, fordrefuen fra Landzcrone.

5. Christoffer Christoffersen med sin høstrue 1/2 rdl.

6. Lauridz Lorendz, K. M.

7. Niels murmestersuend med sin høstru 1/2 rdl.

8. Josias Jostessen, K. M.

S. Peders strede.

1. Hendrich Valemtin med sin høstrue och Mette Andersdaater p. 1/2 rdl. 1 ort.

2. Madz Anderssen, tilhusse 1 ort.

3. Peder Laurdzen dreyer med sin høstru 1/2 rdl.

4. Jens Koe med sin høstrue och Lisebet Hansdaater 1/2 rdl. 1 ort.

5. Niels Pederssen, tilhusse K. M.

6. Mergrete Hans Wilches, Christofer Romedz, Johan Borckfred, Karen Michelssdaater 1 rdl.

7. Rassmus Jacobssen med sin høstrue.

8. Lauridz murmestersuend med sin høstru 1/2 rdl.

9. Berendt Berendtssen wefuer med sin høstrue och Hans Jensen 1/2 rdl. 1 ort.

10. Hans v. der Heiden med sin høstru, fordrefuen.

11. Thruind Anderssen, K. M. rebslaaer.

12. Christen Laurdzen wefuer, med høstru, Gregers Tomessen, Hermand Bendixsen, Mergrete Thomessdaater p. 1 rdl. 1 ort.

13. Morten Linerdzen med sin høstru 1/2 rdl.

14. Phillip Porss med sin høstrue, Kiersten Nielssdaater och Johanne Michelssdaater 1 rdl.

15. Lauridz Jenssen med sin høstrue 1/2 rdl.

16. Peder Nielssen, hiulmand K. M.

17. Johan Alters gaard, K. M.

18. Karen Peder Moenssens och Kiersten Pederssdaater 1/2 rdl.

19. Jørgen, smed paa Holmen tilhuse.

20. Giertrud, en enche 1 ort.

21. Rollandt Euerdzen med sin høstrue och Anne Rasmusdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

22. Siffuert Nielssen med sin høstrue, Peder Jenssen och Birgete Nielsdaater 1 rdl.

23. Hans Pederssen med sin høstrue 1/2 rdl.

24. Niels Gregersen med sin høstrue och Gunder vnderknegt 1/2 rdl. 1 ort.

25. Jens Iffuerssen med sin høstrue, Johanne Jenssdaater och Karen N.daater 1 rdl.

VI s.280

26. Lauridz Hanssen med sin høstrue och Mallene Baldzersdatter 1/2 rdl. 1 ort.

27. Claus dreyer med sin høstrue och Rasmus Christenssen 1/2 rdl. 1 ort.

28. Peder Pedersen, K. M.

29. Karen Mauridzdaater 1 ort.

30. H. Christen paa Skanør.

31. Peder Rassmussen, kudsch paa slottet.

Vdi Gangen.

1. Bold Jens Laurdzeus 1 ort.

2. Peder skøtte med sin høstrue 1/2 rdl.

Theilgaard strede.

1. Anders Jenssen møller med sin høstrue, Niels Hansen och Birgitte Suendzdaater 1 rdl.

2. Hans Dienst med sin høstrue 1/2 rdl.

3. Jacob Wachenout, K. M. tromp.

4. Niels Alssen kalckslaaer med sin høstrue 1/2 rdl.

5. Boeld Christens 1 ort.

6. Jørgen Pederssen, K. M.

7. Christen Rassmussen paa det nye brøgers.

8. Pouell prammand med sin høstrue 1/2 rdl.

9. Anders Holbeck, K. M.

10. Maren Christensdaater 1 ort.

11. Torbiørn Andersen, K, M. archelimester.

12. Anne Erichs mand K. M. fange.

13. Jørgen hiulman, tilhuse K. M.

14. Tomas Andersen, plidzkarll paa prouiandthuset.

15. Søfren Jensen med sin høstrue 1/2 rdl.

16. Jacob, bødker paa det nye brøgers K. M.

17. Peder Hanssen tilhuusse, K. M.

18. Hans N., K. M. t.

19. Lauridz breffdrager, K M.

20. Børe N., K. M.

21. Alle Oelssen och hans høstrue 1/2 rdl.

22. Johan N., fordrefuen fra Skaane.

23. Niels Hanssen wagt, K. M., Peder Suendsen tømer, K. M.

24. Jens Anderssen, K. M.

25. Christen brolegger med sin høstru 1/2 rdl.

26. Ammes Thorssen, K. M.

27. Inger Pederssdaater 1 ort.

28. Hans Nielsen, K. M. baadzmand.

VI s.281

29. Christoffer Michelsen, K. M. bødicker paa det nye brøgers.

30. Madz Nielssen wogenmand med sin høstrue och Kirsten Bendzdater 1/2 rdl. 1 ort.

31. Peder bødker, K. M.

32. Anders Suendtzen, K. M.

33. Lauridz Jensen, smed K. M.

34. Peder trompeter, K. M.

35. Søffren Dauidtsen, paa K. M. pram.

36. Peder Hanssen 1 ort.

37. Anders, i K. M. t.

38. Hans fougetsuend med sin høstrue, Johann och hans høstrue, Jacob och hans høstrue, byfogdens tienere.

39. Mattias bodzmand med sin høstrue 1/2 rdl.

40. Michell Meyer med sin høstrue 1/2 rdl.

41. Thrine tilhusse, fordreffuen.

42. Olluf, møller paa slodtet.

43. Hans Søfrensen med sin høstrue 1/2 rdl.

44. Madz Nielssen, K. M. bodzmand.

45. Kield Rekardusen fra Lundt.

46. Samuell Hofuener med sin høstrue 1/2 rdl.

47. Søffren seigleger, K. M.

48. Christen seigler, K. M.

49. Niels kock K. M.

50. Ingeborg Jensdaatter och Anne Christofferssdaater 1/2 rdl.

51. Adzer Pederssen tømer, K. M.

52. Johan Fyring schoflicher med sin høstru 1/2 rdl.

53. Lauridz aarssknegt K.

54. Christen bøsseschøtter, K. M.

55. Hans Anderssen, K. M.

56. Hans Anderssen med sin høstrue 1/2 rdl.

57. Bendt Anderssen, plidzkarll K. M.

58. Hans Jørgen, smid paa Holmen K. M.

59. Thrine Jørgens tilhusse 1 ort.

60. Carsten schibsschriffuer K. M.

61. Aalheit Nielses 1 ort.

62. Søfren Jenssen tømmermand, K. M.

63. Søfren tømmersuend tilhusse, K. M.

64. Kiersten Nielsses 1 ort.

65. Anderss saugscherer, K M.

66. Anders bøsseschøtter, K. M.

VI s.282

Sti. Peders strede.

1. Dorete snedkers 1 ort.

2. Dorete Pouelssdaater tilhus 1 ort.

3. Christen Pederssen tømer, K. M,

4. Peder Andersen, snedeker fra Lund.

5. Peder Christenssen tømmersuend, K. M.

6. Hans Andreis formsneiders, de høylerde.

7. Maren Søfren schreders, Mouridz Skramb och Elsse Nielsdaater 1/2 rdl. 1 ort.

8. Paasche snedker med sin høstru, Jacob Jensen, Jørgen Christoffersen, Mads Nielssen, Gert Hanssen och Inger Arffuedzdaater 1 1/2 rdl. 1 ort.

9. Jørgen Andern, fordreffuen fra Lund.

10. Boeld Nielsdaatter och Kiersten en encke 1/2 rdl.

11. Pouell Pederssen tømmermandsuend med sin høstrue 1/2 rdl.

12. Joen Perssen tøm.suend med sin høstru tilhuse 1/2 rdl.

13. Peder Jensen slagtersuend med sin høstru 1/2 rdl.

14. Christen tømer och hans høstrue 1/2 rdl.

15. Antoni bogtrøcker, di høylerde.

16. Hyberf bogbinder med sin høstrue 1/2 rdl.

Laurs Legs strede.

1. Anders Jenssen aarsknegt.

2. Maren Laurdzes 1 ort.

3. Jochom Rom maller 1 ort.

4. Mergrete en encke 1 ort.

5. Giertrued kockis 1 ort.

6. Christen murmestersuend med sin høstrue 1/2 rdl.

7. Knud Riiber, K. M. archelimester.

8. Mogens Isslender och hans høstrue 1/2 rdl.

9. Jørgen maldtgiører paa slottet.

10. Søffren tømermand, K. M.

11. Beendte Nielsses och Johanne Nielsdaater 1/2 rdl.

12. Jens baadzmand, K. M.

13. Christen Rassmussen wagt med sin høstrue 1/2 rdl.

14. Morten snedker, K. M.

15. Olluff Suendssen med sin høstrue 1/2 rdl.

16. Rasmus Pedersen med sin høstrue 1/2 rdl.

17. Michell tømmermand med sin høstrue 1/2 rdl.

18. Christen Anderssen och Leene Andersdaater 1/2 rdl.

19. Lauridz dreyer, K. M.

VI s.283

20. Hans Sørensen tømer, K. M.

21. Lauridz Laurdzen tilhusse 1 ort.

22. Peder Pederssen borer K.

23. Peder Nielssen tømer K.

24. Peder Aalborg tømer K.

25. Morten Rassmussen med sin høstrue 1/2 rdl.

26. Biørn Erichsen, tømermand K. M.

27. Jacob naallemager med sin høstrue och Anne Jacobsdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

28. Mette kludmandz, hendis mand hoes prinsen.

29. Barbra Pederssdaater tilhusse, hindes mand er soldat 1 ort.

30. Kiersten Nielsses 1 ort.

31. Lauridz koch tilhuse, K. M.

32. Christian Gerdzen med sin høstru 1/2 rdl.

33. Peder Gudmand med sin høstrue 1/2 rdl.

Wed wolden.

1. Christen Mottenssen med sin høstru 1/2 rdl.

2. Christen Thomessen, tømer K. M.

3. Lus Olles tilhus, manden fangen.

4. Laurtz Hendrichssen, sersiandt K. M.

5. Søfren trompeter, K. M.

6. Peter trompeter, K. M.

7. Johann Torssen bodzmand K.

8. Sophia Michels tilhuse, manden soldat K.

Laurs Leegs strede.

1. Niels Nielssen med sin høstru 1/2 rdl.

2. Elsse Hans Lades och Karen enche 1/2 rdl.

3. Hans Bremmer schoemager med sin høstru 1/2 rdl.

4. Christen thømermand K.

5. Christen thromeslager K.

6. Christen Nielsen tømer K.

7. Hans Wildfanng K.

8. Rasmus thømer K.

9. Anderss keelssmed romormester.

10. Berte Krumkage och Pouel Mathissen 1/2 rdl.

11. Karen en encke tilhuse, fra Schone.

12. 4 sielleboder.

S. Peders strede.

1. Mette Kyllings, de høylerde.

2. Jochum Han med sin høstrue 1/2 rdl.

VI s.284

3. Terchell tømmermand, K. M.

4. Suend Jenssen och hanss høstrue 1/2 rdl.

5. Anders, K. M. baadzmand.

6. Pouell maller med sin høstru 1/2 rdl.

7. Jacob Pederssen, prindzens lachej.

8. Peder Holdst tømmermand, K. M.

9. Erich smed, K. M.

10. Maren Rassmussses 1 ort.

Nøre gade.

1. Claus Christenssen grafuer till den tydsche kircke.

2. Peder Aaggessen tilhusse, fra Landzcrone.

3. Christoffer bodzmand, K. M.

4. Hans schreder med sin høstrue, Peder Jørgenssen, Rasmus Haagensen och Karen Hanssdaatter 1 rdl. 1 ort.

5. Anne Recarduses fra Ydsted.

6. Maren s. Søfren Søffrensens, Tomes Andersen, Maren Pederssdaater och Birgitte N.daater 1 rdl.

7. Madz Laurdzen med sin høstrue 1/2 rdl.

8. Anders Hanssen med sin høstrue, Joen Joenssen, Christen vnderknegt och Inger Hanssdaater 1 rdl. 1 ort.

9. Christian Pederssen med sin høstrue, Lauridz Madzen och Moens vnderknegt och 2 piiger, bege Maren, 1 1/2 rdl.

10. Malleene s. Michell Suareses, Niels Nielssen, Michell Nielssen och Johanne Nielsdaater 1 rdl.

11. Suend Anderssen med sin høstrue, Peder Andersen, Hans Pedersen, Anne och Bendte Nielsdater 1 1/2 rdl.

12. Peder Tuessen med sin høstrue och Moges N.daater 1/2 rdl. 1 ort.

13. Peder Heningsen och Jens Hanssen 1/2 rdl.

14. Thomas Jenssen med sin høstrue, Jens Christensen, Peder Jensen, Aage Nielsen, Morten Tomesen och Maren Madzdaater 1 1/2 rdl. 1 ort.

15. Niels Christensen med sin høstru 1/2 rdl.

16. Hans Fyring med sin høstrue, Niels brøgersuend, Anders vnderknegt, Laurdz kudsch, Wulff Gregerssen, Peder Christenssen, Ellen Anne, Anne Jensdaater, Birgite och Lisebet N.daater 2 1/2 rdl. 1 ort.

17. Niels Morttenssen med sin høstrue och Anne N.daater 1/2 rdl. 1 ort.

18. Jacob Pouelssen med sin høstrue, Anders Oelsen, Biørn Vierssen, Karen Christensdaater och Anne Pedersdaater 1 1/2 rdl.

19. Christoffer dreyer med sin høstru 1/2 rdl.

VI s.285

20. Søfren Anderssen med sin høstrue, Jens Jenssen, Karen Thygessdaater och Birgite Nielsdaater 1 rdl. 1 ort.

21. Søfren Christenssen med sin høstrue, Ellen Søfrenssdaater, Willem Mattissen, Thomes Jacobssen, Bertel Søfrenssenn, Hans Perssen, Jens Knudzen, Jens Matiesen, Jens Anderssen brøgersuend, Jens Michelssen, Ingeborg stegersp., Kiersten Euerdzdaater, Inger Hermandzdaatter och Karen Matiesdaater 3 1/2 rdl. 1 ort.

22. Niels Pederssen med sin høstrue och Maren Pedersdaater 1/2 rdl. 1 ort.

23. Simen de Passes gaard.

24. Christofer possemendtmager med sin høstrue och Birgitte Knudzdaater 1/2 rdl. 1 ort.

25. Michell Marquorssen, Anders Nielssen, Anders Knudzen, Anne Christofersdaater och Maren Enuoldzdater 1 rdl. 1 ort.

26. Jørgen Hanssen skinder med sin høstru och Mette Abrahambsdaater 1/2 rdl. 1 ort.

27. Peder Jespersen med sin høstrue, Anne och Johanne Pederssdaater 1 rdl.

28. Laurdz pottemager med sin høstrue, Hans Kønig, Gunell Jensdaater och Anne Pedersdaater 1 rdl. 1 ort.

29. Hans Jespersen med sin høstrue, Lauridz Nielssen, Lauridz Oelsen och Karen Hanssdaater, Mergrete Knudzdaater och Maren Michelssdaater 1 1/2 rdl. 1 ort.

30. Ane Jensis, Peder Søfrensen och Johanne Thomesdaater 1/2 rdl. 1 ort.

31. Lauridz smed med sin høstrue och Rasmus Jenssen 1/2 rdl. 1 ort.

32. Hans brefdrager med sin høstrue 1/2 rdl.

33. Pouell schoemager tilhusse, fordrefuen.

Klocher Høyen.

1. Ammen kock, K. M.

2. Lauridz Nielssen med sin høstrue 1/2 rdl.

3. Arfuet Biørnssen, K. M.

4. Thue Pederssen 1 ort.

5. Claus smed, K. M.

6. Rassmus bøsseeschøtter K.

7. Fredrich hyre med sin høstrue och 3 hyre drenge.

8. Moens Hanssen reebslaaer, K. M.

9. Aaxewad 1 ort.

10. Olluf Steenssen, K. M.

11. Niels N., K. M.

12. Johanne mallers 1 ort.

VI s.286

13. Joen baadzmand, K. M.

14. Anne Jenssdaater tilhusse 1 ort.

15. Andres Morttenssen, K. M.

Gammell torff.

1. Frue Ellen Blassius, Jørgen kudsch, Søfren Anderssen och Karen Andersdaater 1 rdl.

2. Adzelle Hansses, Hendrich Nielssen, Kiersten Jenssdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

3. Jochum v. Din med sin høstrue och Mette Laurdzdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

4. Christoffer Thrøner med sin høstrue, Strange Trøner, Trine och Giertrud Christoffersdaater, Pouell Pouelsseu, Søfren Perssen, Anne Laurdzdaater, Margrete Madzdaater, Christofer Strangess., Jens gaardreng och Maren Moridzdaatter 3 rdl.

5. B. Jacob Mickelssens gaard.

6. Catrine s. Petter Paies, Aseuerus Pedersen, hans høstrue, Karen Søfrensdaater, Anne Thomesdaater och Niels kudsch 1 1/2 rdl.

7. Johanne Baldzers och Maren Jensdaater 1/2 rdl.

8. Lauridz Eschildssen med sin høstrue, Bendt Mickelssen, Knud kudsch, Birte Oelssdaater och Maren Pederssdaatter 1 1/2 rdl.

9. Jørgen Køning med sin høstrue och Karen Knudzdaater 1/2 rdl. 1 ort.

10. Jens skøtte med sin høstrue, Giertrud Jenssdaater och Inger Pederssdaater 1 rdl.

11. Christen Aggerup med sin høstru, Anne Christoffersdaatter, Maren N.daatter och Jens wogendreng 1 rdl. 1 ort.

12. Iffuer Hanssen, K. M. captein.

13. Hans Knudzen, K. M. captein.

14. Peder Laurdzen med sin høstrue, Mette Christensdaatter, Anne Lorendzdaater och Birgite Andersdaater 1 rdl. 1 ort.

15. Jacob guldsmed med sin høstrue, Kiersten Christensdaater och Buneuenturi Jacobssdaater 1 rdl.

16. Niels Laurdzen med sin høstrue, Marte Morttenssdaater 1/2 rdl. 1 ort.

17. Christian skreder tilhusse, fra Landzcronne.

18. Erich Schou, fra Trelborg.

19. Lauridz Haagessen, der sammestedz fra.

20. Bertell Frøllick smid med sin høstrue, Michell Dørschouf, Michell Heinsaat och Anne Pedersdaater 1 rdl. 1 ort.

21. Maren Christenn Spanifars och Mergrete Johannsdaater och en tjenestepige 1/2 rdl. 1 ort.

22. Margrete Laurdz bagers, Michell N. och Elsse N.daater 1/2 rdl. 1 ort.

23. Peder Hesselbierg med sin høstrue, Hans N., Søffrenn N., Mar-

VI s.287

grete Olssdaater, Maria Erlandzdaater, Heluig Erichsdaater, Christian Hesselbierg lill lossemendt 2 rdl.

24. Hanns Laaleke 1 ort.

25. Jacob Danielssen med sin høstrue, Kiersten Rasmusdaater 1/2 rdl. 1 ort.

26. Daniell smed med sin høstrue, Søfren Jenssen och Mallenne Nielssdaater, Joen Nielssen sampt Hans kock med sin høstrue 1 1/2 rdl. 1 ort.

27. Maren tilhusse, fra Ydsted fordrefuen.

28. Maren Anderssdaater, Suend Hansen, Morten Suendssen och Birgite Moenssdaater 1 rdl.

29. Jørgen Jacobssen, Lissebet Joennsdaater, Johan Erichsdaater och Berenndt Wilde 1 rdl.

30. Peder Pouelssen med sin høstrue, Jørgen Pedersen, Jens Oelssen, Gunell och Kiersten Thorsdaater 1 1/2 rdl.

31. Jacob Jordan med sin høstrue, Mattias Jørgenssen, Heinrich Carstennssen och Maricken 1 rdl. 1 ort.

32. Reinholdt karmager, Jens Christenssen, Madz Christenssen, Anne Therckelsdaater, Mette Knudzdaatter, endnu en piige 1 1/2 rdl.

33. Søfren Anderssen med sin høstrue, Anders Pederssen, Jens vnderknegt, Christen Anderssen, Anne och Maren Jørgenssdaatter 1 1/2 rdl. 1 ort.

34. Mattias Brun med sin høstru och Maren Pederssdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

Kledeboe quarter.

1. Rassmus Hendrichssen skreder selff 6 1 1/2 rdl.

2. Bold Anders kremmers self 2 1/2 rdl.

3. Thomes Jenssen self 4 1 rdl.

4. Boeld Christen Andersens self anden 1/2 rdl.

5. Dorete Jenss Ollufssens selff 2 1/2 rdl.

6. Berete vrtecremmer selff 2 1/2 rdl.

7. En quinde, fordrefuen af Landzcrone.

8. Madz Rassmussen selff 5 1 rdl. 1 ort.

9. M. Hans Steenbuck selff 4 1 rdl.

10. Anderss Beyer selff thredie 1/2 rdl. 1 ort.

11. 1 mand af Flenssborg, fordrefuen.

12. 1 vngkarl tiener i Isslandz compagnie.

13. M. Søfren scholmester self 5.

14. M. Jørgen conrector self 2.

15. 6 hører och deris drenge.

VI s.288

Skindergaden.

1. Jørgen Holst self 5 holder sig under accademit.

2. Hans March udj Jørgens kielder self 3 1/2 rdl 1 ort.

3. Salmon Sartors høstru self 7 vnder accademiet.

4. Lauridz remsnider self 3 1/2 rdl. 1 ort.

5. Henrich vrtecremer self 3 1/2 rdl. 1 ort.

6. Peder Jacobssen schreder self 4 1 rdl.

7. Henrich remsnider self 4 1 rdl.

8. Morten Schow bager self 6 1 1/2 rdl.

9. Jørgen Strich perllesticker self 3 1/2 rdl. 1 ort.

10. Berendt sadelmager self 3 1/2 rdl. 1 ort.

11. Kiønne Mogens Iffuerssens self 2 1/2 rdl.

12. Michell Jørgenssen kornnmaaller paa prouianthusset, K. M.

Skindergaden.

1. Captein Jacob Andersen self 3 1/2 rdl. 1 ort.

2. Lauridz Madzen høcher selff 3 1/2 rdl. 1 ort.

3. Peder Jenssen, af Jylland fordrefuen.

4. Maren Anders slagters self 4 1 rdl.

5. Rassmus slagter self 5 1 rdl. 1 ort.

6. Olle Nielssen slagter self 5 1 rdl. 1 ort.

Liden Canicke strede.

1. Peder Eschelssen remsnider self 3 1/2 rdl. 1 ort.

2. Christen Jenssen slagter self 5 1 rdl. 1 ort.

3. Jens Kieldtzen slagter self 4 1 rdl.

4. Pouell bødicker self 4.

5. Christen Kieldsen self 2, fordrefuen.

6. Jens apotecker self 6 1 1/2 rdl.

7. Dorete Carstenssdaater 1 ort.

8. En piige fra Jylland, fordrefuen.

9. D. Espen Nielssen medicus er vnder accademiet.

10. M. Hans Suan profesor vnder accademiet.

11. Peder Predall tiener vnder accademiet.

12. Margrete scholholders selff anden vnder prousten.

Sckinder gaden.

1. Joest Michell vrtekrernmer self 3 1/2 rdl. 1 ort.

2. Kiersten Olle bogbinders self 2 1/2 rdl.

3. Jacob hotstafferer selff 2 1/2 rdl.

4. Hans Heess dønnicker selff 2 1/2 rdl.

5. Johan bogtrøchersuend self 2. Betalt till Melcher Martzen.

6. Christian bogbinder self 2 1/2 rdl.

VI s.289

7. Goriss originist self anden, fordrefuen.

8. Anne sykone self 2 1/2 rdl.

9. Thomas Johanssen self 4 1 rdl.

10. Johan dønicker selff 3 1/2 rdl 1 ort.

Kiødmager gade.

1. Jens Søfrenssen brøger self 8 2 rdl.

2. Lauridz Søfrenssen schreder self 4 1 rdl.

3. Olle Jenssen schreder self 2 1/2 rdl.

Store Kanickestrede.

1. Søfren Søfrenssen baadzmand self 2 K.

2. Rodtcke Holst snedker self 3 1/2 rdl. 1 ort.

3. Anne h. Pouels self 2 betalt til prousten.

4. Peder Hanssen snedker selff 3 1/2 rdl. 1 ort.

5. Elsse m. Peder Gestrups selff 2 vnder accademiet.

6. Anne Nicolay Engelbrets self 5 vnder cantzeliet.

7. M. Johan Christoffersen self 4 vnder accademiet.

8. M. Jacob Fincke self 6 vnder accad.

9. M. Tomass Banck self 7 vnder ac.

10. Herr candzeller Christian Frisses gaard.

11. Regensen K. M.

Skidenstrede.

1. Peder Anderssen self anden 1/2 rdl.

2. Christen Nielssen self 3 1/2 rdl. 1 ort.

Kiødmager gade.

1. Lauritz Jenssen kiøbmand self 3 1/2 rdl. 1 ort.

2. Niels Nielssen brøger self 6 1 1/2 rdl.

3. Anneken Hansen af Kiøge self 4, will iche betalle, foregifuer at betalle sin hofuetschat i Kiøge.

4. Morten dreyer self 2, K. M.

5. Niels Christensen smid self anden, fordrefuen.

6. Jens Gullandzfar snedicker self 4 1 rdl.

7. Jørgen Gast self 2 1/2 rdl.

8. Erich N. baadzmand self anden, K. M.

9. Anders murmester self 3 1/2 rdl. 1 ort.

10. Anne bagers af Flenssborg, fordrefuen.

11. Jørgen Pommern 1 ort.

12. Hans Drubin udj Jørgens huss self 3 1/2 rdl. 1 ort.

S. Giertruds strede.

1. Jens Christensen schibstøm. self 2, K. M.

2. Niels Nielsen schibstøm. self 2, K. M.

VI s.290

3. Christen bøcher self anden, K. M.

4. Christen Madzen smid self 2, K. M.

5. Hans Steenssen schibskoch self 2, K. M.

6. Anderss Jabobssen schibstømmermand K.

7. Jørgen Pederssen baadzmand self 2, K. M.

8. Nils Pouelssen schibstømermand K. M.

9. Søfren Pedersen schibstøm., K. M.

10. Joen saugscherer paa Holmen, K. M.

11. Peder Michellssen baadzmand self 2, K. M.

12. Dauid Tomessen baadzmand self 3, K. M.

13. Anders suinemand self 2, K. M.

14. Lauridz Jenssen maanidztiener self 2 K.

15. Torchild Jensen mursuend, K. M.

16. Anne Christen baadzmands encke, K. M.

17. Peder Lessøe baadzmand self 2, K. M.

18. Jørgen Hanssen self 3.

19. Peder Hanssen baadzmand, K. M.

20. Jens Weste schibstømermand self 2 K.

21. Olle Thomesen baadzmand self 2, K. M.

22. Michell Nielsen schibstøm. self 2, K.

23. Peder Willemssen schibstømmermand self 2, K. M.

24. Ludze weffuers self 3 1/2 rdl. 1 ort.

Rosengaarden.

1. Peder Teeske brøger self 6 1 1/2 rdl.

2. Ertmand bager self 4 1 rdl.

3. Olle Jenssen brøger self 6 1 1/2 rdl.

4. Rassmuss prammand self 2, K. M.

5. Baldzer trometer self 2, K. M.

6. Hans Pederssen schibsschr. self 3, K. M.

7. Gunder grafuer til H. Giestis self 2.

8. Vnder prousten.

Michell Wiibes gade.

1. Hans Euertzen baadzmand self 3, K. M.

2. Rasmus Jenssen schibstømerm. self 2, K. M.

3. Hans Pederssen schibsschr. self 2, K. M.

4. Rassmus dreyer self 2, K. M.

5. Christen Niesen schibstøm. self anden, K. M.

6. Peder kock poa Holmen self 2, K. M.

7. Olle Greiersen schibstøm. self 2, K. M.

8. Jørgen Jensen schibstøm. self 2, K. M.

VI s.291

9. Peder Pederssen kock self 2, K. M.

10. Peder borer paa Holmen self 2 K. M.

11. Amon Steenssen baadzmand self 3, K. M.

12. Christen Lundt snedicker self 2, 1/2 rdl.

13. Morten vrtegaardzsuend, K. M.

14. Rassmus Lucassen baadzmand self 2. K. M.

15. Baldzer schibskock self 3, K. M.

16. Niels Nielsen distelerer selff 3, K. M.

17. Nielss Ebessen i K. Lønport self 4, K. M.

18. Peder Hanssen cantzelijbud, K. M.

19. Abrahamb plidzkarll self 3, K. M.

20. Peder Nickell weffer self 4 1 rdl.

21. Hans Oelsen wogensuend paa brøggersit, K. M.

22. Poteck Lorendzis weffuersche self 3 1/2 rdl. 1 ort.

23. Morten wefuer self 3 1/2 rdl. 1 ort.

24. Birete Lindemandz guldsmed 1 ort.

25. Jochum snidcker self 2 1/2 rdl.

26. Hans Stuff guldsmed self 2 1/2 rdl.

27. Pouell Milcke weffuer self 4 1/2 rdl.

Rossen gaarden.

1. Anne Peder Christenssens self 3.

2. Hans kleinsmed self 5, 1 rdl. 1 ortt.

3. Madz Laurdzen smed self 2, K. M.

4. Troels Pedersen self 3, K. M.

5. Claus Weedemand brøger self 6 1 rdl. 2 ortt.

6. Jens Hendrichssen af Skaane self 3 1/2 rdl. 1 ort.

7. Peder Simenssen self 2 1/2 rdl.

8. Joen Rem self 2, fordreffuen.

9. Gudmand Madzen brøger self 5, 1 rdl. 1 ort.

10. Niels Andersen brøger self 5 1 rdl. 1 ort.

11. Anne Jens Windters self 2 1/2 rdl.

I Anders Svertfeyers Gang.

1. Claus steensetter self 2, K. M.

2. Jens kalckslauger, K. M.

3. Bendte Laurdzis kudschis self, K. M.

4. Jacob perllesticher self 3 1/2 rdl. 1 ort.

5. Peder Nielssen rostwogensuend self 2, K. M.

6. Jacob tømermand for i gangen.

7. Michell arbedzkarll self 2 1/2 rdl.

8. Madz Christenssen self 2 1/2 rdl.

VI s.292

9. Peder Nielssen murmestersuend self 2 1/2 rdl.

10. Olle kudsch, tiener herr hofmester.

11. Rassmus bøsseschøtter self 2, K. M.

12. Peder Christenssen thømmersuend self 2 1/2 rdl.

13. Madz drauger self 2 1/2 rdl.

14. Christen bøseschøter self 2, K. M.

15. Christen Jenssen tømmersuend self 2 1/2 rdl.

16. Johanne Peder Christensens 1 ort.

17. Peder reebslauger self 2, K. M.

18. Jacob Sligt weffuer self 3 1/2 rdl. 1 ort.

19. Jacob weyer i Westerport self 2, mener at were frj 1/2 rdl. Thilreignid at betale.

20. Niels Christensen plidzkarll self 2, K. M.

21. Knud tromslager self 2, K. M.

22. Zidze Hans Madzens encke 1 ort.

23. Anne Olle baggers encke 1 ort.

24. Michell Graaemandz høstrue 1 ort.

25. Peder Laurdzen postwogensuend, K. M.

26. Niels hiulmand self 2, K. M.

27. Niels Michelsen schreder self 3 1/2 rdl. 1 ort.

28. Michell drauger self 2 1/2 rdl.

29. Karen Christens enche 1 ort.

30. Niels Christenssen kusch self 2, K. M.

31. Jens Søfrenssen arbedzkarll self 2 1/2 rdl.

32. Peder Laurdzen tømersuend self 2 1/2 rdl.

33. Olle smid self 2, K. M.

34. Christen Laurdzen bøsseschøter self 2, K. M.

35. Henrich rotgieter self 2, K. M.

36. Birgite Anders murmesters encke 1 ort.

37. Niels bogbinder aarssknegt self 2, K. M.

Peder Huidtfeldtz strede.

1. Madtz murmester selff 2 1/2 rdl.

2. Jens Pederssen tømmermand self 3 1/2 rdl. 1 ort.

3. Jens Terckelssen Skaaninger self 2, fordrefuen.

4. Nielss Laurdzen hiulmand self 2, K. M.

5. Hans Pederssen selff 3, K. M. kieldersuen.

6. Bertell arckelimester, piige, hand self i Fyen.

7. Jens Pederssen skoeflicker self 3 1/2 rdl. 1 ort.

8. Christen Jacobssen hiulmand self 2 K.

9. Jens Simenssen kudsch paa slottet, K. M.

VI s.293

10. Thomas Pederssen selff 2 1/2 rdl.

11. Kiersten Hans Pildzes 1 ort.

12. Christen Jenssen comfardj baadzmand selff 2 1/2 rdl.

13. Haagen thømmermand selff 2 1/2 rdl,

14. Christen Lydersen drabante self 2, K. M.

15. Søffren Laurdzen tømmermand self 2, K. M.

16. Pouell Krag murmester self 2 1/2 rdl.

17. Morten Jenssen self 2 fra Skaane fordref.

18. Johan kalckslager self 2 1/2 rdl.

19. Bertell Anderssen fra Jylland self 2 fordreff.

20. Morten Pouelsen bøsseschøter self 2, K. M.

21. Anders Nielsen skibskock self 2, K. M.

22. Olle prammand 1 ort.

23. Thore Rasmusdaater i huse, gaar paa vold arbeid.

Vdi Niels Islenders Gang.

1. Søffren borer paa Holmen, K. M.

2. Michell Laurdzen arbedzkarll 1 ort.

3. Anne Michells 1 ort.

4. Olle Hansen plidzkarll self 3, K. M.

5. Jost Jacobssen hiulmand self 2, K. M.

6. Christen aarsknegt self 2, K. M.

7. Lauridz plidzfougedt selff 3, K. M.

8. Maren Jenss weffuers self 3 1/2 rdl. 1 ort.

9. Olle kock 1 ort.

10. Jørgen Hanssen tømmermand self 3 1/2 rdl. 1 ort.

11. Sander Jacobssen schibstømmermand selff 2, K. M.

12. Maren Knud Pederssens self 2, K. M.

I Willem Fyrens Gang.

1. Hans Hanssen tømmermand self 2 1/2 rdl.

2. Enwold bødker, fordrefuen.

3. Steffen maller self 2.

4. Bendt Suendtzen comfardi bodzmand self 2 1/2 rdl.

5. Christoffer N. bodzmand self 2, K. M.

6. Sossanna Dirich badstukonne 1 ort.

7. M. Christen schibsprest self 2, K. M.

8. Jørgen Rasmussen thømmermand self 2 1/2 rdl.

9. Jens Pederssen bøsseschøtter self 2, K. M.

10. Jens Laurdzen smid self 2, K. M.

11. Pouell Madzen kudsch self 2, K. M.

12. Hans husstømermand self 2 1/2 rdl.

VI s.294

13. Hans Suendssen smid paa Holmen self 2, K.

14. Hans Madzen baadzmand self 2, K. M.

15. Hans badstuemanden self 2 1/2 rdl.

16. Ingeborg Søfrensdaater haffuer tient Jørgen Mattiasen och er siug.

Skiden strede.

1. Thorkild schibstømer self 2, K. M.

2. Pouell Jenssen thømermand self 2 1/2 rdl.

3. Jørgen Nielssen thømmermand self 2 1/2 rdl.

4. Isack Hanssen schibsschrifuer self 2, K. M.

5. Peder Thomesen self anden 1/2 rdl.

6. Anne Nielsses enche 1 ort.

7. Heelle Andersen plidzkarll self 2 1/2 rdl.

8. Michell hiulmand self 2, K. M.

9. Jørgen Rassmusen wogenmand self 3 1/2 rdl. 1 ort.

10. Jacob bogbinder self 2 1/2 rdl.

11. Jacob handschemager self 2 fordreff.

12. Olle Pedersen kudsch paa slottet self 3 K.

13. Christoffer drabant, K. M.

14. Jens Søffrenssen plidzkarll self 2, K. M.

15. Hans Hermenssen slagter self 4 1 rdl.

Fiolstrede.

1. Niels Christofferssen wogenmand selff 3 1/2 rdl. 1 ort.

2. Søfren Isslandzfahrer self 2 1/2 rdl.

3. Arffue Arffuesen tømmerm. self 2, K. M.

4. Søfren N. bøsseschøtter selff 2, K. M.

5. Espen bøsseschøtter selff 2, K. M.

6. Jens baadzmand self 2, K. M.

7. Lauridz Jensen self 2, K. M.

8. Jørgen Oelssen schibstømmermand self 2, K. M.

9. Troels skinder self 2 1/2 rdl.

10. Michell blytecker self 3 1/2 rdl. 1 ort.

11. Lauridz drabant self 3, K. M.

12. Niels kock self 2 1/2 rdl.

13. Willadz baadzmand self 2, K. M.

14. Niels Slangerup schibstømmermand self 2, K. M.

15. Erich tromslager self 2, K. M.

16. Geedsche ebell konne, will indtet gifue.

17. Lauridz Pederssen smid self 2, K. M.

18. Christen Nielssen bøseschøtter self 2 K.

19. Michell schibstømermand, K. M.

VI s.295

20. Peder Anderssen selff 3 1/2 rdl. 1 ort.

21. Henrich Paasche weffuer self 3 1/2 rdl. 1 ort.

22. Jacob vrtekremmer self 2, K. M.

23. Jens Pedersen pottemager self 4 1 rdl.

24. Karen h. Hanssis enche self 3, prousten.

25. S. Peder skreders effterleffuersche 1 ortt.

26. Claus Foyg snitker self 3 1/2 rdl. 1 ortt.

27. Adam smid selff 2 1/2 rdl.

28. Berendt glarmester self 2 1/2 rdl.

29. Anthonj orginist self 2, tienner udj wor frue kiercke.

30. H. Christen prest self 2, prousten.

31. Christoffer bogbinder self 2 1/2 rdl.

Schidenstrede.

1. Jens Laurdzen smid self 6 1 1/2 rdl.

2. Niels Madzen schoeflicker self 2 1/2 rdl.

3. Michell schibstømmermand self 2, K. M.

4. Niels Ebbesen schibstømerm. self 3, K. M.

5. Dirich Worm self 2 1/2 rdl.

6. Anderss Predall eller prest self 2 vnder accademiet.

7. Morten Søfrensen huusmand paa det nye werch.

8. Nielss Boesen baadzmand self 3, K. M.

9. Kiersten Andersis encke 1 ort.

Fiolstrede.

1. Hans Henning snedicker self 2 1/2 rdl.

2. Stefen Anderssen bodzmand self 2, K. M.

3. Kiersten Nielss Hanssens encke self 2 1/2 rdl.

4. Jacob Haberman bogbinder self 3 1/2 rdl. 1 ort.

5. Gert bildensnider self 2 1/2 rdl.

6. Pouell schibstømmermand self 2, K. M.

7. Dorte grynkonne self 4 1 rdl.

8. Bertell Nielssen kudsch self 2, K. M.

9. Christeu arbeidzkarll self 2 1/2 rdl.

10. Anne Søfren schreders self 2 1/2 rdl.

11. Zidze Hans hiulmands encke 1 ort.

12. Peder Jenssen Sort 1 ort.

13. Anders blockedreyer self 3, K. M.

14. Peder Andersen blockedreyer self 2, K. M.

15. Niels Andersen bøsseschøtter self 2, K. M.

16. Hans Frick snideker 1 rdl. 1 ort.

17. Christen Marquorssen self 2 1/2 rdl.

VI s.296

18. Peder schoeflicker self 2 1/2 rdl.

19. Melcher arbedzkarll self 2 1/2 rdl.

20. Knud bøsseschøtter self 2, K. M.

21. Niels bøsseschøtter self 2, K. M.

22. Jens Pallessen selff 3 1/2 rdl. 1 ort.

23. Dorete N. encke 1 ort.

24. Antonj snedeker 1 ort.

25. Madz weffuer self 4 1 rdl.

26. Michel Røpke bager self 6, er rodmester.

27. Mogens skolmester self 3, vuder prousten.

28. Inger Peder smidz self 2, K. M.

29. Nielss hiulmand selff 3 betalt 1/2 rdl. 1 ort.

30. Simen mursuend 1 ort.

31. Christen liger i Nøreport meener at were frj.

32. Olle skoeflicker selff 2 1/2 rdl.

33. Peder hattemager selff 2 1/2 rdl.

34. Niels Jostsen liger i Nørreport, meener at were frj.

Nøregade.

1. Claus Karcke bager self 6 1 1/2 rdl.

2. Niels Anderssen self 2 1/2 rdl.

3. Karen Gertis encke fra Jylland fordreffuen.

4. Christen høcker selff 2 1/2 rdl.

5. Niels Erichsen brøger self 4 1 rdl.

6. Zidze Frandz Ibssens self 4 1 rdl.

7. Peder Bendzen self 2 1/2 rdl.

8. Hans Jørgensen selff 5 1 rdl. 1 ort.

9. Anders Pouelsen self 5 1 rdl. 1 ort.

10. Johan Jensen self 4 rodmester, mehner at were frj.

11. Christen Rassmussen selff 2 1/2 rdl.

12. Johan kobersmids enche och hendis søster, fordreffuen.

13. Hanss Pederssen Allerup selff 3 1/2 rdl. 1 ort.

14. Hans Brun sckoelleholder selff 2, prousten.

15. Søffren Laurdzen selff 3 1/2 rdl. 1 ort.

16. Rassmus schoeflicker selff 2 1/2 rdl.

17. Niels Adtzerssen brøger selff 5 1 rdl. 1 ort.

18. Hans Jensen Faaborg selff 5 1 rdl. 1 ort.

Nøregade.

1. Nielss Villumssen raadmand self 5.

2. Clauss Anderssen selff 5 1 rdl. 1 ort.

3. Ellen Hans Oelsens selff 2 1/2 rdl.

VI s.297

4. Iffuer Rafn selff 6 1 1/2 rdl.

5. Anders Pedersen brøger self 6 1 1/2 rdl.

6. Niels Islender selff 2 1/2 rdl.

7. Peder Hansen selff 2 1/2 rdl.

8. Dorete v. Osede self 4 af Flennsborg, opholder sig med sin effterberetning, aff docter Tomas Fincke.

9. D. Tohmass Fincke udj studigaarden, K. M.

10. D. Olle Wormb profesor med. accademi.

11. H. Søfren caplan till wor frue kiercke.

12. M. Olle Wind paa kierckegaarden, hoff predicant.

13. H. Baldzer caplan till wor frue kiercke.

14. D. Hans Reesen docter t. vdj accade.

15. D. Niels Pouelssen docter t. vdj accademiet.

16. M. Erick Oelssen, sogne herre till wor frue.

Noch paa kierchegaarden.

1. Ingeborg Bøye Lauridzens self 2 1/2 rdl.

2. Anders grauer til wor frue, vnder vniuersitetid.

3. Jens klocher self 4 ochsaa vnder vniuersit.

4. Bold contrafeiers self 2 1/2 rdl.

Paa Nøregaden.

1. Christoffer Flack selff 2 1/2 rdl.

2. Simen de Hening till losement ibid. 1 ort.

3. Hironimos hotstafferer self 3 1/2 rdl. 1 ort.

4. Peter vrtekremmer self 2 1/2 rdl.

5. Niels Matthiesens effterleffuersche self 2 1/2 rdl.

6. Hans Pederssen skinder selff 4 1 rdl.

Frimandtz quarter.

Amager torff.

1. Henrich Radtke med sin høstrue, Christen Jenssen kieldersuend, Frandz Marchmand och 2 tienistepiiger 1 1/2 rdl.

2. Albret Schouwert med sin høstrue, Hans Pedersen och 2 tienistepiiger 1 rdl. 1 ort.

3. Hans Holst med sin høstrue, Peter drengen och 1 tienistepiige 1 rdl.

4. Peter Holsthortst enckemand, Peder och 1 tienistepiige 1/2 rdl. 1 ort.

5. Ingeborg s. Mathies Hansens och 2 tienistepiiger 1/2 rdl. 1 ort.

6. Hendrich Biskop med sin høstrue, Suend Andersen, Niels vnderknegt, Olle N. och 2 tienistepiiger 1 1/2 rdl. 1 ort.

7. noch Catrine paltekone i boden til gaden 1 ort.

VI s.298

8. Jochum v. Slesing brøger med sin høstrue, Johan Claussen, Christen Mogenssenn, Anders Nielssen och 2 tienistep. 1 1/2 rdl. 1 ort.

9. Niels Christenssen i Jochum v. Slesis boed 1 ort.

10. Knud Christenssen schr. paa cledekamerit K.

11. Magdallena Werner Cloumandz, Abrahamb Cloumand, Christian Zellige, 1 dreng, 2 tienistepiiger 1 1/2 rdl.

12. Catrine Jonas vrtecremmers, Dorete och Barbra Redlings, 1 suend, 1 dreng och 2 tienistep. 1 1/2 rdl. 1 ort.

13. Johan Dobbelsteen med sin høstrue, Niels Mogenssen, Claus Hanssen, 1 dreng och en tienistepiige 1 1/2 rdl.

14. En mand af Laugholmb, fordreffuen.

15. Mester Anders Hansen sogneprest.

16. Egert Doren kremer med sin høstrue 1/2 rdl.

17. Conradt Møllengraff med sin høstru, 1 søn, 1 daater, 1 suend, 2 drenge och 1 tienistepiige 2 rdl.

18. Tilhusse Peter Ville och Lauridz Kiøge. ~

19. Heellene bogbinders, 1 suend och 1 tienistepige 1/2 rdl. 1 ort.

20. Broder schoemager med sin høstrue, 1 suend och 1 tienistepiige 1 rdl.

21. Daniell Knudzen, Knud Hendrichsen, Kiersten Knudzdaater och 1 tienistep. 1 rdl.

22. Claus Becker kandstøber, 1 dreng och 1 tienistepiige 1/2 rdl. 1 ort.

23. Dauid Mønicke skreder, 1 suend och 1 dreng 1/2 rdl. 1 ort.

24. Jacob Jacobssen skreder, 1 dreng och 1 tienistepiige 1/2 rdl. 1 ort.

25. Hans Pederssen knipelkremer med sin høstrue, 2 drenge och 2 tienistepiger 1 1/2 rdl.

26. Olluf Mus klocker till Hellig Giest.

27. Willum Trellund scholleholder med sin høstrue, 2 hører, 2 drenge och 3 tienistepiiger 2 rdl. 1 ort.

28. Iffuer Kier med sin høstrue och 2 tienistepiiger 1 rdl.

I Boeden.

1. Johanne swertfeigers och 1 daatter, 1 suend och 1 tienistepiige 1 rdl.

2. Cort Traps med sin høstrue, 2 suenne och 1 tienistepiige 1/2 rdl. 1 ort.

3. Ditmer Bøffcke kremer med sin høstru, 1 suend, 1 dreng och 1 tienistepiige 1 rdl. 1 ort.

4. Werner Høyer med sin høstrue, 1 suend, 1 dreng och 1 tienistepiige 1 rdl. 1 ort.

5. Nicolay guldsmed med sin høstrue och 1 tienistepiige 1/2 rdl. 1 ort.

6. Torben brøger, sin høstrue, 1 brøgersuen, 1 vnderknegt och 1 tienistepiige 1 rdl. I ort.

VI s.299

7. Ide Multerpasis encke, 2 døtterer, 1 suend och 1 tienistepige 1 rdl. 1 ort.

8. Rodtcke Bøninckhusen af Flensborg fordreff.

9. Nicolay Cloumand med sin høstrue, Christoffer Nieman, Hans Mattiessen, Bage Christoffersen och 3 tienistepiger 2 rdl.

10. Hans Haagensen med sin høstrue, 1 dreng och 2 thienistepiiger 1 rdl. 1 ort.

11. Hans Selmer med sin høstrue och 2 tienistep. K.

12. M. Morten badscher med sin høstrue, 1 suend, 2 drenge och 2 tienistepiiger 1 1/2 rdl. 1 ort.

13. Bendte skreder med sin høstrue, 2 suenne, 1 dreng och 1 tienistep. 1 1/2 rdl.

14. Jacob Brun guldsmed med sin høstrue, 1 dreng, 1 tienistepiige och sin høstrues moeder Maren Iffuerssdaater 1 rdl. 1 ort.

15. En fremmit mand af Nyborg.

16. Niels Rassmussen med sin høstrue, 1 dreng och 2 tienistepiger 1 rdl. 1 ort.

17. Tilhusse Niels Windter och Christen Torbensen, er 2 vnge karlle 1/2 rdl.

18. Jørgen Oelssen kandestøber med sin høstrue och 1 suend, 1 tienistep. 1 rdl.

19. Bonauendters enche och 1 tienistep. 1/2 rdl.

20. Jørgen knapmagers enche, 1 suend och 1 tienistepiige 1/2 rdl. 1 ort.

21. Peder Jostssens huss øde och tillugt.

22. Detleff Hanssen Bryhans brøgere, Jordan Opermand, Madz Pedersen, Olluf Børesen, Tord Anderssen, Niels Rasmusen och 2 tienistepiger 2 rdl.

Skindergaden.

1. Melcher Mardzen bogtrøcher er vnder de høylerde.

2. Harmen Hohatt skreders encke, Jørgen Hohatt och 1 tienistep. 1/2 rdl. 1 ort.

3. Tomas Brun schreder med sin høstrue, 1 lønnedreng och 1 tienistepiige 1 rdl.

4. Harmen Burhorst hotstafferer med sin høstrue och 1 tienistepiige 1/2 rdl. 1 ort.

5. Hans Skall bogbinder med sin høstrue och 1 tienistepiige 1/2 rdl. 1 ort.

6. Peder Jacobsen sckoemager med sin høstrue och 1 schomagersuend 1/2 rdl. 1 ort.

7. Troels snedickers encke 1 ortt.

8. Tuende quinder fordrefuen af Aalborg.

VI s.300

9. Mette Olluf remsniders enche, hindes modersøster och 2 tienistepiiger 1 rdl.

10. Søfren Nielsen i kielderen taper øll 1 ort.

11. Mergret s. m. Jespers.

12. Johannes Woldborg apotecker, Jost Gutbier, Pouell Thoermoller, Jacob Søfrin och 2 tienistepiiger 1 1/2 rdl.

Klosterstrede.

1. Harmen Laurdzen slagter med sin høstru, hans moder Anne, 1 slagtersuend och 1 tienistepiige 1 rdl. 1 ort.

2. Hans Tormand schreder med sin høstrue och 1 tienistepiige 1/2 rdl. 1 ort.

3. Vldrick knapmagers enche och 1 tienistepiige 1/2 rdl.

4. Hans Kordtssen skoemagger med sin høstrue och 1 tienistepiige 1/2 rdl. 1 ort,

5. Clemed Dall skoemager med sin høstru, 1 suend och 1 tienistepiige 1 rdl.

6. Anderss Hanssen bager med sin høstru, sin stifdaater Anne och 1 tienistepige 1 rdl.

7. Christoffer Dalmandz encke och 1 tienistep. 1/2 rdl.

8. Rasmus Pedersen schoemager med sin høstrue, Karen Rasmusdaater, 1 suend och 1 tienistepiige 1 rdl. 1 ort.

9. Jens Kieldsen skreder med sin høstrue och 2 tienistepiiger 1 rdl.

10. Olluf Bendtzen med sin høstrue, 3 suene och 1 dreng 1 1/2 rdl.

11. Pouell Roess skoemager och 1 tienistepige 1/2 rdl.

12. Carsten Oelsen schoemager med sin høstrue, 3 suenne och 1 tienistep. 1 1/2 rdl.

13. Thomas sadelmager, som schal tiene herr Joest Høeg.

14. Detlef Lorendz schoemager med sin høstrue, 2 suenne och 1 tienistepiige 1 rdl. 1 ort.

15. Rassmus Erichssenss encke, 2 suenne och 1 tienistepiige 1 rdl.

16. Michell Sax skoemager med sin høstru, 1 suend och 1 tienistepiige 1 rdl.

17. Peder Laurdzen med sin høstrue 1/2 rdl.

18. Peder Weboe skoemager med sin høstrue, 3 suenne och 1 tienistep. 1 1/2 rdl.

19. Christen Jensen schreder enckemand, 1 suend, 1 lønnedreng och 1 tienistep. 1 rdl.

20. Christen Ebbesen soret borgerschab her i staden 1 ort.

21. Lauridz Laurdzen schoemager med sin høstrue, 3 suenne och 1 lerdreng 1 1/2 rdl.

VI s.301

22. Peter Rues skoemager med sin høstrue, 2 suenne och 1 tienistepiige 1 rdl. 1 ort.

23. Kort kandestøber med sin høstrue, 1 suend, 1 dreng, 1 tienistepiige 1 rdl. 1 ort.

24. Herman Wulff snedicker med sin høstrue, sin daatter, 1 suend, 1 tienistepiige 1 rdl. 1 ort.

25. Michell Jenssen skoemager enckemand och sin daater, 2 suenne och 1 tienistepiige 1 rdl. 1 ort.

26. Abrahamb schoemager med sin høstru, 3 suene och 1 tienistepige 1 1/2 rdl.

27. Karen Christen fyrbøders och hindes søn, Hans Christensen och 1 tienistep. 1/2 rdl. 1 ort.

28. Niels Hansen raadmand med sin høstrue, Jens Søfrensen vnderknegt och 2 tienistepiiger 1 rdl. 1 ort.

29. Claus Weboe schoemager med sin høstrue, 4 suene, 1 lerdreng och 1 tienistepiige 2 rdl.

30. Jens Pedersens encke och 1 tienistepiige 1/2 rdl.

31. Hillebrand Pederssen med sin høstrue fordref.

32. Mette s. docter Niels Pouelsens.

33. Christen Michelsen bager, K. M.

34. I kielderen en vngkarll wed naufn Anders Børresen tapper øll 1 ort.

35. Augustinus skoemager med sin høstrue, 4 suenne, 1 lerdreng och 1 tienistepiige 2 rdl.

36. Jacob kandestøber med sin høstrue, 1 suend och 1 tienistepiige 1 rdl.

37. Jens Andersen schomager med sin høstrue, 3 suene och 1 tienistepiige 1 1/2 rdl.

38. Adamb schoemager med sin høstrue och 2 suenne 1 rdl.

Skindergaden.

1. Hans Jørgensen berider med sin høstru 1/2 rdl.

2. Karen Henrich Hoppis 1 ort.

3. Peder Gregersen och Michell Munterach vnge kalle til losement 1/2 rdl.

4. Jørgen Lambregt bogtrøcher med sin høstrue 1/2 rdl.

5. Lorendz orginist till Hellig Giestis kiercke med sin høstrue, 1 søn och 1 tienistepige 1 rdl.

6. Lorendz Skrøders enche, orginist till den thydsche kierche och 1 tienistepiige 1/2 rdl.

7. Dorete Rasmus slagters, 1 suend och 1 tienistepiige 1/2 rdl. 1 ort.

VI s.302

8. Harmen Jostsen slagter med sin høstru, 1 søn Jonas, 1 daater Bodell, Børge Nielsen och 1 tienistep. 1 1/2 rdl.

9. Anders Lund skreder med sin høstru och 1 tienistepiige 1/2 rdl. 1 ort

10. Hanss Jørgensen perllesticker nch 1 tienistepiige 1/2 rdl.

11. Frederich Gyndter thydsche secretarius.

12. Welb. frue Lissebeth herr Palle Rosenkrandtzis gaard, jboer Claus Laurdzen wagtsch. med sin høstrue, sin daatter och 1 tienistep. 1 rdl.

13. Hanss Gertken snedker med sin høstrue, 1 lerdreng och 1 tienistep. 1 rdl.

14. Hans hattemager med sin høstrue och 1 tienistepiige 1/2 rdl. 1 ort.

15. Joest Bønicke snidcker med sin høstrue, 1 suend, 1 lerdreng 1 rdl.

Kiødmager gaden.

1. Fredrich Fredrichsen riidefoget med sin høstrue, 1 kudsch, 1 drenng och 2 tienistepiiger 1 1/2 rdl.

2. Ageta(!) s. herr Berendz førige tydsche prest.

3. Welb. herr Fredrich Redzes gaard jboer Christoffer sadelmager med sin høstrue, 1 dreng och 1 tienistepiige 1 rdl.

4. Johan Andress kobbersmeds encke, 1 suend och 1 tienistepiige 1/2 rdl. 1 ort.

5. Bartellemeus bagger med sin høstrue, 1 suend och 2 tienistepiiger 1 rdl. 1 ort.

6. Abrahamb von Eigen guldsmed enckemand, sin daater Lea von Eigen och 4 tienistep. 1/2 rdl. 1 ort.

7. Peder Blomme med sin høstru af Boringholmb.

8. Maren Boyes med 1 tienistepiige 1/2 rdl.

9. Mergrete hukone af Skaane fordreff.

10. Jørgen Mortensen guldsmed med sin høstrue, 1 suend, 2 drenge, sin høstrues søster Magdalene Nielsdaater och 1 tienistepiige 1 1/2 rdl. 1 ort.

Løffstrede.

1. Henrich Eillertzen, K. M. schibs captein.

2. Peder Goresen captein fangen vnder Suenschen.

3. Jenss Tommessen brøger med sin høstru, sin søster, Maren Tommesdaater, 1 brøgersuend, 1 vnderknegt och 1 tienistep. 1 1/2 rdl.

4. Aswerus skreder roedmester och sin høstrue, 1 suend, 1 løndrenng, 1 lerdreng och 1 tienistepiige 1 1/2 rdl.

5. Gabrielll Jacobsen, K. M. schibssch. boer i welb. Iffuer Windz gaard.

VI s.303

6. Welb. herr riigens hoffmesters grd.

7. Herr Hendrich Huitfeldz gaard.

8. Herr Otte Scheels gaard, jboer Hans Lydersen, K. M. skibs captein.

9. I kielderen Jep Jensen tienner paa Holmen, K. M.

10. Mette Thommisis encke, en søn och 1 daatter 1/2 rdl. 1 ort.

11. Anne Holgers encke och 1 daater 1/2 rdl.

12. Sammell Telcken schibsthrometer K.

13. Christen Tomesen med sin høstrue, 2 drenge och 1 tienistepiige 1 rdl. 1 ort.

14. Peder Nielssen bundtmager med sin høstrue, 1 tienestepiige och en fremmit piige till lossemendt 1 rdl.

15. Welb. frue Anne Basis gaard, jboer Catrine Iffuer Raffns och 1 tienistepiige 1/2 rdl.

16. Lauridz Pouelssen med sin høstru, foget i Helsingborg lehn.

17. Herr Jørgen Kolding till Hellig Giestiss kiercke.

18. Welb. Fredrich Vrnis gaard, jboer Hans Jenssen hommellwrager med sin høstrue och sin daater Kiersten Hansd. 1/2 rdl. 1 ort.

19. Welb. Gabriell Krusis gaard, iboer Peter Fug dreyer med sin høstrue 1/2 rdl.

20. Olluf Koch, K. M.

21. Jacob plattenslaaer, K. M.

22. Adamb badstuemand med sin høstrue, 1 suend och 1 tienistepiige 1 rdl.

23. Berendt Wegner bøsemager, K. M.

24. Niels Erllanndtzen teltmagger, K. M.

25. Iffuer Gregersen med sin høstrue 1/2 rdl.

26. Lissebet af Lund fordrefuen tilhuse.

Kjødmager gade.

1. Jochum skoemagger med sin høstrue, Vinant N., Anders Persen, 2 tienistep. och 1 amme 1 1/2 rdl. 1 ort.

2. Jørgen Hansen guldsmed, enckemand, 2 store lerdrenge och 1 tienistepiige 1 rdl.

3. Henrich Køller møndtemester med sin høstrue, Trine och Annecke Nicolaydaater, 1 dreng och 1 tienistepiige 1 1/2 rdl.

4. I kielderen Hertuig høcker med sin høstru 1/2 rdl.

5. Willum Claussen skreder med sin høstrue, 2 suenne, 1 lerdreng och 1 tienistp. 1 1/2 rdl.

6. Hendrich Rideman med sin høstrue, 1 dreng och 2 tienistepiiger 1 rdl. 1 ort.

VI s.304

Hellig Giestis strede.

1. Niels Knudzen fra Landzcrone fordref.

2. Dirich Willemssen schibstømmerm., K. M.

3. Jacob plattenslaaer med sin høstru.

4. Eiler Andersen liger paa Sloted, K. M.

5. Mickell Hartuig sinckelmager med sin høstrue och 1 tienistepiige 1/2 rdl. 1 ort.

6. Goris spormager med sin høstrue 1/2 rdl.

7. Hans schersliper med sin høstrue 1/2 rdl.

8. Pouell Pomick sinckelmager meb sin høstrue, 1 suend och 1 tienistepige 1 rdl.

9. Thrine s. Michell Hanssens och hindes tienistepiige 1/2 rdl.

10. Sidze Mortensdaater af Jyland fordreff.

11. Bertell Anderssen af Lund fordrefuen.

12. K. M. Børnehus, jboer fougden Peder Hendrichsen.

13. Hanss Søfrenssen, arbedzkarll paa K. M. nye brøgers.

14. Gressers nagelsmed paa Holmen, K. M.

15. Jørgen bøcker, K. M.

16. Conradt Bon fillehuger, K. M.

17. Nielss Christensen, K. M.

18. Jacob grafuer till Helliggiestis kierche.

19. Hans Andersen ligger paa Slottet K.

20. Hans Bay weffuer i tuchthuset, K. M.

21. Johan Riboes encke, 1 suend och 1 drenng 1/2 rdl. 1 ort.

22. Johan kurffuemager med sin høstrue och 1 tienistepiige 1/2 rdl. 1 ort.

23. Lambert Hanssen nagelsmed, K. M.

24. Goris Krøege wagt paa prouianth., K. M.

25. Jens Jostssen schibstømermand, K. M.

26. Lauridz Hansen høybaadzmand, K. M.

27. Anders Laurdzen cofardj baadzmand med sin hustrue 1/2 rdl.

28. Anne Mortens encke med sin datter 1/2 rdl.

29. Hans tromemager med sin høstrue 1/2 rdl.

30. Jørgen Ellemand laedemager, K. M.

31. Hans Merhoff schreders daatter. Mergret Hansdaater 1 ort.

32. Hanss Halfardz tømmerm., K. M.

33. Peder Torsen bøseschøtter, K. M.

34. Hans Sag tømmermand med sin høstrue 1/2 rdl.

35. Wulff Smidt skreder med sin høstru 1/2 rdl. -

36. 1 fremmit pige af Jylland tilhuse.

37. Bodeld Suendz enche och 1 tienistep. 1/2 rdl.

VI s.305

38. Christen Ertmand schreder med sin høstru och 1 lerdreng 1/2 rdl. 1 ort.

39. Jochum Hacker kleinsmid med sin høstru, 1 suend och 1 tienistepiige 1 rdl.

40. Jens hampebancker i tugthuset, K. M.

41. Paasche sinckelmagger med sin høstru, 1 lerdreng och 1 tienistepiige 1 rdl.

42. Jacob Brun seiermager med sin høstrue 1/2 rdl.

43. Henrick Luck hofsmed, K. M.

44. Henrich Hagemand snedker med sin høstrue, 1 suend och 1 tienistepige 1 rdl.

Kiødmaggergade.

1. Hendrich Hagemandz gaard, jboer welb. Jørgen Arnfeldt.

2. Hans Morttensen skreder med sin høstrue, 1 suend Peder Bay, 1 stor lerdreng och 1 tienistepige 1 rdl. 1 ort.

3. Niels Hadsteen af Randers fordreff.

4. Peter Stanicke glarmester med sin høstrue och 1 stoer lerdreng 1/2 rdl. 1 ort.

5. Jens Harboe skoemager med sin høstru och 1 tienistepiige och 3 suenne 1 1/2 rdl.

6. Hendrich kleinsmid med sin høstrue, 2 suenne och 1 tienistepiige 1 rdl. 1 ort.

7. Daniell Zelner med sin høstrue, K. M., 1 daatter och 1 tienistepiige.

8. Till losemendt 2 jtaliensche mussicanter.

9. Noch 1 docter af Nørenberg.

10. Jacob Ørn capelmester, K. M.

11. Niels Joensen mpd sin høstrue 1/2 rdl.

12. M. Hans Suidzer smed paa Holmen, en daater och 2 tienistepiiger 1 rdl.

13. Borcherdt guldsmed med sin høstrue, 1 daatter, 1 suend, 1 dreng och 2 tienistepiiger 1 1/2 rdl. 1 ort.

14. Welb. Christian Belows gaard, iboer captein Pouell Michelsen, K. M.

15. Hans Hollender guldsmed och 1 tienistepiige 1/2 rdl.

16. Karen s. m. Peders, 1 brøgersuend, Niels Madzen, 1 wnderknegt och 2 tienistepiiger 1 rdl. 1 ort.

17. Bastian Brems høstru och hindes moder Maria Schrams och 1 tienistepiige 1/2 rdl. 1 ort.

18. Bendix musicant, K. M. tilhusse.

19. B. Jacob Dreyers gaard, jboer oberst Ruchout.

VI s.306

20. Jørgen Mattissen med sin høstrue, 2 kremersuene, 2 drenge, 1 kudsch och 2 tienistepiger 2 rdl. 1 ort.

21. Jørgen Prytz med sin høstrue, 1 suend och 1 tienistepiige 1 rdl.

22. Dauid skoelleholder tilhusse 1 ort.

23. B. Hans Nickelsen med sin høstrue, Trine Gerdzdaater, Sille Maria Christensdaater, Anne Berentzdaater, Peder Aagesen och Ingeborg Ollufsd. 1 1/2 rdl. 1 ort.

24. Jens Morttensen sckreder med sin høstru, 1 suend och 1 tienistepiige 1 rdl.

25. Hans Graf skoemager med sin høstru, 2 suene, 1 lerdreng och 1 tienistepiige 1 1/2 rdl.

26. Andreas Kaall suertfeyer med sin høstrue, 2 dottere, Vrssle och Maria Andersdaater, 2 suenne, 1 lerdreng och 1 tienistepiige 2 rdl.

27. Jørgen Bøfcke kremmer med sin høstrue, 1 dreng, 1 tienistepiige och 1 amme 1 rdl. 1 ortt.

Kiødmager quarter.

Kiødmager gade.

1. Elsse Olluf Olsens, Bodild Ollufsdaater, Hans Oelssen, Magdalene Olufsd, Peder Gundessen, Olluf Laurdzen, Johan Nielssdaater, Anne Søfrensdaater och Giertrud Pedersdaater 2 rdl. 1 ort.

2. Niels Laurdzen brøger med sin høstru, Bodild Nielsdaater, Peder, Jens och Karen Rassmusdaater, Peder N. 1 1/2 rdl. 1 ort.

3. Jens Lowman brøger, Thideman Adzersen, Børge Anderssen och Kiersten Nielsd. 1 rdl.

4. Anne Hans Mortenssens, Karen Hansdaater, Jenss Hanssen, Thomas Pedersen, Elsse Christensdaater och Anne Madzdaater 1 1/2 rdl.

5. Hans Boyssen, K. M.

6. Peder Søfrenssen, Maren Peder Søfrensis, Peder Pedersen, Sidze Pedersdaater, Elsse Pederssdaater och Birgite Michelsdaater 1 1/2 rdl.

7. Claus Rafn byfoegit, K. M.

8. Anne Jacob Jørgenssens, Anders Olfsen, Aage Thorstensen, Anne Christensdaater och Hilleborg Pederssdaater 1 rdl. 1 ort.

9. Herr Christen tugthusprest, K. M.

10. Welb. herr Claus Daais grd., bewohnes af adelsspersoner.

11. Jochum Dallerup med sin høstrue, Liessebet Christensdaater och Anne Christensdaater 1 rdl.

12. Peder Bing rendteschr. i herr Tage Tottis grd., K. M.

VI s.307

13. Anne Stehen guldsmidz, Anne s. Lauridz Hansens, Johan Wede, Thomas Jørgensen, Dauid Hansen, Jens Clausen, Maren Jensdaater, Elsse Olufsdaater 2 rdl.

14. Mette Eschild Bertelsens och Maren Sueudzdaater 1/2 rdl.

15. Hans spormager och hans høstrue, Margrete Dauidzdaater, Anders Michelsen, Lorendz Heldzner och Inger N. 1 1/2 rdl.

16. Leborius zadelmager med sin høstru, Anders Halduorsen och Karen Hansda. 1 rdl.

17. Boye Jenssen i kielderen och sin høstru och Kiersten Laurdzdaater 1/2 rdl. 1 ort.

18. D. Fabricius.

19. Welb. Hans Lindenows grd., beboer den selff.

20. Jochum Gardling skoemager med sin høstrue, Hans Ebeling, Claus Roes, Jochum Willums, Jens Hanssen Kolding, Christian Pfening, Mogens Knudzen, Kierstine Nielsdaater och Maren Nielsdaater 2 1/2 rdl.

21. Casper bager med sin høstrue, Claus Schonrogen, Olluf Hanssen, Anne Christenssdaater och Anne Jensd. 1 1/2 rdl.

22. Jacob Petersen med sin høstrue, Pernelle Olluffsdaater, Maren Christensdaater och Sidze N. 1 rdl. 1 ort.

23. Christoffer Preiss 1 ort.

24. Jacob Laurdzen af Aalborg fordrefuen.

25. Niels Jensen af Randers fordrefuen.

26. Och en quinde wed nafn Maren, fordrefuen.

27. Mette Hanss Hindzens, Lorendz Hanssen, Anne Thygesdaater och Maren Andersd. 1 rdl.

28. Gouert Janssen med sin høstrue och Maren Hanssdaater 1/2 rdl. 1 ort.

29. Antonj Heltrickel, K. M.

30. Rem contrafeier med sin høstrue, Margrete Remsdaater, Anna Catrine Remssdaater, Bendte Ollufsdaater 1 rdl. 1 ort.

31. Phillip Dittenhammer, Christoffer Heruick, Johanne Frandzdaater, Mergrete Jacobsdaater och Johan Sterche 1 rdl. 1 ort.

32. Jenss Harboe, K. M.

33. Herman Dorenkamp med sin høstru, Jens Hanssen och 2 tienistepiiger 1 rdl. 1 ort.

34. Jørgen Rudt bundtmager med sin høstrue och 2 tienistepiiger 1 rdl.

35. Rasmuss Jenssen med sin høstrue, Anne Mühlengerachts, Anne Jørgensd., Hans Mühlengeracht, Lauridz Christenssen, Johan Madzen, Peder Kudsch, Simenn Pederssen, Bodild Rasmus Jensens

VI s.308

moeder, Lucia Hansdaater, Lisebet Michelsdaater, Bodild Søfrensd., Anders Erichssen och Hans Christenssen 3 1/2 rdl. 1 ort.

36. Peder Hansen rendteschr., K. M.

37. Hanss Lassen i kielderen med sin høstrue och Anne Bendtes 1/2 rdl. 1 ort.

38. Jørgen Flenssborg skoemager med sin høstru, Herman Hessman, Michel Holst och Inger Anderssdaater 1 rdl. 1 ort.

39. Henrich Jacobsen med sin høstru, Anders Jensen, Victor Thim, Madz N. och 2 tienistepiiger 1 1/2 rdl. 1 ort.

40. Anne Gert skoemagers och Lissebet Olssdaater 1/2 rdl.

41. Dirich Eigenhoff posementmager med sin høstru, Suend Pedersen, Oluf Laurdzen och 1 tienistep. 1 rdl. 1 ort.

42. Jørgen v. Hussum med sin høstrue, Claus contreman, Jørgen af Landzcrone, Anders Andersen, Frandz Andersen, Oluf Christenssen och 2 tienistepiiger 2 rdl. 1 ort.

43. Willum Haselhoff med sin høstrue, Clara Haselhoffis och 1 tienistep. 1 rdl.

44. Hans Lange och Lauridz Nielsen 1/2 rdl.

45. Bendix Mortensen af Helsingborg fordreff.

46. Thrine possemendtmagers, Liscken Dirchsdaater, Thrine Dirichsdaater, Anders Ibssen, Rasmus Jensen och 1 tienistep. 1 1/2 rdl.

47. Maria Euert Danckleibes, Thrine Euertzdaater 1/2 rdl.

48. Nielss Auchessen med sin høstrue, Jørgen Kleia, Magdallena Nielsd., Conrat Lindtworm, Anders Christofferssen, Inger Christenssdaater, Margrete Simenssdaater och Anne Thomessd. 2 rdl. 1 ort.

Østergade.

1. Kierstine Jacob Ørnis och Anne Søffrenssdaater 1/2 rdl.

2. Carsten Kock fordrefuen.

3. Albret v. Itzen, Henrich Møller, Eiler Arpsen, Johanne Jensdaater och Bendte Nielsdaater 1 rdl. 1 ort.

4. Rasmus kock med sin høstrue och Karen Tomesdaater 1/2 rdl. 1 ort.

5. Samuell Meyer, K. M. apotecker.

6. Henrich Moller, K. M. tolder.

7. Anne Hans Nielssens 1 ort.

8. Peter Ruge skreder med sin høstru, Jens Nielsen, Niels Knudzen, Hans Nielsen och Dorete Lauridzdaater 1 1/2 rdl.

9. Mette Jochum Beckers, Henrich Westphalen, Jochum v. Lybeck, Lucas Gloubou och 1 tienistep. 1 rdl. 1 ort.

VI s.309

10. Claus Colman sckomager och sin høstru, Jørgen v. Gobe, Peter Sweede, Jacob Lauridzen och Catrine Clausdaater 1 1/2 rdl.

11. Christen Søfrensen skreder med sin høstru, Thomas Laurdzen, Jens Nielsen och Ane N. 1 rdl. 1 ort.

12. Henrich dreyer, Lissebet dreiers, Anders Wildt och 1 tienistep. 1 rdl.

13. Henrich Fønboe bøsemager och Maren Henrichs 1/2 rdl.

14. Albret Nielsen candzeliebud, K. M.

15. Niels smid paa Holmen, K. M.

16. Morten glarmester, Else Mortens, Hans Hansen och Karen Eschilddaater 1 rdl.

17. Clauss Back tømermand, Bartolomeus Bach och Johane Laurdzdaater 1/2 rdl. 1 ort.

18. Christen Tommesen, K. M. kock.

19. Michell Hansen rendteschr., K. M.

20. Dauid Woer i de fattiges huss.

21. Jørgen Witt kremmer och Jørgen Lemcke 1/2 rdl.

22. Olluff Søffrenssen de fattiges schr. selff anden 1/2 rdl. tilreignid at betalle i Sumarumen.

Silchegaden.

1. Anne v. Cøllens, Mergrete v. Cølens, Margret Husums 1/2 rdl. 1 ort.

2. Maren snedickers 1 ort.

3. Margrete weffuers och Anne Pedersda. 1/2 rdl.

4. Pouell Albrecht snedicker med sin høstro, Catrine Henrichsdaater, Jens Anderssen, Jacob Søfrensen och Maren Pedersd.

5. Rasmus Rasmusen med sin høstrue, Maren Andersdaater, Sidze Christensdaater och Elline Jensdaater 1 rdl. 1 ort.

6. Steffen v. Esen med sin høstrue, Frandz Raue, Vlrich Henrichs, Bertrom Schopman, Apollone N. 1 1/2 rdl.

7. Samson thugthusweffuer, K. M.

8. Jørgen Rasch, K. M. lutenist.

9. Fredrich Andersen med sin høstrue, Johan Frandzen, Kiersten Hansdaater 1 rdl.

10. Hans Oelsen med sin høstrue, Anne Clausdaater och Woldborg Clausd. 1 rdl.

11. Willum Hornboldt maller, Edle mallers, Johan Willumsen, Hans Cøster, Augustinus Starch, Erenst Grothusen, Johane Laurdzdaater, Anne Aruidz 2 rdl.

12. Karen Rasmusdaater och Maren Søfrenssdaater 1/2 rdl.

VI s.310

13. Catrine Steenwinckels, Anne Hansdaater, Sidze Johansdaater och Ingeborg Suendzdaater 1 rdl.

14. Wendzell Hansen skreder 1 ort.

15. Peder bogbinder, fordrefuen.

16. Rassmus murmester och sin høstrue och Bodild Pederssdaater 1/2 rdl. 1 ort.

17. Lauridz snedicher med sin høstrue, Jens Søfrenssen, Jørgen N. 1 rdl.

18. Hans Pop, Maren Popis, Giertrud Hansis, Lisebet Hansdaater Hanss Jørgenssen och Maren Jensdaater 1 1/2 rdl.

19. Adamb murmester och sin høstrue 1/2 rdl.

20. Jørgen Wegner snedicker, Magdalene snedickers 1/2 rdl.

21. Pouel schibsschr., K. M.

22. Gotfrid maller med sin høstrue 1/2 rdl.

23. Ifuer Hansen drabant, K. M.

24. Rebera Stopers 1 ort.

25. Herman snedicker med sin høstru och 1 suend 1/2 rdl. 1 ort.

26. Elene snedickers, Else Laurdzdaater och Karen Pedersdaater 1/2 rdl. 1 ort.

27. Johan Holst snedicker med sin høstrue och Sophia Pedersdaater 1/2 rdl. 1 ort.

28. Peder Terchelsen, Maren Jensdaater och Maren Pedersdaater, Karen Christensd. 1 rdl.

29. Bodild knifsmidz, 1 suend och 1 pige 1/2 rdl. 1 ort.

30. Fredrich Andersen, K. M.

31. Jacob bøcker, Engelche bøckers, Peter Rafn 1/2 rdl. 1 ort.

Springgaden.

1. Frandz Andersen brøger med sin høstru, 1 brøgersuend, 1 vnderknegt, Lucia Hanssdaater och 2 tienistepiger 1 1/2 rdl. 1 ort.

2. Willum Bremer med sin høstrue och Vlrich Andersdaater 1/2 rdl. 1 ort.

3. Hanss hattemager med sin høstrue, 1 suend och 1 pige 1 rdl.

4. Frandz Bouman med sin høstru, Jørgen Hertuigssen, Jochum Heilling, Suend Aagesen, Jens Niesen och 1 tienistep. 1 1/2 rdl. 1 ort.

5. Pouell Hansen smid paa Holmen, K. M.

6. Peder Jensen drauger med sin høstrue och Inger Jenssdaater 1/2 rdl. 1 ort.

7. Rassmus Jensen tømmermand, K. M.

8. Willadz Christenssen, K. M.

9. Jacob Einerdzen drauger med sin høstru och Kiersten Børgesdaater 1/2 rdl. 1 ort.

VI s.311

10. Michell murmestersuend med sin høstru 1/2 rdl.

11. Hans Børgesen tømer paa Holmen, K, Ma.

12. Hans Thrundhiemb drauger med sin høstrue 1/2 rdl.

13. Lauridz baadzmand, K. M.

14. Jacob liger, K. M.

15. Olle thømermand paa Holmen K.

16. Niels Ebesen drauger med sin høstru 1/2 rdl.

17. Erland baadzmand, K. M.

18. Madz Pederssen thømmermand paa Holmen.

19. Anders thrometter, K. M.

20. Pouell Nielsen thugthuskudsch K.

21. Erich Madzen kudsch i tugthuset K.

22. Anders Madzen i byens Afuelsgaard, Søfren bøcker, K. M., er tilregnid at betale i sumarumen.

23. Maren Rasmussdaater 1 ort.

24. Bendte Ollufsdaater och Johane Anderssd. 1/2 rdl.

25. Christen Nielsen kudsch paa slotted.

26. Jens Christensen thømmermand paa Holmen.

27. Olluf Hanssen drauger, Mette Olluffs 1/2 rdl.

28. Jens Nielsen tømermand med sin høstru och Karen N. 1/2 rdl. 1 ort.

29. Jacob kieldersuend, K. M.

30. Madz schoflicker fordrefuen.

Landemercke.

1. Lauridz sandfører med sin høstru 1/2 rdl.

2. Pouell tømermand med sin høstrue och Ellen Jenssdaater 1/2 rdl. 1 ort.

3. Christen tømermand, K. M.

4. Else Rasmussdaater och Kiersten Søfrensdaater 1/2 rdl.

5. Jens Andersen tømer, K. M.

6. Hans Eschildsen, K. M.

7. Jens Rasmusen med sin høstrue och 1 tienistep. 1/2 rdl. 1 ort.

8. Johannes Leman med sin høstrue och Maria Hansdaater 1/2 rdl. 1 ort.

Sti. Giertrudsstrede.

1. Bartholomeus tømermand med sin høstru 1/2 rdl.

2. Niels Pedersen thømerm. paa Holmen.

3. Hans Spering tømermand med sin høstru 1/2 rdl.

4. Lauridz Jensen tømermand, K. M.

5. Suend kock, K. M.

6. Anderss Henrichssen i K tieniste.

VI s.312

7. Jens Jacobssen saugschierer, K. M.

8. Anderss Søfrensen maltgiører med sin høstrue 1/2 rdl.

9. Jørgen trometer, i K. M. tieniste.

10. Rasmus Mastrop med sin høstrue 1/2 rdl.

11. Welb. Henrich Rantzous gaard.

12. Henrich Lagemand med sin høstrue, Henrich Lageman, Herman Lageman 1 rdl.

13. Dauid løgtemager med sin høstrue 1/2 rdl.

14. Oxeuold kleinsmid med sin høstru 1/2 rdl.

15. Hans Dalbye fordrefuen.

16. Christen Madzen ligger, K. M.

17. Søffren maller med sin høstrue 1/2 rdl.

18. Jens murmester med sin høstru 1/2 rdl.

19. Jacob Hanssen liger, K. M.

20. Niels Jørgensen, K. M.

21. Anne hoffuedkledekone och Giertrud Andersdaater 1/2 rdl.

22. Peder possemendtmager med sin høstru 1/2 rdl.

23. Kiersten Anders drauenters och Anne Andersdaater 1/2 rdl.

24. Peder Pederssen schibsschr., K. M.

25. Anne Anders Mortensens 1 ort.

26. Margrete Billefeldz, Margrete Billefeldz och Abbelle Billefeldz 1/2 rdl. 1 ort.

27. Bertell tømmermand med sin høstru och Anne Høffcken 1/2 rdl. 1 ort.

28. Inger waschersche, Sidzelle Hansdater och Maren Ollufsdaater 1/2 rdl. 1 ort.

29. Berendt knapmager med sin høstru, Birgite Tomesdaater och Anne Jensdaater 1 rdl.

30. Hans Pouelsen skreder med sin høstru, 2 suene och 1 tienistepige 1 rdl. 1 ort.

31. Peder remsnider med sin høstrue och Maren Michelssdaater 1/2 rdl. 1 ort.

32. Anne Willadzdaater 1 ort.

33. Jenss Mathissen schibsschr., K. M.

34. Peder Anderssen med sin høstrue, Maren Laurdzdaater och Thrude Pedersd. 1 rdl.

35. Simen bøsemager med sin høstru 1/2 rdl.

36. Henrich kleinsmid med sin høstru, 3 suene och 1 tienistepiige 1 1/2 rdl.

37. Jens Jespersen skreder med sin høstru, Christen Nielsen och Anne Michelsd. 1 rdl.

VI s.313

38. Jochum Blomb bager med sin høstrue, 2 bagersuene och 2 tienistepiiger 1 1/2 rdl.

39. Hans Nielsen med siu høstru och Mette Christenssdaater 1/2 rdl. 1 ort.

40. Barbra Søfrens 1 ort.

41. Rassmus Madzen med sin høstrue och Elen Nielsdaater 1/2 rdl. 1 ort.

42. Madz Buck, K. M. drabandt.

43. M. Lenert murmester med sin høstru, Anders fischer och Anne Rasmusda. 1 rdl.

44. Baldzer Straalle mursuend, Appelonne Baldzers och Ane Søfrensdaater 1/2 rdl. 1 ort.

45. Mogens kock, K. M.

46. Morten Rasmusen smid paa Holmen, K. M.

47. Siguort Laurdzen saugschierer, K. M.

48. Hans Jensen thømmermand med sin høstru 1/2 rdl.

49. Anderss Søfrenssen med sin høstrue 1/2 rdl.

50. Hans Grydstrup ligger paa slottet K.

51. Anders Nielssen med sin høstru 1/2 rdl.

52. Jacob skreder aarsknegt.

53. Jochum broeleger med sin høstrue, Carsten Bill och Malena Søfrensd. 1 rdl.

54. Erich bager och Elssebe Rasmusd. 1/2 rdl.

55. Jørgen snedicker med sin høstrue 1/2 rdl.

56. Jørgen Lange murmester med sin høstrue 1/2 rdl.

57. Søfren Michelssen med sin høstrue 1/2 rdl.

58. Moridz Anderssen med sin høstrue och Anne Pedersdaater 1/2 rdl. 1 ort.

59. Søfren Jensen med sin høstrue och Rasmus Jensen 1/2 rdl. 1 ort.

60. Simen Enderssen, K. M.

61. Espen dreyer, K. M.

62. Christen Oelssen aarssknegt.

63. Casper weffuer med sin høstrue, Jacob bødicker och Johane Nielsdaa. 1 rdl.

64. Thrine Berendz 1 ort.

65. M. Jørgen Rasmussen thømmermand med sin høstru och Anne Pedersdaater 1/2 rdl. 1 ort.

66. Anders Oelsen wogenmand med sin høstrue, Lauridz Jensen, Karen Olufsd. 1 rdl.

67. Niels Østergade med sin høstrue 1/2 rdl.

68. Kierstine Wolb 1 ort.

VI s.314

69. Niels Kock wogenmand, med høstrue, Niels wogendreng och 2 tienistepiiger 1 rdl. 1 ort.

Aabenraa.

1. Knud bøsseschøtter, K. M.

2. Johanne dreyers, manden i K. tieniste.

3. Rassmus Pederssen wogenmand 1 ort.

4. Hans Slaberadz med sin høstrue 1/2 rdl.

5. Anders Pederssen, K. Ma.

6. Jens Munck, K. M.

7. Giert bødicker, K. M.

8. Peder hiulmand, K. M.

9. Niels smid, K. M.

10. Erich Erichssen med sin høstrue 1/2 rdl.

11. Peder smid paa Holmen, K. M.

Hunde husset.

1. Peder hackelschierer med sin høstrue 1/2 rdl.

2. Niels Jensen, K. M.

3. Throels Hansen, K. M.

4. Søfren grafuer med sin høstrue 1/2 rdl.

5. Søfren plidzkarll, K. M.

6. Jørgen drauger 1 ort.

7. Søfrin smid paa Holmen.

8. Hans Rostocker, K. M.

Slipen.

1. Christen Anderssen med sin høstrue och Gundell Suendzdaater 1/2 rdl. 1 ort.

2. Niels Hanssen, K. M.

3. Jacob kock, K. M.

4. Torckild Amundssen, K. M.

5. Anderss Jørgenssen, K. M.

Landemerch.

1. Kiersten Jacobs 1 ort.

2. Hanss Brandt bager med sin høstru, Morten, Mogens Moridzen, och Sidze Pedersdaater 1 rdl. 1 ort.

3. Hans Pederssen pottemager, Jørgen Petersen, Ertmand schreder, Bendt Nielsen och Birgitte Joemb 1 rdl. 1 ort.

Springgade.

1. Rassmus Suendzen och Gedsche Wellumsd. 1/2 rdl.

2. Michell Fichter smid med sin høstru oeh Peder Hansen 1/2 rdl. 1 ort.

3. Niels Søfrensen med sin høstrue 1/2 rdl.

VI s.315

4. Carsten Stephanssen med sin høstrue 1/2 rdl.

5. Mogens baadzmand, K. M.

6. Henrich Møller, K. M.

7. Peder Pedersen, K. M.

8. Jacob Giering med sin høstrue 1/2 rdl.

9. Christoffer tømmermandzsuend med sin høstrue 1/2 rdl.

10. Morten smid, K. M.

11. Jørgen Laurdzen, K. M.

12. Henrich møller med sin høstrue 1/2 rdl.

13. Suend Ambiørnssen med sin høstru, Maren Nielsdaater och Niels Ambiørnssen 1 rdl.

14. Jens Brun, K. Maytz.

15. Melcher Lorendz med sin høstrue och 2 tienistepiiger 1 rdl.

16. Hans Ørn, K. M.

17. Michell maller med sin høstrue och Kiersten Laurdzdaater 1/2 rdl. 1 ort.

18. Bendte Nielssdaater 1 ort.

19. Knud Thruelssen, K. M.

20. Claus Clausen, K. M.

21. Lorendz Pouelssen, Anne Nielsdaater, Anne N. 1/2 rdl. 1 ort.

22. Lauridz Jensen, Jørgen Hillebrandt, K. M.

23. Birgite Pederssdaater och Karen Pedersd. 1/2 rdl.

24. Anders Behm, Catrine Anderssdaater och Ingeborg Simensdaater 1/2 rdl. 1 ort.

25. Franck Demandt, K. M.

26. Morten skollemester.

Møndtergaden.

1. Reinel Carstens, Engel Carstensdaater 1/2 rdl.

2. Jørgen bøssemager med sin høstrue, Jochum Ruge och Karen N. 1 rdl.

3. Daniell handschemager med sin høstrue och Anne N. 1/2 rdl. 1 ort.

4. Madz Fleck med sin høstrue och Maren Hansdaater 1/2 rdl. 1 ort.

5. Kiersten slagters, Sidze plattenslaaer och Maren Jenssdaater 1/2 rdl. 1 ort.

6. Anne Adolff mallers 1 ort.

7. Lissebet Anderses, Christofer pidzersticher och Kiersten Ollufsdaater 1/2 rdl. 1 ort.

8. Anne Jørgen Skøffels och Thrine Pederssdaater 1/2 rdl.

9. Hans Hansen liger, K. M.

10. Hendrich bødicher, K. M.

VI s.316

11. Pouell Meyer, K. M.

12. Jochum Brun med sin høstrue och Elline Mogensdaater 1/2 rdl. 1 ort.

13. Jochum Sirtzou bager med sin høstru, 3 bagersuenne och 2 tienistepiiger 1 1/2 rdl. 1 ort.

Wogenmand gade.

1. Niels Anderssen 1 ort.

2. Anders Jensen, Mette Andersis 1/2 rdl.

3. Mathies Linertzen och Dorete Mathisd. 1/2 rdl.

4. Anders Pederssen med sin høstrue 1/2 rdl.

5. Lauridz Fischebeck, K. M.

6. Morten snedicher med sin høstrue, Christen Friise och Sidze Jespersdaater 1 rdl.

7. Herman v. der Heide med sin høstrue, Hans Weidzhoff och Dorete N. 1 rdl.

8. Christian Smase och hans høstrue 1/2 rdl.

9. Christen Søfrensen fordreffuen.

10. Bendix weffuer med sin høstrue, Hanss Hansen, Peder Laurdzen och Elen N. 1 rdl. 1 ort.

11. Hans Laurdzen med sin høstrue och Karen N.daater 1/2 rdl. 1 ort.

12. Anders Ostindifahrer med sin høstrue 1/2 rdl.

13. Thomas brefdrager, K. M.

14. Michell smid, K. M.

15. Jens Michelssen med sin høstrue 1/2 rdl.

16. Jens kock, K. M.

17. Gundelle Peders 1 ort.

18. Thies tømmermand med sin høstrue 1/2 rdl.

19. Hans Jordan med sin høstrue och Anne Simenssdaater 1/2 rdl. 1 ort.

20. Madz Iffuerssen, K. M.

21. Heluig weffuers, Hans Seeman, Dirich Rein, Christen Thomesen, Maren Nielsdaater, Maren N. och Dorete Jacobsdaater 1 1/2 rdl. 1 ort.

22. Richert N., K. M. t.

23. Peder Jensen, K. M. t.

24. Madz lestemager, K. M. t.

25. Gunde Oelssen, K. M. t.

26. Christen thrometer, K. M. t.

27. Hans Pickseder, K. M. t.

28. Giertrud Caspers 1 ort.

29. Zacharias kandestøber med sin høstru och Elen N, 1/2 rdl. 1 ort.

30. Hanss Helsingøer, K. M.

31. Anne mallers 1 ort.

VI s.317

32. Jacob nagelsmid, K. M.

33. Jenss Hansen roedmester med sin høstru och Birgitte Ibsdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

34. Maren Peder Engellandz 1 ort.

35. Christen Munck med sin høstrue och Anne Michelsdaater 1/2 rdl. 1 ort.

36. Søfren Hanssen, K. M.

37. Henrich snedicher, K. M.

38. Heelle Hansen tømmermand med høstru och Maren Jepsdaater 1/2 rdl. 1 ort.

39. Torben trometer, K. M.

40. Amon schibstømmermand, K. M.

41. Madz Fleck med sin høstrue 1/2 rdl.

42. Mergrete Hans Dyffels, Rein Axelssen och Karen Hanssdaater 1/2 rdl. 1 ort.

43. Hans Pederssen med sin høstrue 1/2 rdl.

44. Christen Roschild med sin høstrue, Christen Christenssen 1/2 rdl. 1 ort.

45. Dorete Jespers, fordrefuen.

46. Margrete Pouell drøchers och Maren Pedersdaater 1/2 rdl.

47. Hans Ostman weffuer med sin høstrue, Peter Lauckow och Anne Nielsdaater 1 rdl.

48. Johan Henrichsen, K. M.

49. Adamb Petersen, K. M.

50. Søfren wandtmager med sin høstru 1/2 rdl.

51. Olluff Throld med sin høstrue 1/2 rdl.

52. Anders drauger med sin høstrue och Margrete N. 1/2 rdl. 1 ort.

53. Christoffer Søfrensen, K. M.

Brøndstrede.

1. Claus tømmermand och hans høstrue 1/2 rdl.

2. Jens kock, K. M.

3. Anne Mortens 1 ort.

4. Christen Christensen med sin høstrue 1/2 rdl.

5. Søfren Jensen wagt, K. M.

6. Peter snedker och Hans Kritterup, K. M.

Bag Wolden.

1. Christen Michelssen, K. M.

2. Hans Laurdzen, K. M.

3. Henrich thrommeter, K. M.

4. Hans Holmb thømermand, K. M.

VI s.318

5. Paasche wandtmagers med sin høstrue 1/2 rdl.

6. Peder holmbs smid, K. M.

Wogenmandgade.

1. Michell Friiss, K. M.

2. Jens stoper med sin høstrue 1/2 rdl.

3. Laurdz bødker, K. M.

4. Morten Jensen med sin høstrue och Anne N. 1/2 rdl. 1 ort.

5. Pouell Goldz med sin høstrue och Henrich Steenberg 1/2 rdl. 1 ort.

6. Hans schoeflicher med sin høstrue 1/2 rdl.

7. Anders maller med sin høstrue 1/2 rdl.

8. Hans Jacobsen drabandt, K. M.

9. Jørgen Wedsche med sin høstrue 1/2 rdl.

10. Peder Krusse, Maren Jensdaater och Lucie Pedersdaater 1/2 rdl. 1 ort.

11. Heelle huemager med sin høstrue 1/2 rdl.

12. Michel Wedfoeget, K. M.

13. Niels Laurdzen med sin høstru 1/2 rdl.

14. Anders Nielsen och Olluf Nielsen, K. M.

15. Anders tømerm., K. M.

16. Angenete Mortens, Henrich Tomesen, Niels Andersen, Hans Hansen och Bold Pederssd. 1 rdl. 1 ort.

17. Søfren Schauboe, K. M.

18. Olluf Siffuerdzen, K. M.

Paa Mønten.

1. Jørgen dreyer, K. M.

2. Hans Holdterman, K. M.

3. Anders Brun, K. M.

4. Jens Jyde, K. M.

5. Christen bødicher, K. M.

6. Jens Christenssen, K. M.

7. Niels skoeflicher med sin høstrue 1/2 rdl.

8. Elsse Thomesis och Sidze Jensdaater 1/2 rdl.

9. Engelbret ritmager, K. M.

10. Slodzprest, K. M.

11. Anders Laurdzen rendteschr., K. M.

12. Johan Hanssen, K. M.

13. Bertell snedicker med sin høstrue 1/2 rdl.

14. Clauss smid, K. M.

15. Simen murmester med sin høstrue och Thrine Lowes 1/2 rdl. 1 ort.

16. Henrich snedicker med sin høstrue, Pouell N. och Anders N. 1 rdl.

VI s.319

17. Hans Simenssen med sin høstrue 1/2 rdl.

18. Marcus maller med sin høstrue, Jochum N., Echild N. 1 rdl.

19. Johan Fredrich, K. M.

20. Jens bødicher, K. M.

21. Boye wandtmager med sin høstrue, Peder Thrappe och Barbra Pouels 1 rdl.

22. Dirich Nielssen, K. M.

23. Niels offuerschierer, K. M.

24. Bertell snedicher, K. M.

25. Hans Odzen med sin høstrue, Gregers Jensen, Anne Rassmusdaater och Karen Jensdaater 1 rdl. 1 ort.

26. Jørgen Reinche med sin høstrue och Ingeborg Andersdaater 1/2 rdl. 1 ort.

Pillestrede.

1. Claus v. Dam, K. M.

2. Michell Christenssen, K. M.

3. Welb. Holger Rosenkrandzis gaard.

4. Frandz Pedersen, K. M.

5. Baldzer Eilerssen, K. M.

6. Berendt Hofman med sin høstru, Hans smid, Hans Rener, Karen Hansd. 1 rdl. 1 ort.

7. Azell smid, K. M.

8. Knud maldtgiører, K. M.

9. Anthoni Holtschind, K. M.

10. Jens Jensen med sin høstrue, Anders Oelsen, Søfren N., Kiersten Andersdaater, Anne Hansdaater och Elsse Christenssdaater 1 1/2 rdl. 1 ort.

11. Olluff Rogentin med sin høstrue, Engell N. och Anne N. 1 rdl.

12. Jacob thimmermand. K. M.

13. Alexander N., K. M.

14. Olluff Hanssen och Chierstine Christoffsd. 1/2 rdl.

15. Hans Tomessen med sin høstrue, Mergrete Pederssdaater och Maren Jenssdaater 1 rdl.

16. Christen Alchenbrecht med sin høstru, Pouell N., Peter N., Jochum N., Børge N., Anicke Christiansdaater och Karen N. 2 rdl.

Antoniestrede.

1. Catrine guldsmidz, Jacob Lowe, Heicke N., Karen Jensdaater 1 rdl.

2. Johan Vrun och sin høstrue och Engel Nielsdaater 1/2 rdl. 1 ort.

3. Lauge Tomessen, Johan Lowe, Hans harpenslager, K. M. och Maren Pedersdaater 1/2 rdl. 1 ort.

VI s.320

4. Jochum Feige maller, Catrine Jochums 1/2 rdl.

5. Captein Jørgen Rader, K. M.

6. Jørgen schriffuer med sin høstrue och Karen Laurdzesdaatter 1/2 rdl. 1 ort.

7. Anne v. Esens och Catrine N. 1/2 rdl.

8. Johan Vlrich med sin høstrue, Giertrud Øldrichs, Peder N., Anders N., Margrete Jochumsdaater och Elsse Jochumsdaater 1 1/2 rdl. 1 ort.

9. Hans smid paa Holmen, K. M.

10. Bendt Andersen, K. M.

11. Rasmus smid K.

12. Niels smid, K. M.

13. Rasmus Michelsen, Erich Oelsen, Erich Suendsen, Tomes Børgesen, Niels schibsschr., Hans Throuelsen, K. M.

14. Daniell snidtcker med sin høstrue, Peder Jacobssen, Niels Bendzen, Axse møller och Johanne Christensdaater 1 1/2 rdl.

15. Daniell netler och sin høstrue och Thrine Jespersdaater 1/2 rdl. 1 ort.

16. Jochum kammemager med sin høstru och Nille Andersdaater 1/2 rdl. 1 ort.

17. Herr Peder skibsprest, K. M.

Grønnegade.

1. Peder Henrichsen, Erich Rundtbur K.

2. Jens Aboe, Anderss Pederssen, K. M.

3. Hans bundtmager med sin høstrue 1/2 rdl

4. Lauridz koch, K. M.

5. Lauridz schibskoch, K. M.

6. Karen Jensis encke, K. M.

7. Peder Pouelsen med sin høstrue 1/2 rdl.

8. Anders blockedreyer, K. M.

9. Johan Kolberg, K. M.

10. Niels Jenssen, K. M.

11. Suster Lauridsenn, K. M.

Grøne gade.

1. Lauridz Jørgensen med sin høstrue och 1 tienistepige 1/2 rdl. 1 ort.

2. Arued Aruedzen och sin høstru 1/2 rdl.

3. Hans Pedersen, K. M.

4. Hans Andersen med sin høstrue, Anne Hans Opslows, Maren Ollufsdaater 1 rdl.

5. Suend Suendtzen, K. M.

6. Jens wegter, K. M.

VI s.321

7. Michell maller och sin høstru 1/2 rdl.

8. Jacob Petersen, K. M.

9. Henrich smid, K. M.

10. Berendt smid, K. M.

11. Jørgen Laurdzen, K. M.

12. Niels dreyer, K. M.

13. Elias smid, K. M.

14. Anne Mogens och Gundel Rasmusd. 1/2 rdl.

15. Michel Aalborg och sin høstrue 1/2 rdl.

16. Espen Siffuerdz, K. M.

17. Christen Hansen 1 ort.

18. Morten Brühner med sin høstrue 1/2 rdl.

19. Peder Lauridzen, Anders Torsen, K. M.

20. Elsse Peder bøseschøter, K. M.

21. Søfren Jensen, K. M.

22. Søfren Laurdzen.

23. Hans Kuur, K. M.

24. Hans Oelsen, K. M.

25. Anders Marstrand, K. M.

26. Elsse Hansis encke, K. M.

27. Peder Jensen, K. M.

28. Jørgen koch, K. M.

29. Christen Nielsen, K. M.

30. Hans Madzen, K. M.

31. M. Christen, fordrefuen.

32. Baldzer scherslip med sin høstrue 1/2 rdl.

33. Jens Nielsen, K. M.

34. Jenss wantmager i tugthuset.

35. Lauridz Knudzen, K. M.

36. Michell Engelbregt, K. M.

37. Rasmus Jacobsen, K. M.

38. Peder Friborg med sin høstru och Kiersten Pedersdaater 1/2 rdl. 1 ort.

39. Lauridz Oelsen, K. M.

40. Jørgen Sifuerdzen, K. M. drabant.

41. Michell Thude med sin høstrue 1/2 rdl.

42. Jens Nielssen tømmermand, K. M.

43. Anne Jenss Mouridzens, K. M.

44. Rassmus Søfrenssen, K. M.

45. Christen Christenssen, K. M.

46. Kiersten Knudzen, K. M.

VI s.322

47. Søfren mursuend med sin høstrue 1/2 rdl.

48. Peder Christensen, Kiersten tømmermandz, Lisebet Carstens 1/2 rdl. 1 ort.

49. Karsten tømmermand 1 ort.

50. Claus thømmermand och Thrine Clausis 1/2 rdl.

51. Peder Haagensen, K. M.

52. Anders schoflicher med sin høstru 1/2 rdl.

53. Jacob murmestersuend och Karen Jacobsdaater 1/2 rdl.

54. Lauridz Andersen och Erich Jensen, K. M.

55. Margrete Bulle, Elsebe Bulle 1/2 rdl.

56. Christoffer schoeflicher och Christoffer Jenssen 1/2 rdl.

57. Christen bøcher, K. M.

58. Christen Jørgenssen, K. M.

59. Elsse sangers och Anne Nielsdaater 1/2 rdl.

60. Madz Dirichssen, K. M.

61. Michell mursuend och Engel Michels 1/2 rdl.

62. Pouell mursuend, Saara Pouels 1/2 rdl.

63. Morten Anderssen, K. M.

Grønne gade.

1. Jacob Iffuersen smid med sin høstrue, Anders nagelsmid, Erich Prüdze, Peder Søfrenssen och Maren Hansd. 1 1/2 rdl.

2. Biørn Islender med sin høstrue och Mette Biørnsdaater 1/2 rdl. 1 ort.

3. Johan Olsen, K. M.

4. Jacob Hansen, K, M.

5. Bendt Samson K.

6. Hans Frederichssen K.

7. Knud Hanssen, K. M.

8. Henrich Hanssen K.

9. Lauridz smidesuend, K. M.

10. Cort kleinsmid, K. M.

11. Hanss Christoffersen med sin høstru och Elsse Jørgensdaater 1/2 rdl. 1 ort.

12. Søfren Andersen, K. M.

Christen Bernekous strede.

1. Hans seigleger, K M.

2. Hanss bager med sin høstru, 2 bagersuene och 1 tienistepiige 1 rdl. 1 ort.

3. Pouell schibsschr., K. M.

4. Lydtke snedicher med sin høstrue, 2 sneckersuene och 1 tienistepige 1 rdl. 1 ort.

VI s.323

5. Peder koch med sin høstrue, Nielss Nielssen och Johan Erichssen 1 rdl.

6. Morten Søfrenssen och Christoffer Hanssen, K. M.

7. Her Meinert schiper med sin høstru och Dorete Mortensdaater 1/2 rdl. 1 ort.

8. Arendt cofardjbaadzmand med sin høstru 1/2 rdl.

9. Asmus feldtthrometer, K. M.

10. Lisebet knapmagers 1 ort.

11. Jacob Laurdzen med sin høstrue 1/2 rdl.

12. Hans Last skreder, 1 skredersuen och 1 p. 1/2 rdl. 1 ort.

13. Erhart Vrban, Erich Iffuersen och 1 tienistepiige 1/2 rdl. 1 ort.

14. Jørgen suertfeiger med sin høstrue, 1 suen och 1 tienistepiige 1 rdl.

15. Karsten møndter, K. M.

16. Hanss Chroneborg med sin høstrue, Jens Bertelssen och Maren Jacobssdaater 1 rdl.

17. Frederich bødker med sin høstrue 1/2 rdl.

18. Jochum Dyffuels med sin høstru, Maren Andersdaater 1/2 rdl. 1 ort.

19. Ølrich løgtemager med sin høstru, Hans N. och Susana Jørgenssdaater 1 rdl.

20. Anders Richerdzen, K. M.

21. Jacob Rassmusen med sin høstrue 1/2 rdl.

22. Anders Thruelsen, K. M.

23. Frandz trometer, K. M.

24. Christian perlesticher i byens tieniste.

25. Anders Gregersen, K. M.

26. Olluf N., fordrefuen.

27. Lauridz Tisted med sin høstru, Maren Claus Flechis och 1 tienistepiige 1 rdl.

Antohnie strede.

1. Frandz tømmermand med sin høstru och Ane N. 1/2 rdl. 1 ort.

2. Jost Hansen med sin høstru och Eline Clausd. 1/2 rdl. 1 ort.

3. Gudmand Laurdzen, Agge Gudmandz och Ingeborg Pederssdaater 1/2 rdl. 1 ort.

4. Anderss Pederssen med sin høstru och Ane Olffssdaater 1/2 rdl. 1 ort.

5. Johan Henrichsen, Maren Laurdzdaater och Thrine Pouels 1/2 rdl. 1 ort.

6. Lauridz Pedersen, K. M.

7. Clemind Sebye med sin høstru 1/2 rdl.

8. Johan Tomesen och Hans Jacobsen tilhuse, K. M.

VI s.324

9. Albret Basow med sin høstrue, Kiersten Christoffers och Birgite Jensdaater 1 rdl.

10. Arendt Bremer 1 ort.

11. Captein Søfren Hansen, K. M.

12. Karen boldmesters, Niels Pederssen, Dorete Nielses och Ingeborg Michelsdaater 1 rdl.

Pillestrede.

1. Detlef Remmer med sin høstrue, Thomas Enwoldsen och Mette Clausdaater 1 rdl.

2. Michell Krafft, K. M.

3. Welb. Maldte Juels gaard.

4. Iffuer Børgesen, K. M.

5. Carsten Laurdzen guldsmid med sin høstru, 2 guldsmedsuene och 2 tienistepiiger 1 1/2 rdl.

6. Frandz smid med sin høstrue, 2 smidsuene och 1 tienistepiige 1 rdl. 1 ort.

7. Hans Annemøller, K. M.

8. Jørgen Frederich, K. M.

9. Niels Bendzen med sin høstru och Anne Pedersdaater 1/2 rdl. 1 ort.

10. Anders Bendzen med sin høstru och Engel N. 1/2 rdl. 1 ort.

11. Esaias Schute, K. Ma. seigermager.

12. Berendt Hiluardz med sin høstru och Johan Johanssen 1/2 rdl. 1 ort.

13. Pouell, Holmens smid, K. M.

Østergade.

1. Karen s. Lauridz Beckers, 2 bagersuene och 1 tienistepiige 1 rdl.

2. Dirich Glasser med sin høstru 1/2 rdl.

3. Johan Meyer med sin høstru 1/2 rdl.

4. Clauss possemendtmager med høstruen, Engel Clausdaater och Margrete Claussdaater 1 rdl.

5. Jørgen snedicker, fordreffuen.

6. Thrine Pouell møndters, Birgitte Mogensdaater och Ane Henrichsdaater 1/2 rdl. 1 ort.

7. Jochum plattenslaaer med sin høstrue, Hanss Hardeuick, Jørgen Beckensteen och Sidze N. 1 rdl. 1 ort.

8. Jeremias sadelmager med sin høstrue, 2 sadelmagersuene och 2 tienistepiger 1 1/2 rdl.

9. Albret guldsmed med sin høstru, Sander Pedersen, Joen Haldersen och Margrete Clemidzdaater 1 rdl. 1 ort.

10. Fredrich suertfeiger, K. M.

11. Jochum Hesterberg scholmester.

VI s.325

12. Dauid Meyer med sin høstru och Thillige N. 1/2 rdl. 1 ort.

13. Jacob Bare leudtenandt, K. M.

14. Anne m. Andresses, Dirich dreyer, Margrete Dirchis, Johan Radebandt, Peder Jenssen, Thrine Jacobsdaater och Mette Christensdaater 1 1/2 rdl. 1 ort.

15. Maren sal. Jacob Rouers, Mette Jacobsdaater, Erenst Stige, Johan N., Bodild N. 1 rdl. 1 ort.

16. Peder Amonsen med sin høstrue 1/2 rdl.

17. Clauss Isacksen med sin høstru 1/2 rdl.

18. Mette Jacob Fostis, K. M., Erhart trometer, K. M.

19. Welb. Gunde Rosenkrandzis gaard.

20. Rassmus Andersen, K. M.

21. Jacob Dauidssen, K. M.

22. Hans smid, K. M.

23. Jacob Priidze med sin høstrue, Johan Priisse, Henrich Willumssen, Anne N. och Nille Andersdaater 1 1/2 rdl.

24. Jochum slodzfogidz gaard.

25. S. captein Ruberdz effterleffuersche, K. M.

26. Anne s. Clauss Skottis och Sophia Jacobsdaater 1/2 rdl.

27. Lauridz Christensen med sin høstru 1/2 rdl.

28. Christoffer Suencke, K. M.

29. Dauid Dauidsen, K. M.

30. En captein, K. M.

31. Thomas Jørgensen med sin høstrue 1/2 rdl.

Bag Østerwold,

1. Pouell Jenssen, K. M.

2. Torben Johansen, K. M.

3. Jenss Holbeck med sin høstrue 1/2 rdl.

4. Gunde Andersen, K. M.

5. Christen Schaboe med sin høstrue och Karen Christensdaater 1/2 rdl. 1 ort.

6. Lauridz Clausen, K. M.

7. Madz Erichsen, K. M.

8. Engelbret schibstømer., K. M.

9. Joen Jenssen, K. M.

10. Carl Joenssen, K. M.

11. Hagen Børgesen, K. M.

12. Hans Børesen trometer, K. M.

13. Casper herberge, K. M.

14. Captein Hanss Jacobssen, K. M.

VI s.326

Register och forklaring offuer dennem, som haffuer vdgiffuet hoffuedschatten vden Østerport.

1. Adrian Hendrichssen med sin høstru 1/2 rdl.

2. Anders Pedersen med sin høstrue 1/2 rdl.

3. Lauridz Pedersen med sin høstrue och 2 tienistepiiger 1 rdl.

Jehan Weyers Boe.

1. Peder Jørgenssen med sin høstru 1/2 rdl.

2. Lauridz Andersen, K. M.

3. Niels Gangerup, K. M.

4. Jacob baadzmand, K. M.

5. Anders Skult med sin høstru och 1 suen 1/2 rdl 1 ort.

6. Haagen Joenssen, K. M.

7. Kield Pedersen, K. M.

8. Jochum Tøru med sin høstru och 1 tienistep. 1/2 rdl 1 ort.

9. Hanss Mortenssen med sin høstru 1/2 rdl.

10. Peder Hanssen med sin høstru 1/2 rdl.

11. Henrich Carstenssen med sin høstru och 1 suen 1/2 rdl. 1 ort.

M. Hendrichs Boe.

1. Jochum Lepler med sin høstru 1/2 rdl.

2. Hans Hanssen med sin høstrue och 1 tienistepiige 1/2 rdl. 1 ort.

3. Claus Petersen med sin høstru och 1 tienistp. 1/2 rdl. 1 ort.

4. Jens Mortenssen, K. M.

Peder Mortensens hus.

1. Søfren Jenssen, K. M.

2. Jørgen Jensen med sin høstrue 1/2 rdl.

3. Clauss steltmager(!) med sin høstrue 1/2 rdl.

4. Peder Skreder med sin høstru 1/2 rdl.

5. Maren Hansis enche 1 ort.

6. Hening steenhuger med sin høstrue och 1 tienistepiige 1/2 rdl. 1 ort.

7. Tomes steenhuger med sin høstrue och 1 tienistepiige 1/2 rdl. 1 ort.

8. Jacob Gusersen med sin høstrue 1/2 rdl.

9. Rasmuss Christensen, K. M.

10. Jens hiulmand, K. M.

B. Hans Nichelssens boer.

1. Jochum Bandzer med sin høstrue 1/2 rdl.

2. Margrete Dunckers 1 ort.

3. Lauridz pottemager med sin høstrue, 1 suen och 1 piige 1 rdl.

4. Poell Dønssen med sin høstru och 1 p. 1/2 rdl. 1 ort.

5. Johan Ertman, K. M.

6. Henrich Rutt med sin høstrue 1/2 rdl.

VI s.327

7. Henrich Gerdzen och 2 tienistepiger 1/2 rdl. 1 ort.

8. Daued Dauedsen med sin høstrue och 1 tienistepiige 1/2 rdl. 1 ort.

Herman Wøstie boer.

1. Jacob Madzen, K. M.

2. Christen Christenssen, K. M.

3. Anderss Christenssen, K. M.

4. Daniell Jacobsen med sin høstrue 1/2 rdl.

5. Jacob Henrichssen med sin høstru 1/2 rdl.

6. Johan scholmester.

7. Hans Laurdzen, K. M.

8. Christen Christenssen, K. M.

9. Christoffer rebslager, K. M.

10. Madz koch, fordrefuen.

11. Peder Pedersen. K. M.

12. Palle Pallesen, K. M.

13. Eua encke 1 ort.

14. Jochum Hansen, K. M.

15. Michell Schaaning och 2 quindfolch 1/2 rdl. 1 ort.

16. Tomas woldmester med sin høstrue och 1 piige 1/2 rdl. 1 ort.

17. Bendt Jensen med sin høstru 1/2 rdl.

18. Morten Nielssen, K. M.

D. Claus Blommis boer.

1. Bertell Andersen med sin høstrue 1/2 rdl.

2. Ertmand wefuer och 2 tienistefolch 1/2 rdl. 1 ort.

3. Dirich smid, K. M.

4. Jørgen smed, K. M.

5. Bendt Jørgenssen med sin høstrue 1/2 rdl.

6. Heelle encke 1 ort.

7. Gert Tretta med sin høstru 1/2 rdl.

8. Peder Laurdzen med sin høstrue 1/2 rdl.

9. Morten Hendrichssen, K. M.

10. Margrete encke 1 ort.

11. Andres Ryssing, K. M.

12. Laurdz smed, K. M.

Hans Hauemands boer.

1. Hans Mortenssen med sin høstrue och sønen 1/2 rdl. 1 ort.

2. Casper tømmermand, K. M.

3. Jenss Christenssen med sin høstru och 1 tienistepiige 1/2 rdl. 1 ort.

4. Peder Jenssen med sin høstrue 1/2 rdl.

5. Niels Jenssen, K. M.

VI s.328

6. Christofer Bisterfeld med sin høstru 1/2 rdl.

7. Michell fischer med sin høstru 1/2 rdl.

8. Jens Madzen, K. M.

9. Laurdz Madzen, K. M.

B. Find Nielssens boer.

1. Niels smed, K. M.

2. Suend Pedersen, K. M.

3. Mogens Hanssen, K. M.

4. Stefen kudsch, K. M.

5. Casper maller enckemand 1 ort.

6. Jochum Henrichssen och 2 tienistefolch 1/2 rdl. 1 ort.

7. Casper Rapsoluer, K. M.

Peter Apoteckers boer.

1. Willer Claussen, K. M.

2. Anders thrometer, K. M.

3. Lauridz Pedersen med sin høstru 1/2 rdl.

4. Jens smed, K. M.

5. It huss staar ledig.

6. Andres smed, K. M.

7. Henrich Pron och hans høstru 1/2 rdl.

8. Anders Kiøge, K. M.

9. Madz kieldersuend, K. M.

10. Anders Block och pigen 1/2 rdl.

11. Anne Andersis 1 ort.

12. Nicolaus Kønig med sin høstrue 1/2 rdl.

13. Christen Søfrensen med sin høstru 1/2 rdl.

14. Pouell Michelssen, K. M.

15. Anders Hals, K. M.

16. Anders smid, K. Maytz.

Anne Gert Meyers boer.

1. Henrich Oelssen med sin høstru 1/2 rdl.

2. Hans Roschildz, K. M.

3. Kiersten Henrichs 1 ort.

4. Samuell scholmester.

5. Johan Børessen och konen 1/2 rdl.

6. Madz Jenssen, K. M.

7. Erhart Brun och 2 tienistefolch 1/2 rdl. 1 ort.

Peter Muszfeldtz boer.

1. Hanss Salmon, K. M.

2. Nielss Pederssen med 2 tienistefolch 1/2 rdl. 1 ort.

VI s.329

3. Søfren Ores, K. M.

4. Jens fergemand, fordrefuen.

5. Jørgen Madzen med sin høstru 1/2 rdl.

6. Jehan bøsseschøtter, K. M.

7. Hans smed, K. M.

Lauridtz Hammers boer.

1. Johan Mortensen och 3 tienistefolch 1 rdl.

2. Cornellis vrtegaardzmand och 2 tienistefolch 1/2 rdl. 1 ort.

3. Niels Madzen, K. M.

4. Christen blegmand med sin høstrue och 2 tienistepiiger 1 rdl.

Niels Nielssen Rulpis boer.

1. Morten Hendrichssen med sin høstru 1/2 rdl.

2. Erich Jenssen, fordrefuen.

3. Anders Tommessen med sin høstru 1/2 rdl.

Michell smeds haue.

1. Hans Pederssen med sin høstrue och 1 tienistepiige 1/2 rdl. 1 ort.

Peter Mussfeldtz boer.

1. Laurdz Erlandzen, K. M.

2. Lauridz Hanssen med sin høstrue 1/2 rdl.

3. Claus Hans med sin høstrue 1/2 rdl.

4. Trine encke 1 ort.

5. Daued Saxen med sin høstru och tienistepige 1/2 rdl. 1 ort.

B. Find Nielsens boer.

1. Hans Tascke, K. M.

2. Thue kudsch, K. M.

3. Jochum Hansen med sin høstru 1/2 rdl.

Dirich Smidtz boder.

1. Lauridz smed, K. M.

2. Jochum smed, K. M.

3. Pouel smed, K. M.

4. Jehan smid, K. M.

D. Claus Blommis boder.

1. Suend Dirchssen, K. M.

2. Jens bøsseschøtter, K. M.

3. Laurdz Lemb, K. M.

4. Carsten Nielsen med sin høstrue 1/2 rdl.

5. Jacob saugscherer, K. M.

6. Engelbret cofardjbaadzmand med sin høstrue 1/2 rdl.

7. Guner thømmermand, K. M.

8. Jørgen Nielsen med sin høstru 1/2 rdl.

VI s.330

9. Jørgen tømmermand, K. M.

10. Simen cofardjbaadzmand med sin høstru 1/2 rdl.

11. Niels Nielssen, K. M.

12. Jochum snedcher med sin høstru 1/2 rdl.

13. Michell tømermand med sin høstru 1/2 rdl.

Jochum v. Holtens boer.

1. Suend smid, K. M.

2. Henrich smid, K. M.

3. Heelle Nielses enche 1 ort.

4. Tyes ledertoffuer med sin høstru 1/2 rdl.

5. Tamis Bøstrop, K. M.

6. Thrine Lauridzis och 1 tienistepige 1/2 rdl.

Hendrich Jacobsens boer.

1. Thrine Dauidz enche och 2 piiger 1/2 rdl. 1 ort.

2. Suend Pallesen med sin høstrue 1/2 rdl.

3. Rasmus smed, K. M.

4. Laurdz Ysted och sin høstru 1/2 rdl.

5. Peder dreyer, K. M.

6. Søfren dreyer, K. M.

7. Arue baadzmand, K. M.

8. Jørgen tømermand, K. M.

9. Børge Oelssen med sin høstrue 1/2 rdl.

10. Kiesten Børgis enche 1 ort.

11. Gert skreder med sin sønn 1/2 rdl.

Hans Terckelssens bor.

1. Abraham Johansen med sin høstru och 1 tienistepige 1/2 rdl. 1 ort.

2. Christen Aars, K. M.

3. Sara Hennings 1 ort.

Johan Ettersens bor.

1. Peder Madzen sandager.

2. Suen Pedersen, K. M.

3. Rasmus cofardjbaadzm. med sin høstru 1/2 rdl.

4. Anderss tømermand, K. M.

5. Jens Pedersen med sin høstru 1/2 rdl.

6. Olle smed, K. M.

7. Søfren Olufsen med sin høstrue 1/2 rdl.

8. Olle Draxholmb, K. M.

Henrich Ratckis boer.

1. Hans Nielsen med sin høstrue 1/2 rdl.

2. Margrete Amens 1 ort.

VI s.331

3. Maren Rasmusis enche 1 ort.

4. Henrich bøcker, K. M.

5. Jochum Grydso och sin høstrue 1/2 rdl.

6. Anders wogenmand med sin høstrue.

7. Christofer tømermand med sin høstru 1/2 rdl.

8. Anne Christens encke 1 ort.

Nelle Baldtzers blegdamb.

1. Olle blegmand med sin høstrue och 2 tienistepiger 1 rdl.

Nicolaus møndtemesters boer.

1. Olle Olssen med sin høstru 1/2 rdl.

2. Peder Pedersen, fordrefuen.

3. Hans tømmermand, K. M.

4. Rasmus schollemester.

5. Peder maller, fordrefuen.

Morten Pederssens boer.

1. Lusse enche, K. M.

2. Christen Oelssen, K. M.

3. Morten koch, K. M.

4. Mathies Krans med sin høstrue och 1 tienistepiige 1/2 rdl. 1 ort.

5. Ogge Andersen, K. M.

6. Anders Obensen med sin høstru 1/2 rdl.

7. Madz Hendrichsen med sin høstru 1/2 rdl.

8. Willem Klynehamer med sin høstru och 2 tienistepiger 1 rdl.

9. Karen Peders, K. M.

10. Haagen weffuer med sin høstru 1/2 rdl.

11. Hans Rychel med sin høstru och 1 tienistep. 1/2 rdl. 1 ort.

12. Jochum Pallessen med sin høstrue 1/2 rdl.

13. Karen Mortenss enche 1 ort.

M. Suhms boer.

1. Jens tømmermand, K. M.

2. Søfren borer, K. M.

3. Gereman saugscherer, K. M.

4. Bendte Christoffers, K. M.

5. Michell baadzmand, K. M.

6. Anders tømmermand, K. M.

7. Pouell Dirichsen med sin høstrue 1/2 rdl.

8. Maren Engels och 1 tienistepige 1/2 rdl.

9. Thrine Abre Hanssis och 2 tienistep. 1/2 rdl. 1 ort.

10. Hans Tehes med sin høstrue, 3 tienistekarlle och 3 tienistepiiger 2 rdl.

VI s.332

Register och forklaring offuer dennem, som haffuer vdgiffuet hoffuetschatten vden Nørreport.

1. Elliass apoteckers damb.

2. Peder Morttenssen blegmand self 6 1 1/2 rdl.

3. Marckus ledertoger self 6 1 1/2 rdl.

4. Jacob Snas self 3 1/2 rdl. 1 ort.

5. Jens skreder self 2 1/2 rdl.

6. Kield possemendtmager self 2 1/2 rdl.

7. Knud Dinissen self 3 1/2 rdl. 1 ort.

8. Hans Hansen self 3 1/2 rdl. 1 ort.

9. Hans Himmelmand self 2 1/2 rdl.

10. Matthias skreder self 3 1/2 rdl. 1 ort.

11. Christoffer Hammell 1 ort.

12. Jørgen reffelager(!) self 2 1/2 rdl.

13. Peder Jensen self 2 1/2 rdl.

14. Jørgen Nielssen self 2 1/2 rdl.

15. Lauredz(?) 1 ort,

Conradt possemendtmagers boeder.

1. Hans Hofgaard, K. M. t.

2. Peder Søfrenssen blegmand self 4 1 rdl.

3. Samuell brolegger self 2 1/2 rdl.

4. Peder Mouridzen self 2 1/2 rdl.

5. Jørgen knifschemager self 3 1/2 rdl. 1 ort.

6. Niels Nielssen self 2 1/2 rdl.

7. Knud Pedersen drager self 2 1/2 rdl.

8. Mogens Suendssen self 2 1/2 rdl.

9. Christen Michelssen self 2 1/2 rdl.

10. Hans rendelegger self 2 1/2 rdl.

11. Daniell Andersen, self 4 1/2 rdl.

12. Jens Olffssen self 2 1/2 rdl.

13. Jens brolegger self 2 1/2 rdl.

Hendrich Dreyers huss.

1. Niels Søfrenssen, K. M. t.

2. Morten Houfft, Hendrich Dreyers tiener.

3. Jens woldwagt self 2 1/2 rdl.

4. Peder Clemendsen self 2 1/2 rdl.

5. Claus Goridzen 1 ort.

6. M. Daniell self 3 1/2 rdl. 1 ort.

7. Peder Pedersen, K. M. t.

8. Hindze sandager self 2 1/2 rdl.

VI s.333

9. Peder Cantzelen self 3 1/2 rdl. 1 ort.

10. Olle kudsch self 2 1/2 rdl.

11. Jens wogenmand self 3 1/2 rdl. 1 ort.

12. Mette Christen Espens self 2 1/2 rdl.

13. Birgitte Thues 1 ort.

14. Morten Rasmusen, K. M. t.

15. Michell piiber self 3 1/2 rdl. 1 ort.

16. Boe Hanssen self 2 1/2 rdl.

17. Maren Frederichs self 2 1/2 rdl.

18. Jacob Hindze self 2 1/2 rdl.

19. M. Simon, K. M.

20. Claus hackelschierer self 2 1/2 rdl.

21. Jens blegmand self 6 1 1/2 rdl.

Jehan Erichssens huss.

1. Lauridz Ifuerssen self 2 1/2 rdl.

2. Olluf Amager self 2 1/2 rdl.

3. Erich Nielsen self 2 1/2 rdl.

4. Søfren saugschierer 1 ort.

5. Peder Ollufssen self 2 1/2 rdl.

6. Lauridz Godsche self 2 1/2 rdl.

7. Søfren arbedzkarl, K. M.

8. Johan Walter self 2 1/2 rdl.

9. Anders sandager self 2 1/2 rdl.

10. Hans Christofersen, K. M.

11. Anders saugschierer self 4 1 rdl.

12. Mathias brøgersuend 1/2 rdl.

13. Christen Ørn 1/2 rdl.

14. Bertell grafuer self 4 1 rdl.

15. Gregen Møller self 2 1/2 rdl.

16. Peder Lauridzen self 3 1/2 rdl. 1 ort.

17. Karen ledertogers 1 ort.

18. Baldzer blegmand self 2 1/2 rdl.

19. Bendt hiulmand, K. M.

20. Hans Mouff self 4 1 rdl.

21. Diderich hattemager self 3 1/2 rdl. 1 ort.

22. Hans sandager self 2 1/2 rdl.

23. Stefen Meyer self 3 1/2 rdl. 1 ort.

24. Maren Bertelsis self 4 1 rdl.

25. Lauridz grofsmid self 3 1/2 rdl. 1 ort.

26. Johan Frederich self 3 1/2 rdl. 1 ort.

VI s.334

27. Hans Nagell self 4 1 rdl.

28. Michell Brendewin self 3 1/2 rdl. 1 ort.

Jehan Erichsens boeder.

1. Niels Jyde self 2 1/2 rdl.

2. Jehan Erichsen self 2 1/2 rdl.

3. Johan Arendtsen self 4 1 rdl.

4. Christen blegmand self 6 1 1/2 rdl.

5. Hendrich Rafn self 4 1 rdl.

6. Bent møller self 3 1/2 rdl. 1 ort.

7. Marcus møller self 2 1/2 rdl.

8. Hans blegmand self 4 1 rdl.

9. Maren s. Hans sneckers self 3 1/2 rdl. 1 ort.

10. Jørgen møller self 2 1/2 rdl.

11. Birete Horchens self 2 1/2 rdl.

12. Sara Dirichis self 1 ort.

13. Esche sandfører self 3 1/2 rdl. 1 ort.

14. Carsten Morttensen self 3 1/2 rdl. 1 ort.

15. Hermand blegmand self 2 1/2 rdl.

16. Niels Gregersen self 3 1/2 rdl. 1 ort.

Jens Huids boeder.

1. Olluf arbedzkarll, K. M.

2. Jens skreder, fordrefuen.

3. Peder Laurdzen, fordrefuen.

4. Peder Hansen, fordrefuen.

5. Niels Lyndbye self 2 1/2 rdl.

6. Rasmus møller, fordrefuen.

7. Anne Rasmusis, fordreff.

Jens Kieldsens hus.

1. Jørgen slagter, fordrefuen.

2. Maren Clausdaater fordrefuen.

3. Hendrich Bertelsen self 2 1/2 rdl.

4. Jens tømmermand self 2 1/2 rdl.

5. Anders brøgersuend self 2 1/2 rdl.

6. Anders marckmand self 2 1/2 rdl.

7. Morten blegmand self 2 1/2 rdl,

8. Jens Jenssen self 3 1/2 rdl. 1 ort.

9. Peder wogenmand iche hiemme.

10. Pouell skreder self 2 1/2 rdl.

11. Peder Henningsen borte.

12. Walter weffuer self 4 1 rdl.

VI s.335

13. Maren Hennings self 2 1/2 rdl.

14. Lauridz knapmager self 2 1/2 rdl.

15. Peder Søfrensen self 3 1/2 rdl. 1 ort.

Johan Funckis huss.

1. Jacob Skaaning self 2 1/2 rdl.

2. Lauridz Mortensen, fordrefuen.

3. Johan skoemager, fordrefuen.

4. Jørgen skreder, fordrefuen.

5. Olle Laurdzen self 2 1/2 rdl.

6. Christen Andersen, K. M.

7. Anders bildensnider, fordrefuen.

8. Hans broleger, fordrefuen.

9. Jens dreyer, K. M. tiener.

10. Hans Jopsen 1 ort.

11. Niels Laurdzen self 2 1/2 rdl.

12. Tidcke weffuer self 3 1/2 rdl. 1 ort.

13. Anne Ollufssdaater self 1 ort.

14. Pouell weffuer self 2 1/2 rdl.

15. Madz wandkicher self 3 1/2 rdl. 1 ort.

16. Christen arbedzkarll self 2 1/2 rdl.

17. Johanne kruerquinde self 3 1/2 rdl. 1 ort.

18. Frederich møller self 2 1/2 rdl.

19. Anders skreder, K. M.

20. Carsten tømmermand self 2 1/2 rdl.

21. Peder Ollufssen self 4 1 rdl.

22. Jehan bøcker, fordrefuen.

23. Jost graffuer self 2 1/2 rdl.

Register och forklaring offuer dennem, som haffuer vdgiffuit hoffuitschatten vden Westerportt.

1. Nielss Madtzen och sin høstrue 3 Mk.

2. Christen wrtergaardz m. med sin høstrue 3 Mk.

3. Tydsche Clauss sandager for 4 personer 6 Mk.

4. Mumme Tomesen for 3 personer 4 1/2 Mk.

5. Anders grydstøber med sin høstrue 3 Mk.

6. Peiter Petterssen 4 persoener 6 Mk.

7. Ingeborg s. Jens Kimbs enche 24 Sk.

8. Klare i borgemesters kroff 2 personer 3 Mk.

9. Jennss i bommen och sin høstrue 3 Mk.

10. Anders wrtergaardzmand i welb. hr. candtzelers haff 3 personer 4 1/2 Mk.

VI s.336

11. Jocum møller 3 personner 4 1/2 Mk.

12. Ditleff møller och sin høstrue 3 Mk.

13. Hannss Brandt møller 3 personer 4 1/2 Mk.

14. Karen Nielsis encke 24 Sk.

15. Hannss Nielssen och sin høstrue 3 Mk.

16. S. Jochum Naugelss hustrue for sig och sin suend 3 Mk.

17. Søffren Tommesen och sin høstrue 3 Mk.

18. Clauss Naugel 4 personer 6 Mk.

19. Jochum Flashaffn och sin høstrue 3 Mk.

20. Nielss Christopherssen och sin høstrue 3 Mk.

21. Nielss Rasmussen och sin høstrue 3 Mk.

22. Boell Toerss for sig selff 24 Sk.

23. Michel møller och sin høstrue 3 Mk.

24. Marie Sprindtz 2 personner 3 Mk.

25. Pier hackelsschierer och sin høstrue 3 Mk.

26. Jørgenn bundtmager 3 personer 4 1/2 Mk.

27. Anders wogensuend, 4 personner, tuende huussfolch 3 Mk.

28. Karen hugers for sig 24 Sk.

29. Christenn Anderssønn och sin høstrue 3 Mk.

30. Rassmus hiulmandt och sin hustrue 3 Mk.

31. Och hussfolch tuende personer 3 Mk.

32. Peder Hanssenn och sin hustrue 3 Mk.

33. Madtz i bagerboden och sin hustrue 3 Mk.

34. Rasmus kalckeslar 4 personer 6 Mk.

35. Peder bogbinder och sin hustrue 3 Mk.

36. Bendt Jacobssen weffuer 3 personer 4 1/2 Mk.

37. Søffrenn Jenssen 4 personer 6 Mk.

38. Giert Friss 3 personner 4 1/2 Mk.

39. Peder Hammelmand och sin høstrue 3 Mk.

40. Jennss Biørnssen 3 personer 4 1/2 Mk.

41. Arndt wandtmager och sin høstrue 3 Mk.

42. Jull Frandtzen och sin høstrue 3 Mk.

43. Lauridtz Grubbe 2 personer 3 Mk.

44. Søffrenn Michelssenn 4 personer 6 Mk.

45. Madtz Christenssen 4 personner 6 Mk.

46. Hussfolch Christen Raffn 24 Sk.

47. Nielss Huide och sin høstrue 3 Mk.

48. Søffrenn Suendssen och sin høstrue 3 Mk.

49. Hannss Juncher och sin hustrue 3 Mk.

VI s.337

50. Anne Marqusis for sig self 24 Mk.

51. Christenn slagter och sin hustrue 3 Mk.

52. Adtzer wandtmager och sin hustrue 3 Mk.

53. Jennss Wibbe och sin hustrue 3 Mk.

54. Ellenn Joest smidtz for sig 24 Sk.

55. Suend Boessenn och sin høstrue 3 Mk.

56. Lauridtz Søffrenssenn och sin høstrue 3 Mk.

57. Lille Lauridtz och sin hustrue 3 Mk.

58. Peder Boende och sin hustrue 24 Sk.

59. Kierstenn bøchers for sig 24 Sk.

60. Olle Stijssen och sin høstrue 3 Mk.

61. Søffrenn Giede och sin høstrue 3 Mk.

62. Margrete slagters och sin dater 3 Mk.

63. Madtz drauffuer och sin hustrue 3 Mk.

64. Lauridtz Poelssenn och sin hustrue 3 Mk.

65. Lauridtz Brendewin 4 personer 6 Mk.

66. Peder bøcher for sig 24 Sk.

67. Willem murmester och sin hustrue 3 Mk.

68. Aage Hanssenn och sin hustrue 3 Mk.

69. Christian Gindter 4 personner 6 Mk.

70. Anders Nielssenn schoemager med 3 personner 4 1/2 Mk.

71. Petter Collendt och siu høstrue 3 Mk.

72. Andreass Suartzkop 3 personer 4 1/2 Mk.

73. Frandtz Fircko och sin hustrue 3 Mk.

74. Alff Hellesenn 3 personner 4 1/2 Mk.

75. Nielss Gundersen och sin høstrue 3 Mk.

76. Bendt rembsnider och sin hustrue 3 Mk.

77. Rasmus Christenssen och sin høstru 3 Mk.

78. Jacob tømmermand och sin høstru 3 Mk.

79. Jacob i krogenn 5 personner 7 1/2 Mk.

80. Jenns pibers høstrue 24 Sk.

81. Lauridtz i bommen och sin hustru 3 Mk.

82. Giert Simmenssen och sin hustru 3 Mk.

83. Buold bleggequinde 3 personer 4 1/2 Mk.

84. Jørgenn Krandtz och sin hustrue 3 Mk.

85. Nielss glarmester for sig 1 Mk. 8 Sk.

86. Christenn Nielssen och hannss pige 3 Mk.

87. Nielss sponnematen och hanss høstru 3 Mk.

88. Lauridtz Søffrenssen och hans høstru 3 Mk.

89. Nielss Lauridtzen 4 personer 6 Mk.

VI s.338

90. Anne Vldrichs for sig 24 Sk.

91. Anne Pedersdaater for sig 24 Sk.

92. It par hussfolch 3 Mk.

93. Jenns Christenssen 6 personer 9 Mk.

94. Maren møllers 2 personer 3 Mk.

95. Thobias hatemager 3 personer 4 1/2 Mk.

96. Jennss weffuer for sig 24 Sk.

97. Nielss Powelsen och sin høstrue 3 Mk.

98. Tommas Lauridtzønn och sin høstrue 3 Mk.

99. Hannss Assmussen 3 personer 4 1/2 Mk.

100. Birte tømmermandz encke 24 Sk.

101. Maren Cornellisis 2 personner 3 Mk.

102. Jørgenn Frisshammer och sin hustru 3 Mk.

103. hannss huuss quinde 24 Sk.

104. Boell Laursis for sig 24 Sk.

105. huuss folch, een quinde, 24 Sk.

106. Anders Pederssen sin hustrue 3 Mk.

107. Jacob Henrichsen sin hustrue 3 Mk.

108. Jenns Keyte och sin hustrue 3 Mk.

109. Jochum Jordan och sin hustrue 3 Mk.

110. Lauridtz Bendtssen och sin hustru 3 Mk.

111. Søffrenn Kier och sin hustrue 3 Mk.

112. Hanns Christenssen och sin hustru 3 Mk.

113. Mogens Nielssen 7 personer 10 1/2 Mk.

Summa Summarum beløbber ald forschreffne hoffuidtschatt, som oppebaren er, pendinge 1555 1/2 rigxdr. 1 ort.

Her til beregnit 4 1/2 rdl., som er for ringe oppeboren aff 18 personner, som formentis at were frij och kunde paa Ko. Ma. [Rentecammer] iche passere eller gottgiøris. Giør saa tilhaabbe 1560 1/4 rdl.

Aff forskreffne hoffuidschatt er lefueridt vdi Ko. Maiets. rentecammer effter trende quitantzer. Her paa hossbemeldte summa er leffuerett firre herr rentemesters wdgiffne quitanzer och findis nomerered 1. 2. och 3. och 4. pendinge 1553 1/2 rdl. 40 Sk.

Lignit och lagt jndtegten Imoed wdgifften bliffuer borgemester och raad her paa schyldig penge vi rdl. 32 Sk.

Paa Kiøbenhaffuens byss weigenne

Jenns Thommessen.

Original i Ministeriernes Arkiv. Jfr. J. Grundtvig, Meddelelser fra Rentekammerarkivet 1877. S. 129-34.

VI s.339

<-Forrige . Indhold . Næste->

Opdateret: man jul 21 17:30:59 CEST 2003
© eremit.dk 2001 - 2010 . Må frit anvendes og citeres med kildeangivelse
Kontakt:

Creative Commons License
Dette værk er licensieret under en Creative Commons Navngivelse-Ikke-kommerciel-Ingen bearbejdelser 2.5 Danmark Licens.

Valid HTML 4.01 Transitional  Valid CSS!
Sidens top